Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 553 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116486842
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Dva body, které chybí současnému křesťanství
Vloženo Čtvrtek, 13. červenec 2006 @ 20:44:27 CEST Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal Karels

Dva body, které chybí současnému křesťanství Zamýšlím se nad stavem křesťanství v České republice. Po více než desetiletém praktikování mého křesťanství, po řadě napsaných článků z biblistiky a také mé přítomnosti na portálu Grano Salis jsem došel k několika závěrům toho, co zásadně chybí křesťanství v našich luzích a hájích. Zamyšlení neupřednostňuje ani letniční, charismatiky, ani protestanty, nebo katolíky - je zhodnocením celé křesťanské scény. Myslím si osobně, že křesťanství v České republice chybí především:


1. Hlubší modlitební život jednotlivých křesťanů 2. Studium Svatých textů Bible - studium Slova živého Boha
ad 1. Nevím jak jste na tom vy, vážení čtenáři, ale modliteb k Pánu Bohu není nikdy dost. Když se zamyslíme nad modlitebním životem Pána Ježíše, tak se modlil velice často, před důležitými rozhodnutími se modlil i celou noc. V těch dnech vyšel na horu k modlitbě; a celou noc se tam modlil k Bohu. (Lukáš 6:12) I podle apoštola Pavla se máme modlit neustále (Efezským 6:18) ad 2. Studovat více Biblické texty, než různé materiály, byť jsou napsány od renomovaných biblistů. V tom vidím rovněž tak mezeru v našem vztahu s Bohem. Budete se možná divit, ale já s tím mám také problém. O teologii by se také mělo mluvit ve sborech. Možná více vyučovacích setkání nad Božím slovem. Tohle jsou dva zásadní body, které jsou dle mého soudu nedostatečné a potřebují více prohloubit jak v životech jednotlivých křesťanů, tak i v životech sborů. Nenahradí tyto dva body modlitba před jídlem, modlitba v nedělním shromáždění a zrovna tak i křesťanské konference. Možná je to i odpověď, proč někteří křesťané "dobrovolně a sami" přelézají ploty do jiných církví. Jednoduše proč odcházejí z jedné církve a jdou do jiné. Asi jim v té stávající církvi něco chybí, a tak odcházejí do jiné, protože se domnívají, že to naleznou tam… Karels


"Dva body, které chybí současnému křesťanství" | Přihlásit/Vytvořit účet | 23 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Chybí možná i více (Skóre: 1)
Vložil: Speranza v Čtvrtek, 13. červenec 2006 @ 22:18:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Přidala bych ještě, že dnešním křesťanům u nás chybí 3.znalost Tradice a jejího vývoje, 4.bázeň před majestátem Boha, 5.soustavné pokání a 6.jednota srdce.
Jednotlivé denominace by se mohly vzájemně obohatit právě o to, co jim chybí. K tomu však, jak se zdá, schází většině z nich pokora. Ač si to nechceme přiznat, dáváme často lidskému smýšlení přednost před Božím, a to je, jak víme, diametrálně odlišné.
Mnozí z nás v domnění, že sloužíme Bohu, živíme v sobě i v druhých vzájemnou nevraživost a nenávist.
Zdraví Speranza



Re: Dva body, které chybí současnému křesťanství (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Čtvrtek, 13. červenec 2006 @ 22:22:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokora, to je pravda, to všechno z toho nějak vychází - pokora před Bohem a před lidmi, ale spíš před Bohem...

Naštěstí nás Bůh má rád takové, jací jsme...

Karels

p.s. i když to neznamená, že na sobě nemůžeme zapracovat



Re: Dva body, které chybí současnému křesťanství (Skóre: 1)
Vložil: Bany v Pátek, 14. červenec 2006 @ 07:12:06 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jsou to dobré dva body. Chceme dělat hodně věcí, ale modlitba a očekávání na odpověď před Bohem je slabinou. Podíváme-li se na starý zákon, tak se vůdcové na vše doptávali Hospodina a skrze proroky dostávali jasná stanoviska a pokyny, co dělat. Oč snažší po vylití Ducha svatého na každé tělo by jsme to měli mít dnes mi. "ALE nemáme ČAS....." Hrozné.
Chápu bod 2 z pohledu Karla, který tak studuje a zná biblické jazyky. Církev však je a bude nadále lidová, a proto neočekávám od řadových členů hloubkové studium textů. Byl bych nadšen, kdyby si sami četli bibli každý den a zvažovali, co jim přečtené přineslo. Spíš vidím problém v chybějících služebnostech učitelů písma a kazatelů, kteří by podávali lidem zdravou mléčnou nebo hutnou stravu. Od toho byly tyto služebnosti církvi dány. To mnohdy chybí, a proto hladovějící sahají po písemných materiálech biblistů, kde mají vysvětleno to, na co by za normálních podmínek sami nepřišli nebo dávno objevené by hledali 100 let. Ty materiály bych neodsuzoval, jsou dobrou pomůckou pro laiky. Samozřejmě jimi nesmí nahrazovat vlastní četbu bible.
Další body jsou také dobré. Ježíš nás vyučuje, abychom byli jedno, jako byl jedno On a Otec a abychom se navzájem milovali. Budeme-li to naplňovat, dosáhneme úplně na všechny možné body, které dnes chybí.



Re: Dva body, které chybí současnému křesťanství (Skóre: 1)
Vložil: jakobin v Pátek, 14. červenec 2006 @ 08:11:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.zelo.cz
Milý Karelsi,
my, co jsme rozebráni mnohaletou křesťanskou masáží jsme zvyklí slyšet, že něco neděláme dost. Zejména ty dva body byly užívány k vytváření pocitů viny a k pozici, že jsem vlastně nekompetentní mít na něco vlastní názor. Člověk má totiž vždycky rezervy a málokdo z nás je tak nasazenej, že by jen pracoval a jen četl bibli a modlil se (několik takových jsem znala a skončili na psychiatrii). Takže tvůj příspěvek je jako když mi otáčíš kudlou v břiše. Ale co nadělám. Máš pravdu. Jestliže se církev přestane modlit a číst Boží slovo, přestane být církví. A tyhle tři věty myslím bez ironie.



Re: Dva body, které chybí současnému křesťanství (Skóre: 1)
Vložil: pat v Pátek, 14. červenec 2006 @ 09:02:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já bych dal na první místo pokoru. To je to co mně tak nějak nejvíc chybí, když se podívám okolo. Ale jinak souhlasím.

Jenom by mě zajímalo - čistě technicky - bez vztahu k jakýmkoli církvím a směrům, prostě "technicky vzato": "Studovat biblické texty - kde a jak vlastně? Když si to vezmu (opakuju, čistě z obecného pohledu) je v křesťanství strašně moc různých výkladů, směrů, církví, denominací a tak. Každý ten názorový proud vychází z Bible a směřuje někam ven (pokud by tomu tak nebylo, tak by ty různé směry neexistovaly, alespoň ne v takovém množství - pokud se rozcházejí musí to nutně být jen "od Bible" nebo ne? Nějak si nedovedu představit, že by jinak mohlo vznikat více proudů nebo směrů - jak? - z jediného zdroje). Tudíž, předpokládám že ty vyučování směřují nutně směrem od Bible k těm (názorově vyhovujícím) biblistům, prostě autoritám daným pro ten který směr. (A že těch vyučujících i směrů je spousta, někdy mi připadá že je jich snad víc než těch studujících :-) Prostě, jestli jsem to pochopil, jsi pro směr od biblistů k Bibli (a naprosto souhlasím) jenže jaksi v tom názorově hodně heterogenním prostředí si moc neumím představit "jak na to?" Samostudium není asi úplně ideální, ale jaká je pak jiná možnost? Existuje vlastně vůbec nějaká ta možnost studia "napříč" těmi všemi názory (nevím jak to přesně formulovat). Mně to prostě připadá, že ať jsi, kde jsi, vždycky nakonec skončíš u nějakého toho "klubového" biblisty/proroka/autority.. Možná s tím i souvisí to "přelézání plotů", mimochodem docela zajímavý námět na úvahu/diskuzi. Docela my mě zajímalo, proč vlastně lidé přecházejí jinam, jestli je v tom nějaký obecný důvod, nebo je to čistě individuální, případ od případu. (Jenomže asi tady na GS by se taková debata dost těžko realizovala, vzhledem k některým "diskutérům"). Ono totiž, asi když tak studuješ to Písmo, dříve nebo později narazíš na různé "odchylky" od výkladu příslušného směru ať už jsi kdekoli. A tady pak závisí jednak na tom kde je Tvoje individuální "hrancie únosnosti" (teda, kdy dojdeš k bodu ve kterém už máš dojem že "červené kolečko v Bibli je zelený čtvereček ve výkladu") a jednak na tom, jak okolí snese jiný názor (někdy třeba jen stačí jak neskáčeš a nezvedáš ruce stejně vysoko jako ostatní a už jsi "divný", jinde jiný názor vadit nemusí) Pokud se to sejde - hup, a už jsi za plotem (a celé se to vlastně po čase opakuje. pokud máš štěstí nedostaneš se znova k "hranici únosnosti" nebo je okolí tolerantnější. Pokud ne, hup... a tak dále. - Zdaleka netvrdím, že to musí být jediný nebo hlavní důvod "přelézání plotů" Zrovna tak dobře může být důvodem třeba orientace na lidi (viz jak se zdá rozšířený názor ..vybírej si lidi..) - Lidé se různě mění, jsou ovlivnitelní (a to celkem lehce, viz reklama) a také se chovají často různě k "potenciálním" a již "přijatým" členům. (jako ten starý vtip s transparentem - zepředu "Vítáme Vás", zezadu "Už vás máme.." :-) to také může být důvod odchodu jinam. (anebo, bláhovci, bláhoví - naivně hledají něco co by se aspoň podobalo tomu co čtou v té Bibli (hlavně ve Skutcích, ale i jinde) - vztahy, chováni jeden k druhému... Ono to je vlastně všecko o jediném - o pokoře - a tudíž bych ji dal na první místo.

Ale zpět k tématu: jak to vidíš Ty? Jak se snáší studium Biblických textů s těmi různými názorovými proudy v křesťanství, co si o tom myslíš? (nebo jak jsi to vlastně myslel v tom bodě 2?) Třeba jen tak obecně - jak jsem už psal: čistě v technické rovině, bez ohledu na jednotlivé denominace.

Pat



Re: Dva body, které chybí současnému křesťanství (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Pátek, 14. červenec 2006 @ 20:23:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mnoha lidem stačí zaplavat si nebo skočit šipku, ale potápěč touží po hlubině. V tom nejsme všichni stejní. Někomu úplně stačí trocha modlitby a v neděli slyšet "slovo Boží". A takových je asi většina křesťanů - nejen u nás a v 21. století, ale myslím, že tomu tak nějak podobně bylo vždy a všude. Takže nemyslím, že by to bylo něco, co chybí současnému křesťanství, nebo co chybí v Čechách a na Moravě. Chybí to některým duším. A chybělo i dříve - odcházeli do samot, do pousteven, do klášterů a podobně.

Odlišné od dřívějších dob je podle mě to, že svět, v němž žijeme, už není křesťanský. Dřívější člověk slyšel zvonění, klekání, zdravilo se "Pozdrav Pán Bůh!" a "S Pánem Bohem!" - prostě celý život měl takový nádech křesťanství. To dnes není.

Dobře vedený hlubší modlitební život může být pro mnohé přínosem, stejně jako pravidelná četba Bible. Čítával jsem si z Bible skoro denně asi 15 let. Bez této knihy jsem si nedokázal představit svůj život. Co si vzít na dovolenou? -hlavně Bibli. Co si vzít na pustý ostrov? - no přece Bibli. Dnes už bych si Bibli na pustý ostrov nevzal a neberu si ji ani na dovolenou. Pokud člověk pochopí, jak je Ježíšovo učení v podstatě jednoduché, nemusí vůbec umět číst.



Re: Nepřestat číst Bibli ani na dovolené (Skóre: 1)
Vložil: Speranza v Sobota, 15. červenec 2006 @ 23:15:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dovolená je myslím naopak čas, kdy se Písmo může stát nečekaně novým impulsem pro náš duchovní život. Vybočením z pravidelného rytmu života můžeme být otevřenější a lépe disponováni k bdělejšímu a nezatíženému vnímání.
Ve svobodě se můžeme téměř koupat v Božím slově a objevit netušené hloubky a šířky.
Milování Ježíše Krista v Jeho slově. Nosit slovo svého milého stále při sobě a kdykoli otevřít a číst a rozmlouvat...a nechat se proměňovat.
Možná v tom je někdy kámen úrazu - studujeme Boží slovo, diskutujeme o něm, ale necháme se jím proměňovat?
Mějme se sebou trpělivost, ale buďme zároveň vytrvalí. Jak že to bude s tím, kdo doběhne do cíle?
Zdraví Speranza




Re: Dva body, které chybí současnému křesťanství nebo spíše jeden (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Pondělí, 24. červenec 2006 @ 03:27:27 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nevím sice, které chybí nejvíce, ale mám dojem, že hlavně jeden. to je hluboký prožitek, zachvácení celého života, nebo celé osoby.
Kdysi se lidé cele věnovali jednomu cíli: pietisté to vyjádřili dobře (s nimi byl v tom zajedno také Komenský, proto napsal Praxis pietatis).
Kdysi byli ochotni i vstoupit do armády neb do kláštera, ale dnes bychom chtěli stihnout všelicos, ale kde je hloubka?
Rád bych se dozvěděl více o programu hésychastů, který popsal Georgios Palomas, ale je to k disposici jen v řečtině a francouzštině.
Něco se cituje v knize:
Zlatý věk bulharského písemnictví : výbor textů od 10. do počátku 15. století / uspoř. přel. a pozn. naps. Zoe Hauptová a Věnceslava Bechyňová ; úvod Ivan Dujčev ; fot. Jiří Hampl
Vydání 1. vyd.
Nakl. údaje Praha : Vyšehrad, 1982
kde je stať Velmi potřebné kapitoly.
Tak až se naučím francouzsky ....
Miro





Stránka vygenerována za: 0.23 sekundy