Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 226, komentářů celkem: 429673, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 276 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116537120
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Almužna v dnešní společnosti
Vloženo Pondělí, 08. srpen 2011 @ 09:14:29 CEST Vložil: Olda

Služba bližním poslal Nepřihlášený

Jdeme z kostela, před kterým postávají, poklekávají či polehávají žebráci. Občas je míjíme zdánlivě bez povšimnutí, občas jim nějaké peníze dáme nebo je vtiskneme do ruky dítěti, aby udělalo „dobrý skutek“. Kvůli jejich stoupajícímu počtu i časté vlezlosti se však pomalu přestáváme stydět za otázku, jestli je almužna opravdovou pomocí.

Řeknu to rovnou: po vystudování oborů zaměřených právě na sociální problematiku, a zejména po deseti letech práce s bezdomovci pomoc v této podobě neposkytuji. Jsem přesvědčen, že v současné společnosti již tradiční almužna neplní účel, kvůli kterému byla svého času oprávněně žádána i dávána. Již nezachraňuje holý život a zdraví.

Před více než dvěma tisíci lety, vzhledem k tehdejší úrovni sociálního a zdravotního zajištění, velela společenská kultura věnovat tu a tam nepatrnou částku těm nejchudším, protože byla často jejich poslední záchranou. Dva tisíce let křesťanského vývoje však přinesly své plody – přes první špitály a chudobince, ústavy pro „narušenou mládež“ atd. rozvinula se postupně záchranná síť do institucionální podoby.

Fungování pomáhajících mechanismů tak již není věcí náhody či stupně vyvolané lítosti. Povinné zdravotní a sociální pojištění zajišťuje solidaritu zdravých s nemocnými či mladých se starými. Solidarita majetných s nemajetnými je společensky zajištěna pomocí daňového systému, z něhož je hrazeno mimo jiné právě financování sociálních služeb.

Stávající systém samozřejmě všechny společenské neduhy nepokrývá a vzhledem ke známému stavu veřejných financí není přetrvání solidárního principu v budoucnu jisté. Nicméně doposud platí a z historického hlediska je nejvíce příznivý těm, kteří své potřeby nemohou pokrýt prostřednictvím placené práce, tedy dětem, seniorům, nemocným, nezaměstnaným, matkám s dětmi... A kdo se přesto propadne až do kategorie osob, jejichž potřeby takto zajistit nelze, může čerpat služby specializovaných organizací.

Na území Prahy poskytuje pomoc „osobám v nepříznivé sociální situaci, osobám ohroženým sociálním vyloučením, osobám bez přístřeší atd.“ např. Arcidiecézní charita Praha, Armáda Spásy, Centrum sociálních služeb Praha a Naděje. Svou pomoc poskytují v následujících oblastech (podrobnější informace lze nalézt na jejich webových stránkách): potravinová pomoc, hygienický servis, poskytnutí ošacení, zdravotní ošetření, ubytování v noclehárně nebo azylovém domě, poradenská činnost, pomoc při vyřízení osobních dokladů, doprovod na úřady... Jejich kvalifikovaní sociální pracovníci spolupracují se specializovanými odděleními sociálních odborů, kurátory, zdravotnickými zařízeními a dalšími vhodnými subjekty, se kterými řeší nelehké problémy osob bez domova, s nedostatečným vzděláním, zadlužených, závislých, propuštěnců z vězení nebo psychiatrických klinik...

Ani tyto služby, poskytované buď zcela zdarma, nebo za symbolický poplatek, samozřejmě nejsou dokonalé. Avšak díky jejich existenci - na rozdíl od starověkých žebráků, zmiňovaných v Bibli - nemají v drtivé většině ti dnešní k ukazování svých vředů a špíny jiný důvod, než vyvolání „křesťanského soucitu“ - a daří se jim. Průměrný žebrák v Praze denně vyžebrá 700 až 1200 korun (záleží samozřejmě na lokalitě), kdy dnem je ovšem myšlen časový rozsah cca čtyř hodin...

Jak tedy máme reagovat? Odmítnout obdarování jako přežitek? Odmítnout soucit? To jistě ne. Svou pomoc bychom však měli přizpůsobit výše zmíněným faktům a učinit ji efektivnější. Nabízím několik možností, opírajících se o zkušenosti a současnou společenskou realitu:

· Případné finanční dary poskytovat výhradně skrze specializované organizace, např. prostřednictvím sbírek – pro katolíky je dobře využitelná například tradice Svatopetrského haléře nebo Postní almužny.

· Místo darování peněz žebrajícímu nabídnout, že mu jídlo (litr mléka, čtvrtku chleba nebo dva rohlíky...) koupíme sami. Tuto službu však žebráci nevybíravými slovy nezřídka odmítají.

· I věcný dar je pomoc. Obvyklé je darování oblečení, bot atd., opět nejlépe do některé z pomáhajících organizací, protože na ulici nemáme jistotu, že obdarovaný bude věc skutečně užívat. Pokud mu tedy darujeme z důvodu akutní potřeby (např. mrzne a žebrák má pouze košili) zachovalou bundu, kterou je možno v restauraci obratem vyměnit za dvě až tři piva, trvejme alespoň na tom, aby si ji oblékl (tedy nikoli uložil do tašky).

· Pomoc dobrou radou. Člověk ve skutečné nouzi přivítá informaci, kde se nachází organizace, v níž dostane najíst a kde se mu budou kvalifikovaně věnovat. V důvodném případě (dezorientace, neznalost místa) je možno po střízlivé úvaze nabídnout doprovod.

Ladislav Varga

 Autor je katolík, vystudoval sociální práci na Vyšší odborné škole sociálně právní (DiS), sociální patologii a prevenci na univerzitě Hradec Králové (Bc.) a sociální pedagogiku tamtéž (Mgr.). Téměř deset let pracoval s bezdomovci. Nyní pracuje čtvrtým rokem jako koordinátor protidrogové politiky a bezdomovectví na území Prahy 1.

Zdroj: www.christnet.cz


"Almužna v dnešní společnosti" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy