Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 234, komentářů celkem: 429550, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 437 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

gregorios777
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116468035
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: BJB odmítla podepsat Smlouvu o vypořádání - co to vlastně znamená?
Vloženo Pátek, 01. březen 2013 @ 15:23:45 CET Vložil: Olda

Církevní restituce poslal Nepřihlášený

Bratrská jednota baptistů odmítla podepsat smlouvu o vypořádání podle § 16 zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi. Jaký signál tím vlastně vyslala?

Pokud se přes olavné ódy na BJB dostaneme k jádru věci, zjistíme, že tento počin ze strany BJB je poněkud rozporuplný.

Tím, že BJB odmítla podepsat uvedenou smlouvu o vypořádání, pak se NEVZDALA:
- svých restitučních nároků
- práva podávat žaloby na stát

Tedy zatímco ostatní církve se rozhodly za svými restitučními nároky udělat jednou pro vždy "tlustou čáru" i přes skutečnost, že nedostanou zpět odhadovanou 1/3 původního majetku, BJB si stále ponechává možnost žalovat stát a požadovat své nároky v plné výši.


Uzavřením Smlouvy o vypořádání totiž církve prohlašují, že nebudou uplatňovat žádné jiné nároky, resp. že jsou ochotny přijmout náhradu za nevydaný majetek právě způsobem, který stanoví zákon a že nebudou podávat žádné jiné žaloby, než připouští restituční zákon.
Toto prohlášení a tento závazek odmítla BJB na sebe přijmout, tedy ponechává si právo stát žalovat dle vlastního uvážení.

Velmi zajímavá je též situace ohledně státních příspěvků.

Restituční zákon totiž bez dalšího ruší zákon č. 218/1949 Sb., o hospodářském zabezpečení církví ve znění pozdějších předpisů a to včetně jeho prováděcích předpisů a to ke dni účinnosti, tj. k 1.1.2013.

Tedy od 1.1.2013 není jiného předpisu, který by upravoval vyplácení státních příspěvkům církvím (a náboženským společnostem), než je právě restituční zákon.

Příspěvek na podporu činnosti dotčených církví a náboženských společností pak upravuje § 17 restitučního zákona a to tak, že po dobu 17 let ode dne účinnosti zákona stát vyplácí dotčeným církvím a náboženským společnostem příspěvek na podporu jejich činnosti.

A kdo je dotčenou církví? Podle mého názoru toliko církev, která podepsala právě Smlouvu o vypořádání, neboť pouze těmto církvím se stát zavazuje vyplácet příspěvěk, § 16 odst. 2 písm. f), zákona. Nikomu jinému.

Že se jedná právě o církve, které podepsaly tuto dohodu, lze dovodit i z dalších ustanovení § 17.

Podle odst. 2 se v prvních 3 letech přechodného období vyplácí příspěvek tak, jak byl stanoven v zákoně č. 218/1949 Sb., (i když už byl zrušen) a to ve výši stanovené v roce 2011.

Podle odst. 3 se pak výše příspěvku snižuje o částku odpovídající 5% částky vyplacené v prvním roce přechodného období. Zůdrazňuji, že v zákoně je uvedeno částky, nikoliv příspěvku. Proč? V prvním roce přechodného období (tj. 17 let od účinnsoti zákona) totiž stát též vyplatí 1/30 z částky finanční náhrady, tj. částky, jejíž přijetí právě BJB odmítla.

Tedy státem vyplacený příspěvek by ve 4. roce měl být ponížen o 5 % z 1/30 (§ 15 odst. 3 zákona) částky finanční náhrady a dále ponížen o 5 % z částky příspěvku roku 2013 (resp. příspěvku 2011).

A nyní nastává problém. Podle sdělení MK ČR citovaného i i Luďkem Šípem, tajemníkem VV bude MK ČR vyplácet BJB i nadále státní roční příspěvek. Na základě zrušeného zákona č. 218/1949 Sb., to ale být nemůže. MK ČR tedy bude vyplácet příspěvek podle § 17 restitučního zákona, ačkoliv BJB nepodepsala smlouvu o vypořádání a tedy není "dotčenou" církví.

Otázka dále zní v jaké výši. Pokud BJB nepodepsala smlouvu o vypořádání, nebude se snižovat státem vyplácený roční příspěvek o oněch 5% částky finanční náhrady (tedy 5 % z 1/30 z částky 227 862 069 Kč)

Podle mého názoru jsou pak tři možnosti, které mohou nastat:

1) BJB nepodepsala Smlouvu o vypořádání podle § 16 restitučního zákona, tedy odmítla od nabídku státu státní roční příspěvek, jak stanoví § 16 odst. 2 písm. f). Vzhledem k současnému zrušení zákona č. 218/1949 Sb. nemá nárok na žádný státní příspěvek a to s účinnosti od 1.1.2013.

Tento výklad je podle mého názoru jediný možný, neboť zákon nepředpokládá možnost, že by nějaká  církev nepodepsala Smlouvu o vypořádání a proto je i vyplácení státního příspěvku vázáno právě na podpis Smlouvy o vypořádání.

2) Stát bude potichu tolerovat shora uvedený nedostatek, přijme výklad, že § 17 nesouvisí s podpisem Smlouvy o vypořádání (což je ale v rozporu se zákonem, resp. jeho účelem) a bude BJB i nadále vyplácet po dobu 17 let státní příspěvek.

Ale v jaké výši? Musí to ale být ve výši, která nebude  zohledňovat vyplacení Finanční náhrady uvedené v § 16 restitučního zákona, neboť BJB nebude tato částka vyplácena. Tedy BJB bude částka Finančního vypořádání vyplacena fakticky v těch státních ročních příspěvcích, které nebudou poníženy o těch 5 % VFinanční náhrady, tedy v době 4. až 17. roku po účinnosti zákona. Jinak řečeno stát vyplatí BJB hodnotu Finanční náhrady prostřednictvím (nesnížených) ročních příspěvků vvyplácených v době 4. až 17. roku po účinnosti zákona, tedy v době, kdy ostatním církvím začne být roční státní příspěvek ponižován o oněch 5 % z 1/30 Finanční náhrady.

3) BJB se vzpamatuje, dojde jí, že tím podpisem smlouvy nejde jen o peníze, ale především o uzavření, byť jakkoliv nedokonalého, období totality a o vzdání se dalších možných restitučních nároků. K podpisu příslušné smlouvy pak má BJB čas 9 měsíců od účinnosti zákona, tj. do 1.10.2013.

Je potřeba zdůraznit, že uzavření smlouvy neznamená, že BJB musí přijímat plnění od státu; přijímat peníze je právo nikoliv povinnost.

A pokud BJB má dojem, že vyplácením Finanční náhrady podle § 16 restitučního zákona se jedná o pro BJB "nedovolenou" podporu státu církve, nic jí nebrání v tom, aby případně vyplacenou částku finančního vypořádání obratem posílala státu  na úhradu státního dluhu - účet rezervního fondu 123-3328001/0710.

"BJB odmítla podepsat Smlouvu o vypořádání - co to vlastně znamená?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 28 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: BJB odmítla podepsat Smlouvu o vypořádání - co to vlastně znamená? (Skóre: 1)
Vložil: diskuter99 v Pátek, 01. březen 2013 @ 15:31:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
ten článek jsem posílal "přihlášený" alespoň jsem se domníval ....



Re: BJB odmítla podepsat Smlouvu o vypořádání - co to vlastně znamená? (Skóre: 1)
Vložil: informator v Pátek, 01. březen 2013 @ 16:00:56 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když v letech 2003-2005 Ministerstvo kultury připravovalo "výčtový zákon o restituci církevní majetku", jednotlivé církve mu předložily své restituční nároky. Viz - http://www.mkcr.cz/assets/cirkve-a-nabozenske-spolecnosti/majetkove-narovnani/Seznam_majetku.xls

Bratrská jednota baptistů uvedla pouze jednu nemovitost v Karlových Varech (státem byla zabrána rozestavěná modlitebna), nyní ve vlastnictví fyzických osob. Cenu této nemovitost uvedla 1,25 milionu Kč.

V Komentáři MK k seznamu majetku navrhovaného církvemi a náboženskými společnostmi k majetkovému narovnání je uvedeno: "Bratrská jednota baptistů žádá o 1 celek (2 položky), který je v rukou fyzických osob. Církev nepředpokládá, že jim tato bývalá modlitebna v Karlových Varech bude někdy vrácena. Kvůli této budově probíhal soudní spor, ale Bratrská jednota baptistů v něm nebyla úspěšná."

Proto předseda Výkonného výboru BJB v médiích prohlásil, že BJB žádné restituční nároky nemá.

Jediná doložitelná majetková újma BJB z doby komunistického režimu je pouze ta jedna zabraná nemovitost v Karlových Varech a jelikož je nyní ve vlastnictví fyzických osob, tak by restituční žaloba byla naprosto zbytečná.
Jeden z obecných principů polistopadových restitucí v ČR je, že povinnost vydat odňatou věc aktuální vlastník nemá, pokud jde o fyzickou osobu, která nebyla protiprávně zvýhodněna nebo věc nenabyla v rozporu s tehdy platnými předpisy.



Stránka vygenerována za: 0.32 sekundy