Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16654, komentáře < 7 dní: 177, komentářů celkem: 429703, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 671 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

gregorios777
rosmano
Frantisek100

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116597748
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Pustíme si počítače i pod kůži?
Vloženo Úterý, 16. duben 2002 @ 11:10:08 CEST Vložil: Bolek

Etika poslal Bobby

posílám článek, který mi potvrzuje, že na tom příspěvku Světová vláda skrze mikročip od písničky něco může být. Bye Bobby. Pustíme si počítače i pod kůži?





Již několik let se hovoří o "pervasive computing". Postupně, nenápadně, ale o to trvaleji se zvyšuje dosah počítačů do našeho běžného každodenního života. Minulostí jsou doby, kdy měly počítače podobu velkých sálových strojů skrytých v útrobách vojenských a vědeckých institucí, ke kterým měla přístup jen omezená skupina lidí. Počítač v podobě telefonu má dnes každý, včetně školou povinných dětí.

Vývoj se ovšem nezastavuje. Každým rokem se počet našich elektronických pomocníků zvyšuje. Za několik málo let budeme u sebe nosit v každou chvíli několik křemíkových pomocníků - specializovaných zařízení spotřební elektroniky. Ta budou navzájem propojena bezdrátovou sítí a bezdrátově budou komunikovat i s naším okolím. Hodinky na zápěstí nám zprostředkují funkce plánovacího kalendáře a možná budou obsahovat i mikrofon našeho mobilního telefonu. Jako reproduktor nám bude sloužit náušnice nebo u pánů zadní část obrouček brýlí. Zápisník v naší kapse nám doručí e-mail stejně dobře jako poslední novinové zprávy a navíc bude vybaven možností zprávy automaticky přečíst - opět s využitím zmíněných náušnic či brýlí. Již v této chvíli začíná popsaný systém připomínat spíše než vybavení člověka například vybavení dnešního automobilu.

To ale nebude vše. Přehrání naší oblíbené skladby nebo přečtení zpráv zajistí buď opět zmíněný zápisník, nebo jiný specializovaný terminál v podobě malého rozhlasového přijímače. Ten nám ovšem bude schopen doručit - například prostřednictvím specializovaných brýlí - nejen vysoce kvalitní zvuk, ale též obrazové zpravodajství, včetně třeba pohledu na člověka, se kterým telefonujeme. Multimédia se stanou realitou a dnešní dělení přístrojů na televizní, rozhlasové přijímače a telefony definitivní minulostí.

Nástup lokalizačních služeb

Jeden či více přístrojů bude obsahovat navigační systém GPS. Díky tomu budeme v Evropě zaměřitelní s přesností jednoho až dvou metrů. Kancelářské a prodejní plochy budou navíc doplněny systémem radiomajáků, které nás umožní přesně sledovat i v budovách bez výhledu na oblohu. Lokalizační informace bude k dispozici nejen všem ostatním přístrojům, ale samozřejmě též všem aplikacím. Díky tomu nás budou automatické služby budoucnosti osobně znát a dokáží předvídat naše potřeby a aktuální zájmy. Budou nás dokonce schopny navigovat i v obchodech.

Brzy si na přítomnost elektronických pomocníků zvykneme podobně, jako jsme si již dnes zvykli na nošení mobilních telefonů. Stále však půjde o přístroje, které budeme moci odložit a vypnout.

Průnik pod kůži

I když, ani to zřejmě nepotrvá věčně. S postupem miniaturizace vznikají přístroje ve velikosti malých kapslí, které mohou být specializovanou injekční jehlou umístěny přímo do jejich nositele. S tím, jak se zvyšuje výpočetní výkon miniaturních procesorů, zvyšují se i možnosti a funkce takových přístrojů. S čipy určenými pro jednoduchou identifikaci se začínalo před několika lety a letos v dubnu pokročila tato oblast do fáze komerčního nasazení. Implantaci svého identifikačního čipu VeriChip začala tento měsíc nabízet americká společnost Applied Digital Solutions. Její čip obsahuje základní identifikační údaje svého nositele a ve spolupráci s globálním registrem uživatelů, provozovaným sesterskou společností VeriChip Corporation, umožní rychlý přístup například ke zdravotním záznamům pacienta v situacích ohrožujících jeho život. Uživatelé čipu budou za členství v registru platit měsíční poplatek

Firma již samozřejmě neuvádí, že podobnou službu by mohly pacientům zajistit i méně invazívní cesty: Nabízí se například sejmutí otisků prstů nebo obrazu oční rohovky. Na rozdíl od čipu má prsty nebo oční rohovku již dnes naprostá většina pacientů; tato technologie by se tedy mohla rozšířit podstatně rychleji než navrhované hromadné čipování. Postačilo by totiž vybudovat kvalitní databázi pacientů s požadovanými údaji. Oproti čipům má tento "přírodní" postup navíc výhodu menší pravděpodobnosti špatné identifikace a zneužití. Doufejme tedy, že se této méně invazívní alternativy chopí jiný komerční či státní subjekt.

Člověk s automatickou lokalizací

Ani zde se však vývoj nezastavuje: V laboratořích se již pracuje na čipech s plnou funkcionalitou GPS. I tato oblast nabízí silné argumenty svých příznivců: Zmíněné kapsle vybavené automatickou lokalizací svého nositele by mohly snížit například počet únosů, tedy řešit problém, který dnes trápí zejména země Jižní Ameriky. "Pokud na trhu existuje poptávka po implantovatelném GPS, naše společnost je připravena tuto poptávku uspokojit," nechal se koncem března slyšet mluvčí z již zmíněné společnosti Applied Digital Solutions.

Svět však není černobílý: Lokalizační funkci implantovaného čipu může úspěšně využít nejen policie, ale též samotní únosci. Masové rozšíření těchto přístrojů by zřejmě svět nezlepšilo: Byli bychom svědky jen další vlny odvěkého souboje mezi dobrem a zlem. Tentokrát by ovšem tento souboj získal novou, velmi podivnou podobu.

Užitečná oblast symbiózy

Existuje ovšem oblast, ve které je nasazení implantovatelných počítačů vysoce užitečné a přináší svým uživatelům jednoznačný prospěch. Touto oblastí jsou zdravotní aplikace. Už dnes počítače pomáhají přežít tisícům lidí se srdečními vadami, umožňují aspoň omezený pohyb lidem, kteří by jinak byli zcela ochrnuti a v budoucnu dovolí velmi pravděpodobně žít normální život třeba epileptikům.

Vývoj navíc spěje k vývoji "implantovatelných lékařů", tedy čipů, které dokáží průběžně analyzovat krevní obraz nemocných osob. Takové přístroje se mohou stát nenahraditelnými pomocníky například pro diabetiky. Jednoho dne se zřejmě dočkáme i zhmotnění vize spisovatele A. C. Clarka: vzniknou přístroje, které dokáží člověka s nemocným srdcem včas varovat před možností infarktu a samozřejmě dokáží též automaticky zavolat pomoc.

Oproti tomu implantace techniky do lidského organismu například z "bezpečnostních" důvodů vyvolává vlnu odporu. Je samozřejmě velmi obtížné stanovit hranici, za kterou lidé počítače vpustí. Téměř jistě však takové rozhodnutí zůstane na svobodné vůli každého z nás. A to je rozhodně pozitivní informace.

Jiří Donát


"Pustíme si počítače i pod kůži?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy