Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 414 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116474565
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Česká společnost neumí rozlišit pojmy evangelický a evangelikální
Vloženo Neděle, 23. listopad 2008 @ 01:18:24 CET Vložil: Olda

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Podle Joela Rumla, synodního seniora Českobratrské církve evangelické (ČCE), je chápaní pojmů „evangelický“ a „evangelikální“ v české společnosti tak ojedinělá věc, že ji chápe málokdo.

Jak uvedl pro noviny Křesťan Dnes, v české společnosti lidi nechápou rozdíl mezi římskokatolictvím a evangelictvím. „Když se řekne církev s přívlastkem, tak tomu nerozumí,“ konstatoval a dodal, že „jak se řekne církev, tak všichni jsou v jednom pytli, to je stav a nemá cenu se proti tomu bouřit, je to tak.“


Podle synodního seniora ČCE se při překladu „Evangelische Kirche“ vždycky dostaneme do kontaktu s pojmem evangelikální. O splývání pojmů „evangelický“ a „evangelikální“ proběhla v ČCE debata, ale jak Joel Ruml uvedl k žádnému závěru se nedošlo a název zůstal. „Nenašel se název církve, který by postihl všechny ohledy,“ dodal.

Podle něho, je třeba pojmy evangelikalní a evangelický vysvětlovat. „Dá se použít odkaz na pietizmus jako nejbližší termín k pojmu evangelikalní, nebo jako jeho kořen. Ale nemyslím si, že by v české společnosti hned lidé zastříhali ušima, že je to něco jiného,“ dodal.

Pietismus (z francouzského slova zbožnost) je, podle wikipedie.org, po protestantské reformaci nejvýznamnějším reformním hnutím v rámci protestantských církví, které vzniklo ve 2. polovině 17. století. Reagovalo na strnulost protestantské ortodoxní dogmatiky. Klade důraz na praktickou zbožnost. Křesťan musí veškerý svůj vnitřní i vnější život vědomě podřídit křesťanským zásadám. Kdo v takovéto jednotě s Bohem a se stejně smýšlejícími stojí, ten je v pietistickém pojmosloví obrácen neboli znovuzrozen. Pietismus je hlavním zdrojem evangelikalismu, uvádí encyklopedie Wikipedie.

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml si umí v budoucnu představit jednou evangelickou církev. „Představit si to asi umím,“ řekl v rozhovoru pro noviny Křesťan Dnes. Na otázku „co tomu brání?“ odpověděl: „Nemluvil bych co tomu brání, ale co by se muselo stát, aby k tomu došlo. A to by se muselo stát opravdu hodně.“

Jsme zapřeni nohama na této zemi a zastupujeme různé instituce, které vlastní majetek, mají nějakou historii, tradici, emotivní, emocionální vazby svých členů v různém věku na církevní místa,“ vysvětlil Joel Ruml a dodal: „Vím, že to nejsou před Hospodinem významné věci, ale pro lidský život jsou to hrozně významné věci a těch se těžko dovedeme vzdávat.“

Podle Joela Rumla by existence jediné evangelické církve byla „zajímavá situace“. Nemyslí si ale, že je tato situace blízko.

Zdroj: KřesťanDnes


"Česká společnost neumí rozlišit pojmy evangelický a evangelikální" | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Česká společnost neumí rozlišit pojmy evangelický a evangelikální (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Neděle, 23. listopad 2008 @ 15:43:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jako skoro všem broukům říkáme "brouci", tak lidé běžně nerozlišují různé církve. Na tom není nic divného, že si lidé pletou dva tak podobné pojmy, z nichž ani jeden pořádně neznají a o nichž se  - jak vidno - nemohou dohodnout ani někteří členové některých církví.



Re: Česká společnost neumí rozlišit pojmy evangelický a evangelikální (Skóre: 1)
Vložil: Colin v Neděle, 23. listopad 2008 @ 16:18:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mě to přijde celý zmatený. O čem to syn.senior mluví? Pravda je, že i já motám "evangelický" a "evangelikální" dohromady, protože se to částečně kryje, ale v čem je problém? To jsem nepochopil. Problém je snad v tom, že české slovo "evangelícký" označuje to, co ve světě obvykle "protestantský", a slovo "evangelikální" je novodobý průlom do jazyka, amerikanismus? Který ještě ke všemu označuje něco velmi blízkého a přece odlišného? Pietisti přece nejsou žádní evangelikálové. Pletu se já nebo Ruml?

ad 2/ - už jenom pokus o jednu evangelickou církev, jakkoli by byl jistě nedůsledný, by mohl být velkým přínosem této zemi. Ale ani toho se nedožijeme. Dnešní generace církevních vedoucích nechápou vůbec kde to má aspoň konec, od kterého by se to mohlo motat.



Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy