Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 419 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116464713
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Církev bratrská – emocionálně zdravá církev?
Vloženo Pátek, 25. květen 2007 @ 18:14:23 CEST Vložil: bolek

Z našich církví poslal Nepřihlášený

Autoři (SCAZZERO, P. a BIRD, W.: Emocionálně zdravá církev. Návrat domů, Praha 2006) si kladou otázku, kterou si mnoho let kladu i já. Jak je možné, že i tam, kde je pevná osobní víra v Krista, prožití moci Ducha svatého a také dobrý biblický základ učení, je možné vidět tolik lidských problémů? Objevují se narušená manželství, rozbité rodiny, tyranizující otcové, slabošské matky, pyšné a arogantní děti či těžko snesitelní spolupracovníci.

Autoři vidí problém v nevyvážené spiritualitě. „Je smutnou skutečností, že mnoho lidí v našich sborech ustrnulo na takovém stupni duchovní nevyzrálosti, na který se současné modely učednictví vůbec nezaměřují.“ Ano, zaměřujeme se na výklad, sytíme hlavu, podtrhujeme teologii slova, ale opomíjíme emocionální stránku lidské osobnosti. Omluvou není ani to, že existují církve, které dávají přehnaný důraz na emoce a rozum považují za nadbytečné zařízení lidské bytosti. Kolikrát se v církevních dějinách stalo, že studená a přísně vybalancovaná ortodoxie nechala lidi prázdné a zmatené.

V poslední době i v Církvi bratrské sílí touha po duchovních cvičeních, víkendech duchovní obnovy i aplikování vyznávání hříchů a zpovědi. Ukazuje se, že Boží slovo samozřejmě prochází myslí, ale aplikováno musí být i v oblasti emocionální. Bůh stvořil člověka nejenom s tělem a duchovní stránkou. Je zde i rozměr duševní. Lidská emocionalita není od zlého, ale je součástí stvořené lidské bytosti. Není těžké zjistit, že naše tradiční protestantská bohoslužba je příliš zaměřená na duchovní pravdy, které převážně sytí rozum. Přesto se ještě dnes někteří v Církvi bratrské diví, proč mnozí lidé v našich sborech hledají otevřenost neformálních domácích skupinek, budování vztahů a společné prožívání posvátna a tajemství víry. K emocionálnímu zdraví patří také otevřené prožívání radosti i bolesti.

Je jasné, že duše, duch a tělo tvoří jednotu a že každá dimenze lidské bytosti má být zasažena evangeliem. Podtrhuji, že v evangeliu hraje důležitou roli Kristova inkarnace. Pán Ježíš se skutečně vtělil do lidského rozměru. Prožíval zde své emoce – zármutek, pláč, hněv, prožitek zrady a opuštění, ale také radost a rezonanci se svými bližními. Inkarnace – vtělení, je jeden z největších a nejsilnějších konceptů Božího slova. Pán Ježíš se takto dokonale přiblížil lidem a stal se jedním z nich. Jak se my dovedeme přiblížit jeden druhému? Jak dovedeme druhým pozorně naslouchat? Jak dovedeme dát najevo svůj nesouhlas? Jak dovedeme být zranitelní, velkorysí a štědří? Jak dovedeme být milosrdní, tak jako je milosrdný náš nebeský Otec?

Henri Nouwen říká, že zármutek představuje cestu k milosrdenství. „Není možné stát se milosrdným bez toho, že bychom prolili mnoho slz… Abych se stal podobným svému Otci, jehož hlavním povahovým rysem je milosrdenství, musel jsem prolít nekonečné množství slz, a tím své srdce uschopnit k hlubokému odpuštění a k přijetí kohokoli, bez ohledu na to, jaká byla jeho minulost.“ 7 Myslím, že se ještě musíme učit větší otevřenosti a ochotě vydat Bohu také svou emocionalitu a nechat ji rozvinout. Jen emocionálně zdravá církev bude vychovávat emocionálně zdravé lidi, kteří dovedou být zranitelní, schopní naslouchat, vstupující do otevřeného dialogu, připravení k oběti a navazující i budující zdravé vztahy.

Z předsednické zprávy Pavla Černého pro konferenci Církve bratrské, Brno 10.-12.5.2007
Celý text předsednické zprávy: http://cb.cz/main/file/download/252/předsednická_zpráva_2007.pdf

Podobná témata

Z našich církví

"Církev bratrská – emocionálně zdravá církev?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Církev bratrská – emocionálně zdravá církev? (Skóre: 1)
Vložil: StoryKeeper v Pondělí, 28. květen 2007 @ 16:17:21 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bolo by vhodné, keby si v Cirkvi Bratskej precitali a tento citat Henryho Nouwena:

„Dnes ja osobne verím, že zatiaľ čo Ježiš prišiel otvoriť dvere do Božieho domu, všetky ľudské bytosti môžu prejsť cez tieto dvere, či už vedia o Ježišovi alebo nie. Dnes to vidím ako moje volanie pomôcť každej osobe prihlásiť sa k jeho alebo jej vlastnej ceste k Bohu (Henri Nouwen, Sabbatical Journey).

Bolo by lepsie stat na Slove Bozom (ak hovorime o krestanskej cirkvi), ako sa za kazdu cenu snazit byt emocionalne zdravy...

Bohuzial prave ucenie o pokani je dnesnym postmodernym cirkvam cudzie, kedze mnohi sa nechali oklamat propaganodou New Age a ucia, ze "Boh je v kazdom a vo vsetkom", a jedine co je potrebne urobit je uvedomit si to, a prijat to (lacna cesta k "Bohu" - tak ako ho definuje New Age).





Stránka vygenerována za: 0.17 sekundy