Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 407 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116463898
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Drž hubu
Vloženo Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 11:39:44 CET Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal pozorovatelnik



Zvolil jsem tento kontroverzní název, protože byl už použit ve francouzské komedii. Pamatuji se, že jsem byl na něm v kině a pamatuji se, že bylo legrační říct paní u pokladny tento název na její otázku - co si přejete. :-)


A teď čeho se to týká v souvislosti s křesťanstvím. 

Křesťanství jako továrna na výrobu submisivních oveček. Vepředu pán něco říká a ovečky si zapisují. Mají jediné právo  - a to říct na závěr amen a pak mazat domů. Jinak se jich nikdo na nic neptá. A to mě velmi zaráží. Jedno, kde jste. Jak na katolické mši nebo u evangelíků nebo u letničních, všude to probíhá podle téhož vzorce. Ten pán vepředu ( u katolíků má hábit, u ostatních oblek) to do vás hustí hodinu, dvě. Když je seminář, tak i déle. Nechápu, že nikdy není prostor nejen pro diskusi, ale ani pro dotazy. Přitom když jsem na jakékoli přednášce, tak tam je vždycky na závěr možnost položit dotazy. Bojí se snad něčeho křesťanští kazatelé? Nebo ovce musejí poslouchat a nemají právo se ptát? Ve škole ze můžeš zeptat kantora, na přednášce vědce, či jakéhokoliv lektora také, ale v církvi máš akorát právo držet pusu. Přitom když čtu evangelia, tak Ježíš takto nepostupoval! Většina textu, co tam je, je zápisem dialogu mezi učedníky a Ježíšem. Ptali se ho, mistře, jak to je s tím a tím a on jim odpovídal, nebo naopak on se jich ptal na něco, Třebas za koho mě lidi mají, atd. Prostě nebyla to jen nalejvárna, že se Ježíš postavil před ovce, připravil si papír a z něj hodinu, dvě spustit vodopád slov. 



"Drž hubu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 62 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 13:11:59 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
pozorovatelniku...
najdi si spoločenstvo cirkvi kde okrem bohoslužieb fungujú nejaké skupinky, biblické hodiny, biblické školy, stretávanie v domácnosti.... tam je priestor na zdieľanie, otázky...  tak fungoval aj prvý kresťanský zbor v Jeruzaleme... bolo ich 5000 a kázať mohli len apoštolovia... dosýtosti sa mohli ostatní vyrozprávať doma pri lámaní chleba, modlitbách...
v mojom zbore je to tak, že v nedeľu je centrálna bohoslužba, kde slúži niekoľko ľudí a ostatný musia ,,držať hubu,,... okrem toho cez týždeň sa koná stretnutie detí, dorastu, mládeže stretnutie rodín, modlitebného stretnutia, baby klub, stretnutie mužov, žien, staršovstvo, rôzne prípravky na stretká... okrem toho pololegálne, neevidované nezávislé stretnutia.... tam je priestoru až príliš veľa...

ivanp



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: Bylina (k.bylina@seznam.cz) v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 13:57:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pozorovatelníku, narazil jsi na jeden z největších problémů většiny dnešních církví. Stejně jako ve světě, jsou si v církvi "někteří rovnější".
Katolická církev si nechala ve 4. století vnutit Konstantinem světský systém vlády, kde člověk panuje nad člověkem. Všechny reformace v dějinách tuto skutečnost pominuly a tak se stále rodí církve, kde panuje člověk. A ještě jednu věc bezmyšlenkovitě přijímají stále nové a nové církve: představu, že v neděli musí být takzvané "bohoslužby", kde smí mluvit jen vybraní a kde ostatní musí držet hubu. Nevím, k čemu jsou dobrá takováto formální shromáždění. Bůh si shromažďuje svůj lid ke společenství se sebou a mezi lidmi navzájem, aby si mohli navzájem sloužit svými obdarováními, jak o tom píše Pavel Korintským. A ne k tomu, aby lidmi zvolený představitel vytvářel v neděli nějaké kulturní představení, kde on je hlavní postavou. A běda, když někdo zkritizuje to jeho představení. To je hned označen za vzpurníka. Zvláště v charizmatických církvích, kde vedoucí si osobují právo zasahovat do běžného života člena jejich sekty. Chápu, že tě takové církve odrazují. Hledej dál, ale na prvním místě hledej Boha a pak teprve lidi. Až ho poznáš a necháš se jím vést, tak Tě zavede tam, kde si budeš s lidmi rozumět.



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: Ingmar v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 14:43:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Taky jsem se v poslední době zamýšlel nad tím, jak křesťanství postupně přijalo zpátky model z židovství, tedy jeden vepředu a ostatní pasivní a dotáhlo to ještě dál. Reformační církve to ve své většině jaksi bez mrknutí okna přejaly. Ale je pár výjimek. Minimálně můžu říct, že u nás kvakerů to tak není. My se už od počátku držíme zásady všeobecného kněžství. Jak se říká, nezrušili jsme instituci kněžství, ale laiků. Při bohoslužbě, která se odehrává zpravidla v tichu, může promluvit každý a to ticho přerušit. Nic jako stálý kazatel neexistuje. Myslím, že jsme tenhle systém nevynalezli ani neznovuobjevili jako první, ale minimálně od nás ho pak v 19. století přejaly Křesťanské sbory, na jejichž založení se podíleli ti z teologicky nejkonzervativnějších britských kvakerů té doby. Teologicky jsme dneska diametrálně odlišní, ale způsob bohoslužby máme podobný.
To jen taková informativní vsuvka :-)



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 17:32:07 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ten název "drž hubu" nesedí. Zkoušel jsem v jednom sborečku také zavést něco jako diskuzi k tématu. Skončilo to tím, že jednak téma kázání nebylo sdělováno včas a když bylo, tak se stejně nikdo na nic nezeptal nebo dotaz byl od věci. Takže jsem diskutoval s kazatelem po bohoslužbě, případně mailem.

Myslím, že praxe kazatelů vychází z tradice a kdo chce, může diskutovat i po shromáždění. Pokud ovšem vůbec najde někoho, kdo diskutovat chce.



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 17:34:51 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tady musím pochválit adventisty, protože biblická škola v sobotu je to nejlepší, co jsem zažil. Platí to hlavně o malých sborech, kde se nikdo nestydí a ani nebojí říci svůj názor či nápad apod. Pochopitelně asi nesmí útočit proti EGW, pak by narazil na její fanatické příznivce, ale je to jinak velice dobrý způsob vysvětlit si různá témata a verše z Bible. Prostě je tu prostor pro diskuzi a to je vždy moc dobré.




Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 17:36:46 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
My katolíci nechodíme zpravidla do kostela proto, abychom "poslouchali", jak tam někdo mluví - primárně chodíme na mši, za účelem se v posvátném shromáždění setkávat s Kristem v Bohoslužbě slova a v bohoslužbě oběti.


Nezasvěcenému to třeba může připadat jako že jeden mluví a ostatní mají "držet hubu", ale zde se jedná o jednou stanovený řád prvotní církve, kde každý úd církve má své místo a svou službu. 
Jenom apoštolové a jimi pověření pastýři mohli v tomto shromáždění zvěstovat evangelium a u stolu lámat chléb, sytit totiž ostatní spolubratry Kristovým tělem a krví.


Lámání chleba však není žádný diskusní kroužek!



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: Bonbon v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 18:12:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj, myslím, že tě chápu.  Já prožívám svůj vztah s Bohem velmi intenzivně, každodenně a prakticky i spirituálně. Čtu bibli, chodím do kostela tiše rozjímat a Boha vnímám neustále jako Cestu svého života. Nejsem členem žádného společenství. Jde to. Doporučuju.



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: Laura67 v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 20:51:07 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Proto nás Bůh důkladně varuje: "nevkládej důvěru v pozemského člověka", každá církev má své ovečky, kteří "drží hubu"  a poslouchají lidi. Ve skutečnosti máme se držet Božího slova Bible, podle vzoru Božího Syna Ježíše Krista. Pán Ježíš žil podle Písem, vše co o něm psali Mojžíš a proroci do nejmenších detailu splnil. Jan 15:10 "Zachováte-li má přikázání, zůstanete v mé lásce, tak jako jsem já zachoval přikázání svého Otce a zůstávám v jeho lásce." 



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: Vacant v Středa, 23. prosinec 2015 @ 06:55:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Napadá mě toho hodně co bych k tomu mohl říct. Radši ale budu držet hubu. Stejně jako v kostele.Přeji všem hezké a požehnané svátky.



Re: Drž hubu (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 27. prosinec 2015 @ 19:55:13 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ahoj

  Církev a setkání s Bohem pro mne byla první chvíle, 
kdy jsem v životě mohl "pozvednout hlavu", kdy jsem 
zažil skutečnou svobodu, možnost se rozhodovat a rozhodnout. 
Nevnímal jsem křesťanství jako "submisivní", tedy alespoň 
ne "submisivní" ve smyslu podřízení se vůli druhých lidí

  Když jsem uvěřil Bohu a stal jsem se křesťanem (bylo mi něco přes dvacet) 
navštěvoval jsem celkem dost církví a znělo velmi často varování ve stylu 
"nespoléhejte se na člověka", která jsou v písmu ve více podobách, 
včetně toho "lépe je poslouchat Boha než lidi". Možná proto, 
že jsem před tím k smrti spoléhal na člověka jsem si na tohle
dával extra pozor.


  Poměrně záhy jsem pak měl možnost si prakticky ozkoušet, 
co to znamená "lépe poslouchat boha než lidi", když jsem narazil 
na manipulativní techniky, jejichž cílem bylo právě vyvolat 
poslušnost člověku a zároveň dosáhnout cílů, co si vymysleli lidi.
Křesťanství a život s Bohem vnímam jako obranu proti takovým věcem.



  V církvích, které byly v Praze na počátku 90. let minulého století 
sice vepředu mluvil jeden člověk, ale hned po kázání obvykle následovala
praxe: Pokud se mluvilo o uzdravení, následovaly modlitby za uzdravení 
a svědectví, pokud o vysvobozování, následovaly modlitby za totéž.
Pokud se mluvilo o křtu Duchem, hned pak byla praxe, pokud o evangelizaci, šlo se do ulic. 
Z toho, co jsi vzpomínám, tak dodnes nevnímám "špatně" že by vepředu mluvil jen jeden.
Špatně jsem vnímal, když to byly filozofické řečičky nebo když se mluvilo
o něčem, po čem pak nenásledovala realita toho slova, když bylo moc slov 
a málo nebo nula praxe.


  Teď žiju v církvi, kde na veřejných shromážděních "mluví jeden a ostatní poslouchají". 
Proti běžným zvyklostem v církvích nemluví jeden a ten samý člověk, ale jsou to různí lidé. 
V průběhu roku je to tak 20 lidí, kteří mají kázání. V průběhu shromáždění 
k tomu tak 5-10 lidí říká něco ze života: Svědectví, co žažili, Boží slovo, které je oslovilo.
Při shromáždění se modlíme za věci, o kterých se průběžně mluví, což je obvykle dalších 2-10 lidí,
kteří se modlí nahlas nebo potichu za konkrétní témata nebo lidi.


  Na veřejná shromáždění chodí celkem dost lidí, kteří nejsou křesťani, tak čtvrtina, třetina.
Dost často to jsou různí experti (jeden klasický příklad jsem uváděl). Někdy to jsou 
exhibicionisti, co se rádi poslouchají, jindy zas mají pocit, že se povídáním něco vyřeší.
Navíc příchozí nekřesťané si z toho, co se v církvi mluví, dělají vzory křesťanství a mají tendenci brát to vážně.
Na to, aby mluvil "kdokoliv", teda veřejné shromáždění není vhodné a nejsem pro to, aby mluvil kde kdo, 
jsem rád, když různé podivné plácání a výlevy lidi jasně zastaví a dají najevo, že to není v pořádku,
což jsem v církvi párkrát viděl a byl jsem za to rád.

  
  V církvi doma je to právě v tomto jiné, tam sice taky chodí nekřesťané, 
ale je tam mnohem méně lidí (pět, deset) a je prostor věci probrat, 
vysvětlit, konkrétně a třeba i hodně dlouho řešit. 
Tam je běžné, že se bavíme o různých věcech a mluví kdokoliv.

  Toník



Stránka vygenerována za: 0.40 sekundy