Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 561 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116487577
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Templári - vojaci Ježiša Krista – aj na Slovensku
Vloženo Neděle, 23. prosinec 2007 @ 21:38:54 CET Vložil: bolek

Historie poslal Nepřihlášený

Alojz Mednyanský v staručkom cestopise Malebná cesta dolu Váhom na str. 55 píše: ... ružomberskému farárovi pánu Jakubovi Šeligovi sa podarilo dostať z archívu grófov Herberstainovcov odpis listiny, v ktorej sa uvádza, že Johann Gottfried von Herberstein, veľký vizitátor a praeceptor templárov, umrel roku 1230 na vizitácii v Uhorsku na vrchu Mních pri Martinčeku v Liptove.

A to je pravdepodobne najdôveryhodnejšia správa o tom, že Chudobní vojaci Ježiša Krista a Šalamúnovho chrámu (správnejšie by malo byť Šalamúnovho templu ) nepohrdli v dobách stredovekých ani hrudou slovenskou. Historické pramene hovoria o dnes už zaniknutej dedinke Liptovská Mara, v ktorej blízkosti stával kostol postavený niekedy v 12. storočí. Práve tento mal byť spojený s prepošstvom alebo komtúriou, čiže domom templárov. Preto tam bol aj na kontrolnej návšteve - vizitácii onen provinciálny majster, vďaka ktorého smrti sa dozvedáme, že i naše dejiny sú spojené s rádom, ktorého pôsobenie je dodnes vďačným prameňom rôznych mystifikácií.

Ďalej na: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire http://voltaire.netkosice.sk, ikona TREZOR ARCHÍV, sekcia Náboženstvo, téma: Templári - vojaci Ježiša Krista – aj na Slovensku


Podobná témata

Historie

"Templári - vojaci Ježiša Krista – aj na Slovensku" | Přihlásit/Vytvořit účet | 9 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Templári - vojaci Ježiša Krista – aj na Slovensku (Skóre: 1)
Vložil: joker v Pondělí, 24. prosinec 2007 @ 12:56:34 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Uhersko = Slovensko??? Spíš snad Uhorská horná zem.
Pokud je mi známo, tak Slovensko vzniklo historickým omylem coby součást ČSR až v roce 1918 a je to umělý státní útvar bez historických kořenů, na rozdíl od Čech, Moravy a Slezska.
Vždyť i ten váš národní hrdina (tedy zloděj) Jánošík je maďar a vlastním jménem se jmenoval János Égg...



Re: Templári - aj na Slovensku a míšení národů (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Čtvrtek, 27. prosinec 2007 @ 11:38:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Téma Templářů nás zavádí do jazykových zákoutí dějin.
No to se divím, co se zdá ´vykladačům dějin´ o samostatnosti a vzniku Čechů a jiných národů..

Máme přece zprávu o knížeti Samovi z pera franských autorů a zprávu od Kosmase, kronikáře z X. století (a ten by si jako vážený člen pražské kapituly na Vyšehradě nemohl něco vymyslet bez podkladu) a podle ní přišel kmen Čechů a Lechů odněkud z východu z Polska, aby přerušili linii krevní msty a vyhnuli se svému vyvražďování. Pátrání pozdější doby vede do povodí řeky Wisly. odtud odněkud vyšli Čechové a Lechové.

Došli tedy na Říp a Lechové odbočili do Kouřimi.

Navíc je tu zpráva arabského kupce Ibrahíma, který zde našel město Prága na řece s brodem, kde se čile obchoduje a jeho zaujalo, že se jako platidlo používaly zvláštní malé kusy pláténka jemného a tkaného, které se na nic jiného nepoužívalo, než na placení (odtud české slovo ´platit´, to je směňovat plátýnkem)

A o Slovácích. Slovenské etnikum bylo zčásti zatlačeno Maďary ze severního Maďarska na sever. Pohoří Bukovina (maďarsky Bukk) a Mátra byly slovenské, obýval je kmen Valachů. Jiní valaši také pocházejí z Rumunska, kde také žily slovanské kmeny. Obyvatelstvo se částečně mísilo, o čemž svědčí také více některých názvů : kopec Ers na Moravě má keltské jméno a hora Minčol na Slovensku má jméno rumunské (Minčol = ten menší).

Na slovenské vlajce jsou dodnes tři kopce : Fatra, Tatra, Matra.

Maďaři přišli v období někdy mezi VI. až IX. stoletím od východu. Bylo to v době stěhování národů, jaké bylo jedno předtím už v V. století (za Attily).

V období sucha šly národy směrem, odkud vítr přinášel dešťové oblaky, to je k Atlantiku. Když došli až k Rakousku, zjistili Maďaři, že je už obsazené a zůstali na méně úrodné stepi v nynějším Maďarsku. Voda tam je místy magneziová , horší chuti a proto se u Maďarů udomácnila od XVIII. století paprika, která potlačuje pocit žízně díky obsahu kapsicinu. A maďarská paprika se vypěstovala na úroveň přímo skvělou.

Maďaři se stmelili v IX. století z pěti národů. Převládalo asi 40 procent Maďarů, ostatní převzali kulturu i jazyk Maďarů. Kdybych si pamatoval hned vše, co jsem vstřebal z dějin, věděl bych kdo byly ty ostatní národy, ale paměť mi (bez hrabání se v knihách) nabízí jen Polovce (neboli Pečeněgy), známé také z ruských Bylin a Varjagy. Madaři byli z pěti národů nejprogresivnější v kultuře a početnější a později se všichni sjednotili jako Maďaři. Nejbližší jazykově jsou Estonci a Finové. Ale Maďaři postupně osídlili severnější okraj uherské roviny, kde jsou kopce Bukoviny a Matry a i ten televizní vysílač Budapešti na kopci Kékeš (přes 1000 metrů) stojí na bývalém slovenském území Bukoviny.

Ve velkém Rakousku patřily do jeho hranic také Čechy, Morava, Slezsko, Slovensko a kus Haliče v Polsku. Bývalo tam i Klodzko nedaleko Náchoda, které Marie Terezie prodala a teď patří Polsku. Po povstání v letech šedesátých XIX. století se vymohli Maďaři poloviční samostatnost a vlastní sněm a vzniklo dvojstátí Rakousko – Uhersko.

Proto do východní části impéria, to je do Uherska, patřilo i Slovensko. Maďaři mu říkali Horní zem, sami sobě říkají také Dolní zem (a tak se to udržuje zčásti i dodnes na Slovensku - mluvíce o Dolní zemi mluví Slováci o Maďarsku).

V čase husitů po porážce někteří husité odešli na Slovensko a dodnes jsou tam po tom stopy, na příklad v okrese Poltár je obec České Brezovo. V obci Mýtna u Lučence stojí husitský kostel na kopci budovaný bratříky, Jan Jiskra z Brandejsa nějakou dobu obsadil zámek ve Zvolenu (uprostřed Slovenska) atd.

Slovenské dějiny jsou pohnuté, ve XIII. století tam vládl rod z Anjou z Francie. Tím nechci říci, že by lid mluvil francouzsky. Nemluvil ani maďarsky, maďarčina je v jiné jazykové skupině, takže kdo umí slovensky, nerozumí maďarsky a naopak, nemají společná sova (jen asi 1000 výpůjček ze slovenčiny přešlo do maďarštiny, jako čeresňa = třešeň, barazda = brázda, vačora = večeře, mackó = medvěd a naopak (vankúš = polštář, paplón = pokrývka, oblok (hablak) = okno atd.). Pouze potlačování slovenského jazyka ve školách jako pokus o maďarizaci od roku cca 1880 zavedlo maďarský jazyk do povědomí Slováků.

Takže suma sumárum : národy mají svou historii, Češi, Slováci i Maďaři, nejméně od VIII .- IX. století.





Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy