Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 321 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116461752
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Věřících v Česku ubývá, avšak stát platí stále více farářů
Vloženo Úterý, 10. duben 2012 @ 17:05:04 CEST Vložil: Olda

Z hnízda poslal Nepřihlášený

Česko, které patří k nejméně zbožným zemím na světě, od roku 1989 nijak nereguluje počty duchovních. Platy farářů a kněží sice určuje vládní nařízení a jsou pod průměrným platem, ale stát sedmnácti registrovaným církvím a náboženským společnostem nijak nemluví do toho, kolik duchovních si na výplatní listiny napíše.

Počty duchovních tak rostou bez ohledu na realitu a úbytek věřících. V roce 2001 se k církvím a náboženským společnostem hlásilo 3,2 miliónu lidí, o jejich duše se staralo 3480 farářů, kněží, kazatelů a biskupů. Stát církvím na pokrytí jejich mezd poslal 731 miliónů korun.

O deset let později se situace radikálně změnila.

Podle sčítání lidu z roku 2011 se k církvím a náboženským společnostem přihlásilo jen 1,46 miliónu věřících, tedy už méně než polovina. Stát ale musel na platy 4869 duchovních poslat již 1,4 miliardy korun.


Nejvíce věřících ubývá velkým církvím. Před jedenácti lety se k římským katolíkům hlásilo 2,7 miliónu lidí, o dekádu později už jen 1,1 miliónu věřících. Počet kněží za stejnou dobu vzrostl z 2462 na 3191.

Jeden duchovní na 19 farníků

Podobně na tom je i Čs. církev husitská nebo Českobratrská církev evangelická. Evangelických farářů nepřibývá, je jich okolo 250, ale řady věřících se citelně ztenčily, do evangelických kostelů dochází 51 tisíc lidí, zatímco před deseti lety to bylo 117 tisíc.

Menším církvím věřící nepatrně přibývají, ale ještě více se jim rozmnožují duchovní. Např. Apoštolská církev má v současnosti 183 farářů, kteří pečují o 4900 věřících, před deseti lety jich bylo 90 duchovních na 4600 členů. V přepočtu to vyjde, že v Apoštolské církvi se každý duchovní stará o 27 věřících.

To průměrný katolický kněz musí obstarat 345 oveček. Ještě více rozmazlovat své farníky mohou duchovní v Jednotě bratrské, v té má 2100 věřících na starost 112 farářů. Tedy jeden farář na 19 duší.

Podle synodního seniora Českobratrské církve evangelické Joela Rumla, který zároveň zastává funkci předsedy Ekumenické rady církví, se církve navzájem hlídají, aby štědrý systém příliš nezneužívaly.

„Samozřejmě jsme to mezi sebou kritizovali. Katolíci kritizovali celou Ekumenickou radu církví, protože nekatolické církve přibývaly proti římskokatolické církvi daleko rychleji. A uvnitř rady jsme zase my kritizovali ty menší, protože ze společného odebírají víc a víc,“ řekl Právu Ruml.

Za neregulovaným růstem duchovních stojí zákon z roku 1949, kterým komunistický režim zajistil financování církví poté, co jim zkonfiskoval majetek.

Ministr kultury Jiří Besser se loni s církvemi pod příslibem církevních restitucí domluvil, že částku na výplatu duchovních zmrazí na úrovni roku 2010.

Dnes dostává od státu 17 církví na platy 1,4 miliardy korun ročně. Podle dohody, která navazuje na restituční zákon, budou dotaci v této výši církve dostávat ještě tři roky, poté se čtrnáct let výplata bude každý rok snižovat o pět procent a zanikne.

Duchovní pobírají v průměru 16 800 korun měsíčně, průměrná mzda v celé republice dosáhla 24 320 korun.

Vznikne pivní církev?

Systém je navíc otevřený, a pokud je jakákoli církev registrována více než deset let a má víc než deset tisíc členů, získává právo na dotace.

V současnosti je 32 registrovaných církví. Čtyři z nich – Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (mormoni), Křesťanské sbory, Svědkové Jehovovi a Novoapoštolská církev – jsou registrované více než deset let. Na příspěvek by dosáhli ale jenom jehovisté, kterých je v Česku přes 20 tisíc. Z ideologických důvodů jakýkoli státní příspěvek odmítají.

Letos a v nejbližších letech splní podmínku desetileté registrace další církve a hnutí, např. Hare Krišna, hinduisté či islamisté, ale je otázkou, zda by získali deset tisíc podpisů, protože podle posledního sčítání se k nim hlásí jen několik tisíc stoupenců.

Stát se oficiální církví zatouží každoročně několik společenství, často nečekaných. Minulý rok se přihlásilo několik recesistů, kteří propagují nápad, že bůh stvořil člověka, protože neměl s kým pít pivo, a kteří chtějí zaregistrovat pivní církev.

Ministerstvo kultury jejich žádost poslalo k znaleckému posouzení, a pokud ten sezná, že jejich žádost nemá formální a věcné nedostatky, vznikne první státem uznaná pivní církev. Ve světě pivní církve vznikají delší dobu. Jedna vznikla např. v roce 1998 v americkém Seattlu.

Zdroj: www.novinky.cz


"Věřících v Česku ubývá, avšak stát platí stále více farářů" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Věřících v Česku ubývá, avšak stát platí stále více farářů (Skóre: 1)
Vložil: Petro v Středa, 11. duben 2012 @ 10:26:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Méně fízlů, profesionálních vrahů v armádě a více učitelů a kněží. 




Re: Věřících v Česku ubývá, avšak stát platí stále více farářů (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 11. duben 2012 @ 11:23:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zajímalo by mne kdo vlastně poprvé přišel s tím že patříme k "nejateističtějším" státům na světě ? Byli to komunisti nebo se to objevilo už někdy dřív ? Věřím že je to lež, i když ani to není žádným důvodem k radosti. Věřící člověk by neměl být "vlastenec" na úkor někoho jiného. Radovat se z toho že v nějakém jiném státě je méně věřících nebo že jsou ještě větší hříšníci a víc urážejí Boha než my je docela zvrhlá představa. Spíš by se člověk měl radovat když vidí že jsou jinde lidé hodnější, poctivější a zbožnější. Měl by to přát Bohu i jim a měl by se snažit po jejich vzoru polepšit. Zvláštností našeho národa je že máme možná největší procentuální zastoupení světců a světic na počet obyvatel.

To že někteří zástupci státu dávají okázale najevo že církve jsou běžné občanské spolky bez zvláštní hodnoty a počítají mezi ně třeba i uctívače piva nebo satanisty je sice smutné ale pro mne to není důvod k tomu abych je litoval pro finanční škody takto vzniklé. Obávám se že jich často nelitují ani oni sami a kromě toho ty peníze nejsou jen jejich. Patří všem lidem.

Podporovat církve se vyplatí i po světské stránce a také možná tisícinásobně nebo ještě víc. Ušetří se tím na menší zločinnosti (škody i vězeňství), na léčbě nemocí, na státní péči o staré a postižené lidi, o děti z rozvrácených rodin a o spoustu dalších věcí.



Re: Věřících v Česku ubývá, avšak stát platí stále více farářů (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Sobota, 14. duben 2012 @ 16:19:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Pouze duchovní prostitut se může nechat platit státem (Herodesem), coby služebník Kristův !!!

Dokonce i bludaři Jehovisti toto vidí!!!

A Slovo Boží říká:"Neboť jsou pro jméno jeho vyšli, a NIC nevzali od pohanů."(3Jan 7)




Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy