Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 421 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116464732
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Setkání Dana Drápala s politikou
Vloženo Středa, 07. květen 2008 @ 12:34:52 CEST Vložil: Bolek

Společnost poslal Nepřihlášený

Tento článek bude trochu osobní. Je určen především mým přátelům a příznivcům, odběratelům mých článků, lidem, kteří mě různými způsobem podporují.

Nedávno jsem se zúčastnil sjezdu KDU-ČSL a tím jsem završil určité sbírání zkušeností s politickým životem. Rozhodně netvrdím, že jsem pronikl do vyšší politiky (přestože jsem se do jisté míry sblížil i s Jiřím Čunkem); mám ovšem zato, že jsem poznal prostředí politické strany do té míry, do níž jsem je poznat chtěl.

V minulých dvou letech mi někteří z vás psali, že bych měl vstoupit do vyšší politiky (někteří měli dokonce dojem, že je Hospodin pověřil, aby mi to vyřídili); jiní byli zase mým politickým angažmá zneklidněni a vyzývali mě, abych se znovu začal zabývat převážně duchovními záležitostmi.

Přiznám se, že sám jsem tak trochu hledal. V okamžiku, kdy se mi pootevřela cesta dělat politiku „na plný úvazek“, jsem si ale ujasnil, že něco takového vlastně nechci a že v této oblasti těžiště mého povolání není.

Netvrdím, že z politiky zcela „vycouvám“ - rozhodně by nebylo odpovědné, abych ze dne na den položil funkci předsedy KDU-ČSL na Praze 8 – ale nebudu hledat hlubší zapojení.

Jednak cítím, že politika vyžaduje opravdu zcela jinou osobnost, než jakou jsem já, jednak jsem po celý svůj život odmítal jakoukoli „self-promotion“, tedy sebeprosazování, bez nějž sice člověk může dělat pastora, ale těžko politika. I jako pastor jsem chodil tam, kam jsem byl pozván, a nesnažil jsem se proniknout tam, kde o mě nestáli (z nějakého důvodu mě kvůli tomu někteří lidé považovali za obzvlášť nebezpečného a psali o mně dokonce varovné spisky).

Kromě nechuti k v politice více méně nezbytnému sebeprosazování jsem měl rovněž pocit, že někteří lidé by těžko pochopili, kdybych tak radikálně změnil roli. Nechtěl bych je pohoršit nebo dokonce ztratit jako přátele. Tolik tedy k věcem čistě osobním.

Nyní bych se chtěl trochu podělit o své zkušenosti s KDU-ČSL. Musím říci, že jsem se v tomto prostředí setkal převážně s milými lidmi. Ano, jsou politici, kteří jsou mi velice nesympatičtí a kterým osobně nevěřím; mnohem více však bylo těch, kterých nemám důvod si nevážit. Zvláště na úrovni pražského městského výboru jsem poznal lidi, kteří na mě udělali vesměs dobrý dojem. Nedokážu si kohokoli z nich představit jako korupčníka (ještě jednou zdůrazňuji, že se to týká pražského městského výboru a pražských organizací, nikoli všech vrcholných politiků této strany).

Drtivá většina lidí je na hony vzdálena obrazu vychytralého, pokryteckého a lstivého lidovce, jak nám je líčí většina médií. Jestli mě něco překvapilo, pak to je právě rozpor mezi mediálním líčením lidovců a jejich realitou.

Mohu jen říci: Nevěřte tomu, jak média lidovce líčí. Nevím, zda tolik křivdí i jiným stranám, ale obávám se, že nikoli. Jsem si téměř jist, že je to dáno jednou věcí: Mnozí lidé, a to jak křesťané, tak nekřesťané, tuto politickou stranu posuzují podle zcela jiných kritérií než jiné politické strany. V podstatě ji posuzují jako církev.

 Jak to ale zpravidla bývá, pokud dvě věci, které patří na jednu rovinu, posuzujeme podle odlišných kritérií (jednoduše řečeno, pokud máme dvojí metr), nutně nám jedna bude vycházet jako nesrovnatelně horší než druhá. Je to jistý handicap, s nímž ovšem tato politická strana musí žít. Apeluji na přemýšlivé lidi, aby si uvědomili, že i oni mohou mít v této věci poněkud zkreslenou optiku.

Tu se dostávám k poslednímu z důvodů, kvůli nimž tento článek píšu. Uvědomuji si, že je to důvod nejkontroverznější. Rád bych vás vyzval, abyste lidovou stranu podpořili. Přes všechny problémy, které má, je to strana, která má velice dobrý program. I když se o tom málo ví, je to rovněž strana, jíž se dlouhodobě daří nejvíce ze svého programu uskutečňovat. Je to dáno tím, že je to program středový a do značné míry obsahuje kroky, k nimž se dříve nebo později bude muset odhodlat každá vláda, lhostejno, zda pravicová či levicová.

Nyní leckdo lidové straně vyčítá lavírování v otázce zdravotnické reformy. Ano, lidová strana patrně odmítne radikální řešení jak pravicové, tak i levicové. Učiní tak ale z dobrého důvodu. Julínkova reforma je opravdu špatně připravena a mohla by v našem zatím velmi dobrém zdravotnictví napáchat nevratné škody. Rozhodně tím neříkám, že naše zdravotnictví žádné změny nepotřebuje. Nemyslím si, že bychom museli reformu zdravotnictví připravovat devatenáct let, jako ji připravovali v Nizozemí. Rozhodně ale nevidím jako dobré zavádění amerického modelu řízené péče. Jestli se nějaký model neodsvědčil, pak je to tento.

Mnozí dělali v posledních letech všechno pro to, aby KDU-ČSL klesla pod hranici pěti procent. Uvědomme si ale, co by to mělo za následek. ODS hrozí volební propad. Částečně si za to může sama, částečně je to z důvodů chvályhodných – alespoň začala s některými potřebnými reformami. Pokud ODS dopadne špatně a lidovci zmizí ze scény, hrozí nejen vítězství levice, ale dokonce i možnost, že socialisté s komunisty budou mít ústavní většinu! Opravdu něco takového chceme?

Přinejmenším v Čechách je situace taková, že pokud někdo do KDU-ČSL vstoupí, má reálné šance tvář této strany měnit. O Moravě to možná neplatí – tam jsou mnohé místní organizace opravdu velké a jeden nový člověk je změní mnohem nesnadněji. V Čechách – s výjimkou východních Čech a české části Vysočiny – je ale situace zcela odlišná. Stojím o novou krev pro KDU-ČSL. Pokud má někdo o politiku zájem, může zvážit, zda do KDU-ČSL nevstoupit a nesnažit se věci jak na místní, tak na celostátní rovině posunout správným směrem.

 My křesťané bychom se přece neměli omezit na nadávání u piva (nebo u kávy či čaje). Rozhodně můžeme udělat něco pozitivního. Obracím se na vás s tímto apelem právě v situaci, kdy se sám hodlám spíše stáhnout. Cítím, že mým povoláním je psaní, a chci se mu více věnovat. Byl bych ale rád, kdyby na mé místo nastoupili mnozí jiní.

http://dan.drapal.org/   


Podobná témata

Společnost

"Setkání Dana Drápala s politikou" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

dobrá rada nad zlato (Skóre: 1)
Vložil: rive v Pátek, 09. květen 2008 @ 20:05:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lidová strana stále ztrácí své tradiční voliče, ve velkém odcházejí i její členové. Jen za první dva měsíce letošního roku, odešlo z lidovecké strany více než osm set členů. Loni se zvedla u mnoha straníků i voličů KDU-ČSL nevole kvůli Čunkově korupční aféře, provázenou celou sérií více než nevěrohodných prohlášení pro média, ve kterých Jiří Čunek obdivuhodně neobratně mlžil kolem původu svých peněz, až jeho řeči ztratili : )))) jakoukoliv vážnost. Kromě finančních vysvětlivek pak Čunek před svým odvoláním proslul i svými rasistickými výroky na adresu "opálených spoluobčanů" - Romů. Sázka lidovců na Čunka prostě nevyšla ( : )) „klidná síla“). Žádný nárůst přiznivců.
Myslím si, že dokud nebude mít KDU–ČSL ve vedení důvěryhodou reprezentaci, tak se jí nepodaří získat nového voliče, a bude mít, co dělat, udržet si aspoň výsledek z minulých voleb. V Praze pro tento důvod nemají lidovci šanci ani na 5% výsledek. Voliče lidovců tvoří z velké části starší lidé (5O a více let), kteří se tak až detailně o politiku nezajímají, a dále většinu tvoří římští katolíci, kteří navštěvují kostel i několikrát týdně. Bydli na vesnici, vlastní nemovitost. Jestli bude chtít strana získat nějaký výsledek bude se muset zaměřit, aby aspoň neztratila tyto voliče. Takže koukám, že už asi zase nastává čas, kdy budou v církvích různí lidé, osobnosti, teologové, nějak agitovat, nařizovat, doporučovat, radit, koho by křesťané měli volit. Není nad dobrou radu.rive



Re: Setkání Dana Drápala s politikou (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Sobota, 10. květen 2008 @ 13:31:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Dane Drápale,

budu taky trochu osobní, i když se osobně neznáme, jenom jednou jsme spolu telefonicky mluvili v jisté choulostivé záležitosti (ale o to teď nejde).

Osobně považuji vstup křesťana do politiky jako podlehnutí svodu nepřítele, který je namířen většinou k charizmatickým osobnostem ve snaze odlákat je od jejich úkolu, který mají od Boha a není většinou zrovna lehký, aby si uvědomili, že na jeho splnění nestačí sami a že potřebují Boží milost a být závislí na Bohu. Politiku může dělat kdekdo a naprosto nezávisle na Bohu. Je to takové lákadlo, jak ovlivnit věci veřejné přímo, tj. jinak než např. skrze modlitbu k všemohoucímu Bohu, který tak jako tak všechno řídí a má pod kontrolou.

Nevím, jako to bylo v tvém případě, bratře, ale podle toho, jak to dopadlo, svým způsobem potvrzuješ, že přímá účast křesťana v politice není pro něho Boží vůlí právě proto, že v dnešním pojetí jde především o prosazení sebe sama, svých názorů, nápadů a představ o fungování společnosti. Podle mého vnímání je demokracie stejně jako diktatury a totalitní režimy svým způsobem Božím trestem za odmítnutí Boží vlády, čemuž odpovídá i známý výrok W. Churchilla: "Demokracie je ten nejhorší způsob vládnutí, ale zatím nikdo lepší nevymyslel." Rozdíl je v tom, že demokracie je poněkud méně škodlivou a nepříjemnou formou vládnutí člověka nad člověkem než totalita (diktatura).

Křesťanský život je životem pod Boží vládou, která člověka vede přímo k tomu, že člověk nemá vládnout (kvůli své staré zlé hříšné přirozenosti) nad člověkem, ale každý (věřící) člověk se má dobrovolně podřídit Boží vládě. Pán Ježíš je toho dokladem a příkladem pro nás všechny, neboť všechno, co se v Jeho životě dělo, poroučel Tomu, kdo soudí spravedlivě (1P 2:23), Tomu Jehož vůli přišel činit.

Jsi-li upřímný k Bohu, k lidem i sám k sobě, přiznáš (nemusí to být veřejně), že tahle epizoda tvého života nebyla pro tebe zrovna tou dobrou, libou a dokonalou Boží vůlí. Ale vypadá to, že ses poučil. Je-li to tak, pak bys ovšem neměl působit na ostatní tak, aby si tvou zkušenost zopakovali, ale spíše je varovat, aby to nezkoušeli. Tož tak.

Pán s tebou. Amen.

willy



Re: Setkání Dana Drápala s politikou (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Sobota, 10. květen 2008 @ 17:27:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Hm. Nejdříve údajný "apoštol" :-)))))  pak náhle "apoštolskou" službu (byla-li jaká) opustil, potom prý politik, a nyní - ANI JEDNO ani DRUHÉ....



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy