Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 557 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116487059
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Náboženské konverze v Česku nebudou i nadále v Izraeli uznávány
Vloženo Úterý, 24. červen 2014 @ 23:38:27 CEST Vložil: Olda

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon navštívil před několika měsíci Izrael, kde měl jednat se sefardským vrchním rabínem Jicchakem Josefem o problematice konverzí v Česku. V Izraeli je otázka přestupu k judaismu v kompetenci vrchního sefardského rabinátu, jehož vedení převzal v loňském červenci po rabínu Šlomo Mošem Amarovi syn známého rabína Ovadii Josefa, který sám zastával tuto pozici v letech 1973-1983. Od personální výměny pražský rabinát pravděpodobně očekával, že konečně opět získá uznání pro náboženské konverze. Sidonova mise však žádnou změnu nepřinesla


Rabín Josef se na schůzku se Sidonem ani nedostavil, což jen odráží respekt, jakému se pražský rabín dlouhodobě těší u významné části současných ortodoxních rabínských autorit. V jejich vztahu nejde o nic nového, když byl Jicchak Josef před lety na soukromé návštěvě Prahy, rovněž nezašel za Sidonem na židovskou obec.


Autorita pražského rabinátu byla po nástupu Sidona do funkce v roce 1992 odvozena od jeho bývalého učitele a respektovaného izraelského rabína Uzi Kalchaima, který současně předsedal pražskému rabínskému soudu. Sidon po pádu železné opony velmi rychle absolvoval studia na izraelské ješivě s tím, že se bude i nadále pod dohledem svého učitele vzdělávat. Po smrti Uzi Kalchaima záštitu nad Sidonem převzal další izraelský rabín Isar Klonsky, který však nebyl spokojen s jeho prací a neplněním závazků, proto raději v roce 2003 z čela pražského rabínského soudu odstoupil. Jeho nástupcem se stal rabín Lansberg, ale jím zaštítěné konverze nebyly vrchním izraelským rabinátem uznávány.

Proč platit izraelské rabíny, které v Izraeli neuznávají?

Že tento stav bude platit i do budoucna potvrdil vrchnímu pražskému rabínovi Josefův tajemníkem. Situace by se mohla změnit jen za té podmínky, že izraelský rabinát bude do Prahy posílat tři členy soudu podle vlastní volby. Pak by uznávání konverzí bylo zaručeno. O tom se však v Maiselovce mluví jako o zásahu do nezávislosti české židovské komunity. Máto však i druhou stránku, protože sama pražská obec definuje jako svého akceptovatelného ortodoxní vrchního rabína někoho, kdo je jako rabín uznán i vrchním rabinátem v Izraeli.

Pražská židovská obec a Federace židovských obcí mají problém, který se dotýká nejen praktické stránky věci, ale především reputace vrchního zemského rabína Karola Sidona a s ním spolupracujících izraelských rabínů. V neposlední řadě jde i o zbytečně vyhozené finance za jedenáct let činnosti pražského rabínského soudu, které se mohou pohybovat v řádu několika milionů korun. Proč tedy nemohou mít židovské obce v Česku rabínský soud složený z místních rabínů? Případně může vypomoci někdo z okolních zemí. Nyní se zdá, že by se tato otázka mohla začít vážně debatovat i v Praze.

Pražský rabinát, izraelské občanství a čekání na změnu

Většina čtenářů ŽL ví, že pro získání izraelského občanství stačí tzv. právo návratu. Málokdo ale tuší, že ke stejnému cíli vede i "nekošerní" konverze v Praze. Podle rozhodnutí izraelského nejvyššího soudu platí, že pokud někdo přestoupí k židovství v uznávané komunitě v diaspoře, má na občanství právo. Pražské konverze byly doposud akceptovány Sochutem a pražská židovská obec chce zajistit, aby to trvalo i nadále. Otázkou je, proč je to pro současnou reprezentaci prioritou.

Opět tak funkcionáři židovské obce mají na talíři výsledky práce rabína Sidona, který má ve svém životě zcela jiné priority, než se věnovat svému úřadu vrchního rabína, což jen nově ilustruje jeho beletristická novinka Altschulova metoda (údajně jsou již hotové tři svazky). Možná tak po deseti letech opět někdo najde odvahu, aby Sidona poslal do rabínského důchodu. Jeho dnešní zástupce studoval v Jeruzalémě osm let a má i věk na to, aby převzal náročné výzvy.

http://zidovskelisty.blog.cz

"Náboženské konverze v Česku nebudou i nadále v Izraeli uznávány" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Náboženské konverze v Česku nebudou i nadále v Izraeli uznávány (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Sobota, 28. červen 2014 @ 13:23:21 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No hrůza!
Tím trápit se je dlouho budu,
neusnu a budu vzhůru.
To zajímá mne asi tak
jak papežský konkordát.

Co děje se v této manéži,
můj zájem o to jak o mistrovstí světa 2114 v Bangladéši.



Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy