Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 234, komentářů celkem: 429550, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 419 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Willy
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116469200
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Večerníček - (ne)bezpečná zábava pro tvoje děti...
Vloženo Čtvrtek, 24. listopad 2005 @ 11:44:50 CET Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal joker

Ačkoliv jsou fenoménem televizní zábavy posledních let především tzv. "reality show", na trhu masové zábavy již čtyři desetiletí bezpochyby kralují televizní večerníčci. Zatímco zodpovědný rodič své děti pravděpodobně nevystavuje vlivu reality show, večerníček této rodičovské lustraci pravděpodobně zdárně uniká.

Krátké, většinou animované příběhy pro děti jsou velmi oblíbené. K těm nejoblíbenějším patří určitě pohádky o Loupežníku Rumcajsovi, O Krtečkovi nebo hrané Krkonošské pohádky.

Všechny tyto příběhy mají společnou polarizaci na dobro a zlo:



Rumcajs = dobro

knížepán = zlo



Krteček = dobro

jeho protivníci (prodavač melounů, zahradník) = zlo



Krakonoš = dobro

Trautenberk = zlo



V každém z těchto méně než desetiminutových příbězích je přítomna jednoduchá zápletka a na konci pochopitelně vítězství dobra. Pokud se smíříme s tímto výkladem, není zde žádný problém a naše děti se mají na co dívat na dlouhou dobu.



Možná by ale bylo dobré se zamyslet nad tím, zda-li je dobro opravdu vždy dobro a zlo opravdu vždy zlo. Na pomoc si vezmu několik (doufám) notoricky známých příběhů právě ze zmíněných večerníčků.



Příklad 1 - Rumcajs

Rumcajs se vypraví z lesa Řáholce do Jičína. Cestou jde kolem knížepanské zahrady, ve které uvidí zralá jablka. Přeleze plot, aby si natrhal plný klobouk jablek, ale je při tom dopaden. Za pomoci lsti se mu podaří uniknout, přitom převeze knížepanskou stráž a z knížepána udělá přede všemi hlupáka.

V tomto příběhu se nám z "dobrého" loupežníka (což je sám o sobě protimluv) stal obyčejný zloděj, který měl být po zásluze potrestán. V právu byl knížepán a ne Rumcajs. Přesto je autorem (Václav Čtvrtek) adorován zloděj.



Příklad 2 - Krtek a zahradník

Zahradník opečovává svoji zahrádku, když se na ní zničeho nic objeví krtinec hlavního hrdiny. Zahradník se pokusí krtinu zaplácnout lopatou, což rozvzteklí krtka, který potom svými krtinci zničí celou zahradu. Proměna v chování krtka nastane až v okamžiku, kdy se rozezlený zahradník vydá na nákup jedu na krtky. Teprve potom napraví vše, co zničil.

V tomto příběhu se hlavní hrdina v závěru napraví, nicméně není to na základě poznání vlastních chyb (sebereflexe, chcete-li pokání), ale ze strachu o holý život. To je samozřejmě sám o sobě taky závažný důvod. Opět bych v hodnocení viny spíše upřednostnil "kladného" hrdinu, protože z pohledu chudáka zahradníka nešlo o nic jiného, než o projev vandalismu (srovnej např. s graffiti na zdech domů).



Příklad 3 - Krtek a paraplíčko

V druhé polovině příběhu potká krtek na louce prodavače melounů. Rozhodne se, že bude taky "prodávat" melouny, tak jich obchodníkovi několik ukradne a rozdá je zvířatům. Když to prodavač zjistí, začne krtka honit, ale ten mu unikne. Prodavač při tom utrpí značnou škodu na svém vybavení.

Další příklad, ve kterém je hlavní hrdina vlastně zloděj. Krtek ukradne melouny a za svoji krádež není potrestán. Příběh je vystavěn tak, že je divák více méně vmanipulovaný do role zastánce krtka. Uvědomíme-li si, že je tento pořad primárně určen nejmenším divákům, je zde skryto velké nebezpečí - dětem je zde dáván za vzor vychytralý zlodějíček.



Příklad 4 - Trautenberk

V příběhu "Jak Trautenberk vystrojil hostinu pro štěpanického barona" přijde k Trautenberkovi přestrojený Krakonoš. Vydává se za barona a snaží se Trautenberka vyprovokovat proti jejich "společnému nepříteli", tedy Krakonošovi. Trautenberk se samozřejmě proti Krakonošovi rád spolčí takřka s kýmkoliv, takže na tuto lest naletí. V tu chvíli se baron promění v Krakonoše a zničí mu stavení.

Celé Krkonošské pohádky jsou ve své podstatě hodně diskutabilní (zejména naši přátelé zabývající se genderovými studiemi jim mají co vytýkat), nicméně záporná role Trautenberka je skutečně skoro neoddiskutovatelná. Skoro. V tomto konkrétním případě to není Trautenberk, nýbrž Krakonoš který se postavil na stranu podlosti a zla. Jak jinak lze nazvat provokaci, která je např. represivním složkám všude v civilizovaném světě zapovězena? Krakonoš zde vědomně vyprovokoval Trautenberka (jako vševědoucí "lesapán" předem věděl, jak zareaguje) a potom ho za to potrestal. Morální? Ani náhodou.



Cílem tohoto krátkého příspěvku není šmahem zavrhnout večerníčky. Naopak, najdou se mezi nimi také kvalitní příběhy, které lze dětem bez problémů předložit. Cílem je pouze upozornit rodiče na skutečnost, že nejen VyVolení, ale také třeba Rumcajs může jejich děti nějakým způsobem negativně ovlivnit.


"Večerníček - (ne)bezpečná zábava pro tvoje děti..." | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Večerníček - (ne)bezpečná zábava pro tvoje děti... (Skóre: 1)
Vložil: amisrtep v Čtvrtek, 24. listopad 2005 @ 13:32:13 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj jokere,

už se zde neúčastním. Ale dnes jsem nějak hovorný :o)

Tvé varování je jistě upřímné a snad dobré. Mám zde ale ... ale.

Je dobré dětem vysvětlovat ony příběhy. To je správné. Taková cenzura je prospěšná.

K těm příběhům, to mé ale:

Jistě znáš příběh z bible o faraónovi a Mojžíšovi. Nu, Hospodin zatvrdil faraónovo srdce, aby nepustil izraelce, a aby je pak pronásledoval. No a faraón nakonec zkončil v moři. Nezdá se ti to podobné s tím krakonošem? A co Bůh a Jidáš. O Jidášovi bylo dávno prorokováno, a Ježíš od počátku věděl, kdo jej zradí. A přesto si Jidáše ježíš vyvolil za jednoho z dvanácti. Je to nefér? Zkus si nyní odpovědět. Já spíše v takových příbězích vidím, že se lidem právě stává léčkou jejich zlé smýšlení a hřích. V takových příbězích se ukazuje, co v člověku spočívá.

Vidím to poněkud nezjednodušeně. Rumcajs se stal loupežníkem ze zvůle knížepána. Vytrhnout jeden příběh z kontextu není fér. Krást jablka není správné, jistě. Za krádež si člověk zasluhuje trest. Ale, myslím, že v onom příběhu se mluví o Rumcajsově hladu. Je správné trestat hladovějícího za krádež?

V příběhu krtka a zahradníka celkem souhlasím. Krtek zahradníka provokoval a ničil jeho práci a úsilí. Krtek se napravil až pod hrozbou smrti, ale... vše napravil a uvedl do pořádku a usmířil se se zahradníkem. Není to poněkud podobné tomu našemu životu? A není to dobrý vzor? Myslím, že onen zahradník mě i dětem připadal jako ten, komu je ubližováno.

V příběhu krtka a paraplíčko: I zde je nutno se podívat na lidské srdce. Ale jinak souhlasím s tebou. Je dobré dětem poukazovat i na špatné jednání hlavního hrdiny. A posměch krtka a myšky a ostatních, a nešťastný prodavač dává ten obrázek zřejmě na jevo.

A děti bych nepodceňoval. Samozřejmě i nenadceňoval. Ale ty mé tohle chápaly. Děti se přeci jen učí více než z oněch večerníčků pohledem na své rodiče.

Tím samozřejmě sebe nedávám za vzor. A rozhodně neznevažuji tvé varování. Pouze mi šlo vyrovnanější pohled na věc.

Petr Šíma



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy