Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 267, komentářů celkem: 429602, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 446 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116506468
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Vývoj mariánskeho kultu
Vloženo Neděle, 19. únor 2012 @ 19:12:38 CET Vložil: Stepan

Katolicismus poslal lydia7

Len nenápadne a postupne sa vypestoval mariánsky kult. Koncom druhého storočia po Kristovi vzniká spis, ktorý prvý obsahuje legendu o Márii, o jej narodení a jej trvajúcom panenstve. Tertullián, vynikajúci "cirkevný otec", ktorý zomrel v r. 222, odsúdil túto legendu. Bol toho názoru, že Mária a Jozef po narodení Ježiša žili v normálnom manželskom pomere, pretože Nový zákon niekoľkokrát hovorí o bratoch Pána. Tak najmenej 150 rokov od vzniku Cirkvi, t.j. od Letníc, nedošlo k žiadnemu uctievaniu Márie.

Až keď duchovne a mravne schátralí kresťania uzavreli svadbu s cisárskym Rímom a kresťanstvo sa stalo štátnym náboženstvom, sa zistilo, že pokresťančení pohania postrádajú bohyne, na ktoré boli naučení a ktorým vzdávali úctu. Ľudia so sebou do cirkvi vnášali povery a modlárstvo. Predtým uctievali bohyne ako Izis, Dianu, Artemidu, Athénu, Afroditu a iné. Cirkevná hierarchia aby vyplnila vzniknuté vákuum, do ktorého by vždy mohol vniknúť kult pohanských bohýň, našla náhradu v Márii. Uctievanie bohýň bolo prenesené na Máriu, ktorá v dôsledku toho musela byť povýšená na bytosť s nadľudskými vlastnosťami.


Na koncile v Efeze v r. 431 vznikol pre Máriu titul: "Matka Božia", ktorý sa opäť objavuje vo vyznaní chalcedónskom, ktoré bolo prijaté na koncile v Chalcedóne v r. 451. Zakotvenie tohto titulu vo vyznaní malo zdôrazniť, že syn Márie bol nielen pravý človek, ale tiež Boh, jedna osoba, Božej a ľudskej prirodzenosti. Bola to reakcia na blud Nestoriánov, ktorí oddelili obe prirodzenosti v Kristovi a učili, že Boží Logos - Slovo sa len usídlilo v človeku Ježišovi. Preto chalcedónske vyznanie učí, že Kristus bol "narodený z Panny Márie, Matky Božej, podľa človečenstva".

Titul bol daný Márii za tým účelom, aby sa podporilo správne učenie ohľadom oboch prirodzeností v jednej osobe Ježiša Krista a nie za účelom povýšenia Márie na kráľovnu nebies ako predmetu ľudského uctievania. Pôvodný účel tohto titulu sa však časom celkom stratil zo zreteľa, najmä medzi prostými veriacimi, a Márii začali byť pripisované vlastnosti a prvky, ktoré z nej skutočne mali vytvoriť nadľudskú bytosť. Bolo zdôraznené jej večné panenstvo, bola vyňatá z moci "dedičného hriechu".

Okolo r. 600 sa ustálilo modlenie k nej a k "svätým" a rozširovali sa o nej legendy, že sa zjavila niektorým mníchom, mníškam a iným, ktorí boli vyhlásení za svätých, že spôsobila zázraky uzdravenia a iné divy. V 16. storočí vznikol "Zdravás", v r. 1854 pápež Pius IX. vyhlásil "nepoškvrnené počatie" Panny Márie, ktoré je mnohými zamieňané za počatie Pána z Ducha Svätého. A pritom "nepoškvrnené počatie" znamená, že "najpožehnanejšia Panna Mária od prvého okamihu, kedy bola počatá, bola zachovaná nepoškvrnená od všetkej poškvrny dedičného hriechu".

V r. 1950 pápež Pius XII. vyhlásil "nanebovzatie Panny Márie" v tele, ku ktorému vraj malo dôjsť skoro po jej smrti. Nedokážeem pochopiť, keď sa to malo stať skoro po jej smrti, prečo došlo k tomu objavu a vyhláseniu ako článku viery až v r. 1950! Väčšina apoštolov žila omnoho dlhšie než Mária. Keby bolo došlo k jej "nanebovzatiu v tele" skoro po jej smrti, neočakávali by sme, že apoštolovia by túto udalosť popísali v svojich spisoch?

Konečne v r. 1956 pápež Pavol VI. prehlásil Máriu za "Matku cirkvi". Čo bude ešte v budúcnosti o nej vymyslené, prehlásené za článok viery a uzákonené, si nedovolím hádať.

Takmer súčasne s náukou o "nepoškvrnenom počatí" Márie sa vyvinulo učenie, že sa nedopustila žiadneho hriechu počas celého svojho života. To už bol len ďalší krok k vyhláseniu jej nezhrešiteľnosti. Jej prirodzenosť vraj bola taká, že nemohla zhrešiť. Avšak, ak sa Mária mala stať predmetom uctievania, potom je len prirodzené, že jej budú pripisované vlastnosti a prvky, ktoré z nej učinia predmet hodný zbožňovania. Tým je Mária prakticky postavená vedľa Pána Ježiša Krista. Tieto náuky odporujú svätým Písmam.

Mária vo svojom Magnificat prehlásila: "Velebí moja duša Pána. Zaplesal môj duch v Bohu, mojom Spasiteľovi" (Lk 1:46-47). Len človek, ktorý si je vedomý svojho hriešneho stavu pred absolútne svätým Bohom, je presvedčený, že potrebuje Spasiteľa. Bezhriešna osoba predsa nemusí mať obavu z Božieho súdu, a preto nepotrebuje Spasiteľa.

Mária však bola obyčajné dievča, neskôr žena. Nemohla byť bez hriechu. Potrebovala Spasiteľa, ktorého Boh pripravil vo svojom Synovi a v jej synovi podľa ľudskej prirodzenosti. Mária sama potrebovala prežiť znovuzrodenie z Ducha Božieho, o ktorom neskôr Pán hovoril židovskému predákovi Nikodémovi. Evanjelista Lukáš nám hovorí, že "keď sa naplnili dni očisťovania Márie podľa zákona Mojžišovho" (Lk 2:22) po narodení Ježiša, Mária priniesla dve obete, ktoré nechala za seba obetovať. Mali to byť dve hrdličky alebo dve holúbätká. Jedno bolo obetované v obeť zápalnú, ktorá symbolizovala poctu Hospodinovi v úplnom odovzdaní vôle a celej bytosti Bohu. Druhé malo byť obetované v obeť za hriech. Po prinesení týchto dvoch obetí bola každá rodička prehlásená za čistú. Čítame v 3M 12:6-8: "A očistí ju kňaz a bude čistá."

Zdroj (a viac) v knihe "Modlářství staré a nové"


Podobná témata

Katolicismus

"Vývoj mariánskeho kultu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 61 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Vývoj mariánskeho kultu (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 20. únor 2012 @ 08:15:22 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."Bol toho názoru, že Mária a Jozef po narodení Ježiša žili v normálnom manželskom pomere"... ????

Ve kterém Tertuliánově díle konkrétně je tento "názor" skutečně uveden?
Podle mého názoru toto je obyčejná vymyšlená a lživá manipulace na podporu novodobých protimariánských herezí.

Tento údajný Tertuliánův názor na Marii a Josefa jsem nezaznamenal v žádném jeho díle, naopak Tertulián vysoce hodnotí stav panenský jako jako snubní spojení duše s Kristem po vzoru obrazu církve – Kristovy nevěsty..




Tertulián se nakonec natolik odcizil Kristově církvi, že na čas přešel do sekty montanistů.


Stal se tedy na nějaký čas  odpadlíkem od církve, "přeběhlíkem," (ale nebylo to ve druhém století, ale až počátkem století třetího) - jehož příkladu jste někteří sami následovali a možná proto je vám v některých názorech sympatický.  Zaštitovat si však jeho jménem i svoje nynější novodobé hereze a odvolávat se na jeho autoritu - to považuji přímo za hanebné!

Tertulián se sice řadí mezi autory latinského křesťanství, ale jeho názory na mnoho věcí jsou kontraverzní.  Např. zavrhuje vzdělání, považuje ho  pro člověka za zbytečné ("Prorsus credibile est, quia ineptum est - Je to věrohodné proto, poněvadž je to nesmyslné.“ ). 

Jemu samotnému se ovšem důkladného vzdělání dostalo a ve svém díle "Apologetium" (obrana křesťanství) argumentuje a paradoxně se odvolává způsobem vzdělaného člověka právě na zdravý rozum.

Žárlivost a zraněná ctižádost přivedla Tertuliána do rozporu s církví, když byl r. 217 opominut při papežské volbě a místo něho byl zvolen Kalist (217-222). Od svých stoupenců se snad dal dokonce zvolit za (prvního) vzdoropapeže a tak vyvolal v Římě první schizma. Později se s církví znovu smířil a zemřel r. 235 spolu s papežem Pontianem ve vyhnanství mučednickou smrtí.


Tertulián naopak jako první poukazuje v křesťanské tradici na eschatologický charakter panenství
; tato forma života předjímá v tomto světě stav budoucího života v nebi. Pro tohoto afrického autora lze život v nebeském království charakterizovat jako „andělský“, přičemž andělský je život těch, kteří zde na zemi žijí dokonalou zdrženlivost. (Ad uxorem, 1,1,5; 1,4,4)








Re: Vývoj mariánskeho kultu (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 20. únor 2012 @ 08:56:20 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."Mária priniesla dve obete, ktoré nechala za seba obetovať."...


To ovšem dokazuje pouze Mariinu poslušnost zákonu. Maria nepotřebovala přinést oběť za hřích (vždyť samotná byla zastíněna Duchem svatým), podrobila se však zákonu, aby u lidí, kteří neznali skutečnosti, nevyvolávala pohoršení.

Podobně ani Kristus neměl povinnost platit na dům, zasvěcený svému Otci (a to tím méně, že sám byl chrámem živým, který měl být zbořen a ve třech dnech znovu vystavěn) - sám byl i knězem, který měl přinést oběť dokonalou.
Přece i za Ježíše byla oběť podána (byl jako prvorozený vykoupen pěti sikly)  ze stejných důvodů: z úcty k zákonu a s ohledem na pohoršení lidí neinformovaných.



Re: Vývoj mariánskeho kultu (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 20. únor 2012 @ 14:38:33 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Viz Oko. Tertulián nic takového nenapsal a náš Pán byl obřezán, obětován v Chrámu a pokřtěn. Přestože by se někdo mohl domnívat že to neměl zapotřebí. Podobně jako svatý Jan Křtitel.
Role apoštolů a jejich bezprostředních následovníků v Církvi se během jejich životů také měnila a vyvíjela, v souladu s Boží vůlí.



Re: Vývoj mariánskeho kultu (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pondělí, 20. únor 2012 @ 15:20:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mária priniesla podľa zákona obeť za svoj hriech...to iba rímsky katolicizmus kedže Mária je bezhriešna nemôže túto vec stráviť a nijako vysvetliť...každý kto je poctivý a úprimný a chce poznať pravdu z písma a nie z katechizmu príde na to že obeť ktorú priniesla Mária sa týka výslovne hriechu (čítaj starý zákon)...spájať to s tým že aj Kristus prinášal obete a ztotožňoval sa zo zákonom je pravda, ale Kristus nikdy a nikde nepriniesol obeť za hriech...to mohla a musela urobiť iba hriešna Mária...nie preto že sa chcela stotožniť zo zákonom a byť poslušná, ale preto lebo bola a je hriešna osoba ako každý kto je potomok Adama.

ivanp



Re: Vývoj mariánskeho kultu (Skóre: 1)
Vložil: lydia7 v Pondělí, 20. únor 2012 @ 17:50:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Osobne ma tiež mrzí, že autor knihy neuvádza zdroj Tertullianovho názoru na vzťah Márie a Jozefa. No nie je sám, ktorý to o ňom tvrdí. Našla som nejaké stránky v AJ, kde to uvádzajú aj iní. Ale aj keby to Tertullian nikdy netvrdil, Písmo je nám dané na vyučovanie a Duch Boží svedčí o všetkom. Žiaľ, mnohí sa stali otrokmi ľudí a tradície...

Pri hľadaní som našla aj Tertullianov spis "Obrana kresťanov", ktorým sa obracia na predstaviteľov rímskeho štátu a ktorý je obsahovo veľmi poučný, tak z neho čo-to citujem:

Jestliže se tedy neklaníme studeným sochám a obrazům podobným zemřelým, které poznávají jen havrani, myši a pavouci, zdaž by si nezasluhovalo spíše chválu než trest odmítnutí poznaného omylu?... Oblékáte sochy, připojujete odznaky, uvádíte, jak byl mrtvý starý, co dovedl, co dělal i že je bohem... Šimonu kouzelníkovi jste postavili sochu s nápisem "Velkému bohu"...

Když někdo uctívá dřevo, uctíva to, co vidí. Vidí podobu boha zhotoveného z tohoto dřeva... My bohužel uctíváme jen a jen Boha.

Majestát Písem... Cokoli vidíme, že se děje, o tom jsme už slyšeli... Když trpíme, můžeme se o tom v Písmech dočíst. Myslím, že dobrým svědectvím o jejich božském původu je pravdivost proroctví. Proto my pevně věříme v to, co se stane, poněvadž ty knihy předpovídaly to, co se denně děje.

Jsme pronásledování, protože se chováme nenábožně vůči vašim bohům, ač vy sami máte větší strach před lidským pánem než před svými bohy.

Křesťané jsou považováni za veřejné nepřátele, protože nechtějí panovníkům prokazovat pošetilé, nepravdivé a směšné pocty.

Scházíme se, abychom si z Božích Písem připomínali, čeho se máme v přítomné době vyvarovat nebo co máme vědět. Víru živími svatými hlasy, posilujeme svou naději, upevňujeme důvěru, vštěpujeme si do paměti, co nám ukládají přikázání. Povzbuzujeme se, káráme se a radíme s Bohem. Společenství předsedají zkušení starší, kteří se osvědčili ve víře. Je to důstojnost, která se nekupuje za peníze.

Pohrdáte Bohem a klaníte se sochám.

Nekupujeme kadidlo.

Bojíme se nejvýš moudrého Boha. Před ním se nelze ukrýt. Bojíme se i velkého utrpení, které nebude trvat jen dlouho, ale věčně. Toho by se měl bát i ten, který soudí ty, kteří se bojí Boha, ne však prokonzula.

Pravda je starší než vše ostatní. Starobylost Božího Písma mi dopomáha snáze uvěřit, že ono je pokladnicí jakékoli pozdější moudrosti... Učení lidé slávychtiví a lidé, kteří dovedou mluvit, když poznali něco ze svatých Písem, zneužili to k svému vlastnímu plánu. Dost nevěřili v božský původ Písma a proto se nezdráhali upravit si je po svém. Dost dobře také Písmo nepochopili.

Pravda pochází od KRISTA a byla předána jeho průvodcům, kteří budou zkušebním kamenem pozdějších rozličných pisatelů. Ti, kteří lichotí hříšným duchům, si připravili z této pravdy vše proti této pravdě. Oni falšují  spásonosné učení. Od nich pocházejí i historky, které svou podobností mají oslabit víru v pravdu, či spíše si ji přivlastnit.

Kdykoli jde o věc Boží a lidskou, za níž nás trestáte, Bůh nás zprostí viny.











Re: Vývoj mariánskeho kultu (Skóre: 1)
Vložil: Vacant v Pondělí, 20. únor 2012 @ 20:34:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Proč se asi Ježíš tak často nazýval synem člověka ? 



Re: Vývoj mariánskeho kultu (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Středa, 22. únor 2012 @ 13:21:10 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
...je vždy nebezpečné vymýšľať pojmy ktoré neobsahuje Písmo...výroky ako ,,milosť, pravda, ospravedlnenie, hriech, láska,,...pochádzajú z Biblie a Písmo nám mnohorakým spôsobom objasňuje ich význam...

ak sa budeme držať písma, tak nikdy nezblúdime...a písmo hovorí o Márii ako o ,,matke Ježišovej,, a o ,,Jeho matke,,...nič viac...rímsky katolicizmus v snahe vytvoriť vedľa mužského Boha aj ženu bohyňu po vzore pohanov potrebuje zaviesť neznáme, nebiblické pojmy ktoré by podporili teóriu zbožštenia Márie a tak sme sa dopracovali k výrazom ako:
,,matka cirkvi,,...kráľovná nebies,,...bohorodička....spoluvykupiteľka, ...Božia matka...a p. 

je až zarážajúce sledovať ,,Máriinu cestu,, od obyčajného, skromného, hriešneho dievčaťa až k ,,druhej po Bohu,,...chcelo by to podrobný historický pohľad na ,,postupné posúvanie,, Márie až na úroveň Boha...

ivanp



Stránka vygenerována za: 0.33 sekundy