Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Darina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16513, komentáře < 7 dní: 349, komentářů celkem: 420398, adminů: 60, uživatelů: 5209  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 308 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

Willy
martino
LD
Frantisek100

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
114716625
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Jak se učím nechávat si své názory pro sebe.
Vloženo Pátek, 19. květen 2023 @ 10:17:59 CEST Vložil: Tomas

Katolicismus poslal oko

Umění tichosti je ctnost vhodná pro moderního křesťana.


Je načase přestat udílet nevyžádané rady a chrlit ze sebe názory.
Čím méně mých názorů bude po světě kolovat, tím lepším místem bude.
Uvědomil jsem si, že vždycky mám na všechno názor, místo abych si ho utvářel.
Lidé nežádají můj moudrý úsudek, aby konečně pochopili, jak mají žít. Mohu to nechat být a svět se nepřestane točit.


Často se mýlím.
Naslouchat komukoli jinému je o umění trpělivosti.
Rychle si udělám názor a mám sklon zastávat mylnou představu, že můj způsob je jediný správný. Když se však ohlédnu na roky za sebou, všímám si, že se mnohé z mých pevně zastávaných názorů z minulosti výrazně změnily.
Proč? Protože jsem se mýlil.
Tehdy bych to však nikdy nepřiznal, a tak jsem léta promarnil tím, že jsem se mýlil dál.

Často jsem ani neměl všechny podstatné informace, abych si mohl utvořit názor, natož ho sdílet. Přinejmenším se ukázalo, že existuje víc způsobů,jak žít a jak se rozhodovat - a všechny jsou v pořádku. Nikdy nestálo za to zbrkle vyjadřovat svůj názor a tak pevně se ho držet.


Ani když mám pravdu, lidé o tom nepotřebují slyšet.
Na nevyžádaných radách je něco odpudivého - zvlášť pokud je s pocitem nadřazenosti udílí někdo, kdo si nezasloužil požadovanou důvěru.
Když se mi někdo z přátel svěřil s nějakou obtížnou situací, mým prvním instinktem bylo rychle zareagovat a snažit se jeho situaci napravit tím, že mu řeknu, co má dělat nebo jak by měl uvažovat. Teď vím, že šlo o nepříjemný rys mé osobnosti.

Většina z nás nekomunikuje s přáteli proto, že bychom chtěli, aby nám říkali, co máme dělat. Sdílíme se, protože hledáme empatii a podporu.
(Domnívám se, že právě z této potřeby empatie, sdílet se, se také zde, na Granu, vytvořila ona uzavřená skupina  s podobnými názory. - pozn.).Praktikuji odstup od svých názorů.
Držím je zlehka a rychle je upravuji, když se objeví nové informace.
Pokud jsem dřív svou identitu stavěl na představě, že jsem člověk, který se vždycky může podělit o nějaký správný názor, nebylo to dobře.
Mnohem raději bych svou identitu budoval na tom, že budu laskavým přítelem, který umí druhé podepřít.


Je na čase opustit své ego.
Položil jsem si otázku, proč přesně mi jsou moje osobní názory tak drahé.. Jediné možné vysvětlení vůbec není lichotivé; protože posilují mé ego.
Ten, kdo radí, má domněle větší vhled. Chtěl jsem být tím, kdo radí, protože mi to pomáhalo vyhýbat se mým vlastním nedostatkům a udržovat si pocit nadvlády. Vkládal jsem se do záležitostí druhých lidí a dělalo mi to dobře. Dodávalo mi to pocit, že stojím u kormidla.
Všechno tohle umíněné poskytování rad ale samozřejmě pomalu ruinuje vztahy a vytváří neustálý pocit osobní nespokojenosti. Představuje způsob, jak svalovat vinu na všechny ostatní.
Na světě je mnoho důležitějších ctností, než přesné názory: umění působit pokoj, přijetí, schopnost ustoupit, , pokora, rozvaha a především láska.

Porozuměl jsem tomuto tajemství: Když méně mluvím, víc naslouchám. Čím víc naslouchám, tím víc se dozvídám a tím přesnější názory si vytvářím. Myslím. Ještě se musím hodně učit a hodně naslouchat.


(Zpracováno podle Michael Rennier - konvertoval z anglikánství i se svou rodinou, nyní je katolickým knězem.)

"Jak se učím nechávat si své názory pro sebe." | Přihlásit/Vytvořit účet | 18 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak se učím nechávat si své názory pro sebe. (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Pátek, 19. květen 2023 @ 12:17:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
To je dobrý článek, oko! 

Cituji pár vět: 

Často se mýlím. Čím méně mých názorů bude po světě kolovat, tím lepším místem bude. Porozuměl jsem tomuto tajemství: Když méně mluvím, víc naslouchám. Čím víc naslouchám, tím víc se dozvídám a tím přesnější názory si vytvářím. Myslím. Ještě se musím hodně učit a hodně naslouchat.


Vlastně celý článek je dobrý. Akorát bych to upřesnil. Záleží, o čem je řeč. Co je předmětem diskuse. Kdybych třeba sděloval svoje názory z oblasti vaření, gastronomie, tak se utopím. Zcela v tom plavu. Neumím vařit, i když jsem to opakovaně zkoušel, nebylo mi dáno. Tak nechodím na diskusní fora o vaření, když tomu nerozumím. Oproti tomu umím velmi dobře namíchat hudbu tak, že tam jsou komplexní basy, středy výšky. Umím hudbu aranžovat. Zvukově to umím vyladit. Čili záleží na oboru. A to si lidi mají rozmyslet, k čemu se vyjadřují. 

Tvůj článek je obecně platný, je třeba nejdříve se vzdělávat, učit se. Jenže všechno v životě má svůj čas. Když už něco umíš, tak bys měl se s tím podělit a poradit. Mně třeba píšou na youtube lidi, kterým pomáhám s tím, jak nahrávat hudbu ve stereo zvuku optimálně tak, aby jim youtube nepoškodilo komprimací kvalitu nahrávky. 

Jinými slovy, když někdo něčemu rozumí, měl by se umět  s tím podělit. 

Jiří Grygar například rozumí vesmíru více než obyčejný člověk z ulice. Proto je fajn, že astronomii popularizoval. 

Čili ne vždy má člověk mlčet. Jen tehdy, když se nevyzná v daném oboru. 

A to je problém dnešní doby, že děcka chtějí poučovat staré kmety. Je to směšné, ale je to tak. I volební právo chtějí snížit na 16, let aby mládež mohla volit. Tedy ta mládež, která nemá životní zkušenosti a sedí na mobilu. Čtu na několika serverech, jak tam mladíci poučují kmety. Šílená doba...

Oko, těm bys poslal svůj článek, tak tě budou nenávidět. :-) 

Žijeme v době, kdy nejvíce hlasití jsou hloupí novináři, kteří nerozumějí ničemu, ale o všem píšou a hloupá mládež, která chrlí největší kvanta textů. Ale špatně a o ničem, protože jim to k věření předkládají ti hloupí (mainstream) novináři. :-) Re: Jak se učím nechávat si své názory pro sebe. (Skóre: 1)
Vložil: martino v Pátek, 19. květen 2023 @ 16:33:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
oko sv.Pavel by s takovým návodem tichosti se nikdy nestal apoštolem národů. Každý jsem Bohem utvářeni k nějakému jeho plánu...trapisté mlčí z jejich úst vychází jen společná modlitba...protože žijí bez rodin v kontemplaci a modletbě...vstávají k první modlitbě jižve dve hodiny v noci...Pokud jde o tebe tak už jsi za ty roky zde s Cizincem sepsal romány s výsledkem nula, protože semeno nepadlo na úrodnou půdu, ale na skálu...Jinak nesouhlasím s tvým názorem: Domnívám se, že právě z této potřeby empatie, sdílet se, se také zde, na Granu, vytvořila ona uzavřená skupina  s podobnými názory. - pozn.
A když nesouhlasím tak proč? Oni si vytvořili svoji jak já říkám Hnojárnu protože neunesli argumentačně vzdorovat nám členům ŘKC a oni potřebovali a potřebují utišit své svědomí, které na ně žaluje, že jsou zrádci. To není o sdílení, to je rezignace s útěkem. Pokud se domníváš, že to vše vzniklo proto, že mají podobné názory, tak se mýlíš. Oni mají společnou zlost, nenávist a hněv nikoliv proti věřícím, ale jen a jen vůči ŘKC a jejím věřícím. To ti jako svědectví nestačilo jak si tě tu jako v mlýnku porcovali prot tvé názory? Začla brusle, hned se přidal Myslivec a následně ti to vrazil Cizinec, že jsi členem společenství zločinců. Já budu upřímný, mě u tebe vadí, že nejsi oheň a spíše se zde projevuješ až nepřirozeně uhlazený, ale to je tvoje osobní presentace.každý jsme jiný, ale u tebe mám podezření, že to není úplně tvá přirozenost, že se spíše do této diskusní polohy nutíš...ale opět to je jen jak já to vnímám...ale ať je to jak je to, brusle tě zjevně nesnáší což jsem pochopil po té vzájemné diskusní konfrontocai, když jsem vnesla bulvár a nemanželské děti. Jinak bych sem nemotal to tvé ego, jak to sem taháš...to je mezi tebou a Bohem...jinak nevidím jak smysluplně ten článek diskusně obohatit...pro mě to není ani horké ani studené...třeba zde někdo něco nového vnese...Re: Jak se učím nechávat si své názory pro sebe. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 19. květen 2023 @ 16:41:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Jsem si vzpomněl na jeden film :-)

  Dobrý článek, dobré prozření, Stando. 

  Říká ti to něco alespoň? 

  Pokud ano, mohl bys už rozumět, že mne tolik nezajímají názory lidí, co kdo kde říká, ale spíše praktická zkušenost? Že proto se vždy znovu a znovu v diskuzi vracím k praxi, realitě života, píšu svědectví a ptám se zase lidí na to, co žijí a zažili?

  Toník
Re: Jak se učím nechávat si své názory pro sebe. (Skóre: 1)
Vložil: redifon v Pátek, 19. květen 2023 @ 17:43:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Výborný, opravdu výborný článek, pane oko.
Velká škoda, že se zásadami uvedenými v článku dlouhodobě neřídíte . . .
rdf
P.S. jak je vůbec možné, aby římskokatolický kněz měl rodinu???Stránka vygenerována za: 0.28 sekundy