Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Darina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16513, komentáře < 7 dní: 351, komentářů celkem: 420400, adminů: 60, uživatelů: 5209  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 330 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Willy
martino

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
114717508
přístupů od 17. 10. 2001

Historie: Jan Hus přátelům v Čechách 1414
Vloženo Středa, 19. duben 2023 @ 10:59:12 CEST Vložil: Tomas

Svědectví poslal Willy

Toto je autentický dopis Jana Husa přátelům v Čechách psaný z jeho cesty do Kostnice.

Mistr Jan Hus
Přátelům v Čechách
v Norimberku 24. října 1414
Spasení od Krista Ježíše!
Vězte, že jsem nikdy nejel se spuštěnou kápí, ale zjevně, s odkrytou tváří. A když jsem vyjel z Čech, nejprve, dříve než jsem přišel do města Pernovo, čekal mne farář se střídníky; a když jsem vstoupil do světnice, tu hned mi nalil veliký korbel vína a velmi laskavě se svými druhy přijal všechno učení a prohlásil, že byl vždycky mým přítelem. Potom mne v Novém městě všichni Němci velmi vděčně viděli. Projeli jsme Vajdou, kde jsme u četného lidu vzbudili podiv. A když jsme přišli do Sulcpachu, šli jsme tam do hospody, v níž byl soud, lantricht.
Tam jsem v síni před konšely a staršími řekl: „Ejhle, já jsem Mistr Jan Hus, o němž, jak mám za to, jste slyšeli mnoho špatného; tažte se mne tedy." A když jsme mnoho věcí probrali, velmi vděčně vše přijali. Potom jsme projeli městem Hirsveldem, v němž nás opět velmi vděčně přijali. Potom jsme projeli městem Hersprukem a potom jsme přenocovali v městě Laufu. V něm přišel farář, velmi zběhlý v právech, se střídníky; porozprávěl jsem s ním a i on vše vděčně přijal.
A ejhle, přišli jsme do Norimberka, v němž náš příchod rozhlásili kupci, kteří nás předběhli. Proto tu stál lid na ulicích, vyhlížeje a vyptávaje se, který že je Mistr Hus. A před obědem mi poslal list mistr Johannes Helwel, farář u sv. Vavřince, píše, že by od dávné doby chtěl rád se mnou mluviti. Jemu jsem na témž listě opět oznámil, aby přišel. I přišel. A když jsem již napsal vyhlášku, chtěje ji přibiti, zatím poslal pro mne pan Václav, že se sešli měšťané a mistři, chtíce mne viděti a se mnou rozmlouvati; tu já hned jsem vstal od stolu a vyšel. A vzkázali mistři, abychom rozmlouvali tajně. Těm jsem řekl: „Já káži veřejně; také chci, aby slyšeli, kdokoli by chtěli." A hned od té hodiny jsme rozmlouvali před konšely a měšťany až do nočního soumraku.
Byl tu pak jeden doktor, kartuzián, který dovozoval báječně. A pozoroval jsem, že se mistru Albertovi, faráři od svatého Sebalda, nelíbilo, že měšťané přisvědčovali mému mínění. Na konec všichni mistři i měšťané byli uspokojeni.
Také vězte, že jsem posud nezpozoroval žádného nepřítele. A v každé hospodě dávám na rozloučenou Desatero přikázání, a někde je nalepuji moukou. A všechny hospodyně s muži mne přijímají velmi vlídně. Nikde také nevyhlašují zákaz služeb Božích a německou vyhlášku všichni chválí. Přiznávám tedy, že není ke mně většího nepřátelství, nežli u obyvatel Českého království.
A co mám ještě psáti? 
Pan Václav a podobně pan Jan jednají se mnou velmi laskavě a vlídně a jsou takořka hlasatelé pravdy, ale pravdivěji bych řekl, obhájci pravdy. S nimi za pomoci Páně všecko se děje zdárně.
Král je na Rýně, za ním jede pan Václav z Leštna a my v noci odjíždíme do Kostnice, k níž se již blíží papež Jan. Soudíme totiž, že by bylo neužitečné vypravovati se za králem nějakých šedesát mil a vraceti se do Kostnice.

Psáno v Norimberce v sobotu před svátkem Jedenácti tisíc panen.

"Jan Hus přátelům v Čechách 1414" | Přihlásit/Vytvořit účet | 72 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jan Hus přátelům v Čechách 1414 (Skóre: 1)
Vložil: Akuzativ v Středa, 19. duben 2023 @ 13:57:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Willy
ještěže máš toho HusaRe: Jan Hus přátelům v Čechách 1414 (Skóre: 1)
Vložil: martino v Středa, 19. duben 2023 @ 17:42:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vůbec nechápu proč ten nábožensky retardovaný prorork sem leze z Husem. Je snad katolíkem? Hus byl přece katolický kněz. Je snad členem Československé církve husitské? Dopisy Husa jsem četl, byly knižně vydány a vždy to byl jen alibistický slepenec  co nemá ani hlavu ani patu. Jsme v době velikonoční radujeme se ze Vzkříšení Krista, prorok asi měl k obědu něco co mu přineslo na mysl Husa a velikonční svátky ho jako proroka nezajímají. Já jen vím, že tato pohádka následně Němce vyléčila ze Spanilých jízd Husitů kteří drancovali klíáštery, upalovali řeholníky, terorizovali a olupovali obyvatelstvo jak v Německu tak v Polsku. Do dnes když někdo v Bavorsku se zmíní o Husitech, tak místním vstávají hrůzou vlasy na hlavě, nebo´t se tam ve školách neučí o Husovi, ale o té lůze z Čech, která pod praporem kalicha drancovala jejich zem. Proč ten prorok neotevře černé stránky Husa, Luthera, Kalvina  a dalších Ďáblů? protože nic nezná, nic neví, nic nestuduje jen chatá mouchy na internetu a ctrl c ctrl v a je prorok glorifikován co je za služebníka Božího, jaký nám to pod nos naservíroval Boží materiál z nějakého nočního zjevení proroka. Já naopak od proroka čekám, kdy nám něco oznámí, z poslední schůzky třeba se Spasitelem a ono nic. Samozřejmě, že nic, když je to prorok od Ďábla. Jen tu ponouká diskutující, uráží a dehonestuje ten nepokřtěný nešťastník. Tak proroku, tyto limonády si strč, víš kam...Re: Jan Hus přátelům v Čechách 1414 (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 19. duben 2023 @ 19:06:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Četl jsem kdysi dopisy Husa, bylo to zajímavé, uvažování, pozice.


  TonikStránka vygenerována za: 0.45 sekundy