Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 238, komentářů celkem: 429554, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 452 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116478491
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Proč je nutné, aby se stát s církvemi vyrovnal
Vloženo Pátek, 18. leden 2008 @ 19:48:16 CET Vložil: bolek

Z našich církví poslal Olda

Náboženským společnostem se v posledních letech nevede špatně, jak svědčí rychle rostoucí počet kněží všech křesťanských vyznání s výjimkou Českobratrské církve evangelické.

Církve využívají současné právní situace.

Stát se sice po listopadu zřekl dohledu nad církvemi, stále je však financuje podle zákona z roku 1949. K povinnostem vlády tak patří zaplatit každého duchovního správce, který je církvemi jmenován, a provoz církevních úřadů.

Proto přibylo od roku 1990 víc než tisíc katolických farářů a kaplanů, počet kněží Pravoslavné církve, Apoštolské a slezské církve či Jednoty bratrské se víc než ztrojnásobil.


Nárůst výdajů na církevní provoz je dvakrát vyšší než před osmi lety, cenová úroveň se přitom proti roku 2000 nezvýší ani o čtvrtinu.

Zvyšování vládních výdajů se stalo hlavním argumentem, proč je nutné se s církvemi vyrovnat.

Citováno z článku "Cena za smír s církvemi? Zaplatíme 300 miliard" na http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=517054

Podobná témata

Z našich církví

"Proč je nutné, aby se stát s církvemi vyrovnal" | Přihlásit/Vytvořit účet | 30 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Hanba! (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Sobota, 19. leden 2008 @ 11:52:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)


Jak ostudné, že se tzv. "duchovní" nechávají platit od státu, od tohoto světa, který celý leží ve Zlém, který ukřižoval našeho Pána Ježíše.

Jsou jako děvky placené Herodesem. Zaprodali se satanovi a nechávají si za to platit. Kdyby satan přestal s podporou těchto cizoložných uskupení duchovních, jejich paralyzované denominace, by se ROZPADLY a přestaly by existovat. Satan je však ještě nějaký čas bude podporovat, než je nakonec úplně zničí ( Zj 17,16 ).

Pro služebníky Páně však vždy platilo:"Kteréžto vyprovodíš, tak, jak sluší na Boha, dobře učiníš. Neboť pro jméno Jeho vyšli a NEVZALI NIC OD POHANŮ. Máme tedy MY ( Církev ) takové přijímati, abychom byli pomocníci Pravdy." ( 3Jan 6-8 ).

Vidíme, že podpora pro služebníky Páně jde výhradně od Církve a ne od pohanů.



Lze považovat placení církví z daní ostatních lidí za okrádání a parazitování? (Skóre: 1)
Vložil: Standa v Sobota, 19. leden 2008 @ 14:45:14 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Malé církve si udělaly ze státu dojnou krávu
Majetkové vyrovnání státu s církvemi za zabavený majetek přijde během šedesáti let na 267 miliard korun. Pokud návrh neprojde, vyjde to státní kasu ještě dráž, i přes půl bilionu. Hlavně malé církve se totiž naučily, jak státu pustit žilou.
Při pročítání církevních statistik by člověk neznalý místních poměrů lehce nabyl dojmu, že země česká prožívá velké náboženské vzepětí. Za posledních pět let u nás totiž přibylo 553 duchovních. To je trochu zvláštní situace: věřících organizovaných ve státem financovaných církvích totiž ve skutečnosti na rozdíl od duchovních ubývá.

Důvod podivné nerovnováhy je prostý. „Stát je povinen zajistit platy duchovních. A v žádném případě nemůže omezovat jejich počet," vysvětluje ředitelka odboru církví ministerstva kultury Pavla Bendová. Od roku 2000 navíc stát přispívá na platy administrativních pracovníků a provozní náklady církví přesně podle počtu jejich duchovních.

„Některé, jakkoli podle počtu věřících malé církve toho využívají a vykazují z roku na rok stále vyšší počet duchovních, aby na tyto ostatní ukazatele získaly co nejvyšší příspěvek. Bude-li tento trend pokračovat, pak budou mít za pár let některé církve snad víc zaměstnanců než věřících," říká s nadsázkou Bendová.


Kážu i podnikám


U některých církví se počet duchovních za posledních sedm let i zdvojnásobil. Jednota bratrská měla v roce 2001 čtyřicet pět duchovních a letos je jich už osmdesát osm. U Církve československé husitské se za stejnou dobu počet duchovních zvýšil z 253 na 412. Zajímavé je srovnání, na kolik daňové poplatníky vyjde ročně jeden věřící. Třeba náklady na jednoho katolíka byly v loňském roce 309 korun, na člena Církve bratrské 3130, na věřícího Jednoty bratrské 7096. Nejdražší je bezkonkurenčně Apoštolská církev, k níž se při posledním sčítání přihlásilo čtyři a půl tisíce lidí. Roční náklady přepočtené na jednoho člena činí 9368 korun. Přitom jeden věřící srovnatelně velké Lutherské evangelické církve stojí ročně rozpočet 767 korun.

O tom, že v některých církvích se stává státem placeným duchovním, kdo chce, se vyprávějí hotové legendy. Je-li duchovním muž, automaticky se jím stane i jeho manželka a dospělí potomci, kteří přitom dál vykonávají původní povolání. Úředníci ministerstva kultury znají také případ podnikatele, který je navíc placen jako duchovní. Kdy toto druhé zaměstnání vykonává, nikdo netuší.


Zaplatíme i Krišnu?


Že by církve záměrně vykazovaly více zaměstnanců, než potřebují, jejich představitelé popírají. Pavel Bubik z Apoštolské církve na otázku, proč jim v posledních letech tak narůstá počet duchovních, odpovídá stručně: „Ty lidi jsme prostě potřebovali nabrat." Podobně argumentuje i Karel Potoček, tajemník Církve československé husitské: „Počet našich farářů byl v minulosti nižší, než je nutné. Teprve teď dosahujeme potřebných počtů." Připouští však, že po případné finanční odluce od státu by asi jeho církev provedla personální audit a snížila počty zaměstnanců. Zejména by se asi zbavila farářů ve vysokém věku. Dnes je platí stát a nic je k odchodu do penze nenutí.

Společný návrh ministerstva kultury a církví na finanční vyrovnání by měla vláda projednat 23. ledna. Pokud by řešení, které přijde stát na 267 miliard korun, vládou nebo parlamentem neprošlo, bude dál platit dnešní zákon - a s ním i povinnost státu platit duchovní. „Pak bude jistě počet duchovních dál narůstat. V nejreálnější variantě tak za těch šedesát let zaplatíme 428 miliard. V krajní variantě to může být i 584 miliard. Na našem návrhu tak spíš vydělá stát než církve," tvrdí ředitelka Bendová.

Do jejího výpočtu přitom ještě nejsou započítány církve a náboženské společnosti, které už brzy splní všechny podmínky pro to, aby i jim musel stát vyplácet mzdy pro duchovní. Za čtyři roky už mají být ze státního rozpočtu placeni třeba duchovní Hnutí Hare Krišna či České hinduistické náboženské společnosti. A za další dva roky by pak stát mohl mít povinnost financovat duchovní Ústředí muslimských obcí. Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by zrovna tyto církve byly výrazně skromnější než ty dosud registrované.

autor: Leoš Kyša





Re: Proč je nutné, aby se stát s církvemi vyrovnal (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Sobota, 19. leden 2008 @ 15:18:24 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)


Nechápu, proč bych měl ze svých daní podporovat třídu tzv. duchovních, tyto parazity a zaprodance, mnohdy homosexuály a pedofily.



Re: Proč je nutné, aby se stát s církvemi vyrovnal (Skóre: 1)
Vložil: Simon v Sobota, 19. leden 2008 @ 20:38:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když odhlédneme od nevysoké úrovně diskuse, skutečností zůstává, že "drancování" státních peněz především ze strany malých církví -které mimochodem často proklamovaly vůči státu distanci a opovrhovaly "lidovými" církvemi - je velmi špatné svědectví tomuto světu. O peníze jde v prvé řadě. Nota bene, ony nemají totiž žádné - nebo minimální - restituční nároky. A to vidí i mnozí poslanci abude to problémem, domnívám se.
simon



Stránka vygenerována za: 0.30 sekundy