Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 264, komentářů celkem: 429599, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 435 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116505128
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Otázky ''jak'' a ''proč''
Vloženo Úterý, 21. leden 2003 @ 07:01:35 CET Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal pehe

  Otázky "jak" a "proč" Pokusy o spojení vědy a náboženství obvykle hovoří o tom, že věda dokáže odpovědět na otázku "jak", nikoliv však na otázku "proč". Tato druhá rovina věci by pak měla zůstat doménou náboženství. Nicméně uvedené rozdělení poněkud kulhá.

V první řadě celá koncepce připomíná rozdělení na "dvě pravdy", které se objevilo už ve scholastické filosofii a vrcholu zřejmě dosáhlo v době Galilea. Pravda vědy a pravda víry se v těchto případech ovšem vyvracely. Nynější oddělení otázky jak a proč zdánlivě tento rozpor stírá, jde spíše o odpovědi na "různé rovině" než o výroky opačné.
Samozřejmě bychom celý přístup mohli chápat jako určitou berličku, kterou využívají lidé v to či ono věřící (zejména pokud jsou vzdělaní či sami vědci). Na druhé straně ale toto rozdělení často uznávají i vědci ateističtí, kteří podle vlastních slov sami popisují ono "jak", ale záměrně ignorují "proč". Problém je to tedy hlubší.
Proč problém? Jak to, že problém? Celé rozdělení totiž značně kulhá. Představte si klasický problém evoluční biologie. Otázky "proč má žirafa dlouhý krk" a "jak se stalo, že žirafa má dlouhý krk" de facto splývají. Stalo se to tak/proto, že krátkokrké odrůdy žiraf díky působení přírodního výběru vymřely, zřejmě v souvislosti s tím, že nedosáhly na vysoko umístěnou potravu v korunách stromů. Jaroslav Flegr ve svých skriptech z evoluční biologie dokonce uvedený příklad používá k tomu, že se snaží zrušit tabu nad otázkou "proč". Ve vědě je podle něj legitimní ptát se "proč", v biologii pak dokonce i odpovídat teleologickým "proto, aby". Ani otázka, ani odpověď v sobě neobsahují (v biologii) zřejmě nic mystického, proč by mělo smysl vést dělící čáru mezi vědou a náboženstvím.
Přejděme z biologie do fyziky. Ani zde nedává rozdělení na jak a proč příliš smysl. Jak kámen padá k Zemi? Způsobem, který matematicky popíšeme gravitačním zákonem. Proč padá k Zemi? Nu, protože platí onen zákon. Otázka "proč" opět neodkazuje k ničemu náboženskému.
Kritika tohoto rozdělení je mimochodem demonstrována i na případě výkladu blesku
(http://vesmir.cts.cuni.cz/11_2002/648.htm).
V tomto článku, který vyšel v časopise Vesmír jako recenze knihy J. Grygara "Svět vědy a víry", je navíc obsažena i kritika koncepce "Boha mezer".
Rozdělení otázky "jak" a "proč" ovšem obhajuje třeba i Brian Greene v knize Elegantní vesmír. Pravda však je, že v tomto případě se hovoří o kosmologii, což je díky obecnosti tématu přece jen určitý posun. Nicméně i v kosmologii je chápání toho "jak věci začaly" i minimálně částí odpovědí na otázku "proč začaly". Ostatně kosmologie ono "proč" v sobě obsahuje už tím, že je podobně jako mýtus vyprávěna přirozeným jazykem, často až v náboženských pojmech.
Rozdělení na "jak" a "proč" by snad mohlo být oprávněné jenom v úplně nejobecnější rovině - "proč něco vůbec existuje". I zde ale fyzika doufá, že dodá odpovědi, které se nebudou muset ohánět empirií (protože taková je hodnota té a té konstanty, o čemž se lze přesvědčit tím a tím měřením), ale budou vycházet přímo z teorie samé. Cokoliv jiného, než existence "jaká je" by bylo nemožné a vnitřně rozporné.
To bychom se už dostali k otázce počátečních podmínek a jejich úloze v našem chápání vesmíru. Tento článek se spíše snažil říci, že "jak" a "proč" nejsou otázky vedoucí nutně ke dvěma různým odpovědím... Pavel Houser


"Otázky ''jak'' a ''proč''" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy