Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 15949, komentáře < 7 dní: 299, komentářů celkem: 380006, adminů: 60, uživatelů: 4956  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 123 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Prezident Jižních baptistù zveøejnil na Facebooku fotografii ze svého oèkování
·Beth Moore se omluvila za podporu teologie komplementarismu
·Nový zákon s poznámkami - pøeložil Petr Pavlíèek
·Poprvé v historii se hlásí k náboženské pøíslušnosti ménì než polovina Amerièann
·Kvùli pandemii se loni v katolické církvi konalo o ètvrtinu ménì køtù
·Velikonoèní sèítání lidu
·Informace z jednání Výkonné výboru BJB dne 17. bøezna 2021
·Prosba Sboru BJB v Praze - Církev XXI. století
·Televizní bohoslužba Bratrské jednoty baptistù 18.4.2021 na ÈT2
·Diáø za èasù korony

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
104431279
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Papežský primát - Biblický?
Vloženo Neděle, 17. červen 2018 @ 22:56:22 CEST Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal Pomo

Píchnu do vosího hnízda a do věčné otázky bez konce - Papežský primát. To, že v této jednoduché otázce není stále všem jasno mi prostě nedá spát.


O co se primát opírá : 

Mt 16:18  A já ti pravím, že ty jsi Petr, a na té skále vybuduji svou církev a brány podsvětí ji nepřemohou.

Zde vidíme krásný příklad vytržení z kontextu. ... Když si přečteme více vět před a po : 

13Když Ježíš přišel do oblasti Cesareje Filipovy, ptal se svých učedníků: „Za koho lidé pokládají Syna člověka?“ 14Oni řekli: „Ti za Jana Křtitele, jiní za Eliáše, jiní za Jeremjáše nebo za jednoho z proroků.“ 15Řekl jim: „A za koho mě pokládáte vy?“ 16Šimon Petr odpověděl: „Ty jsi Mesiáš, Syn živého Boha.“ 17Ježíš mu na to řekl: „Blahoslavený jsi, Šimone Bar-Jona, protože ti to nezjevilo tělo a krev, ale můj Otec, který je v nebesích. 18A já ti pravím, že ty jsi Petr, a na té skále vybuduji svou církev a brány podsvětí ji nepřemohou. 19A tobě dám klíče království Nebes, a cokoli svážeš na zemi, bude již svázáno v nebesích, a cokoli rozvážeš na zemi, bude již rozvázáno v nebesích.“

Ježíš reagoval na Petrovo prozření, že Ježíš je Syn Boží, mesiáš. Zjistili co jiní ne i když i ostatní viděli Ježíšovo činy. A toto je to na čem je zbudovaná křesťanská církev, to co ani brány pekelné nepřemohou - že Ježíš je Syn Boží, mesiáš!!! To je ta skála!!!

Mt 16:19 A tobě dám klíče království Nebes, a cokoli svážeš na zemi, bude již svázáno v nebesích, a cokoli rozvážeš na zemi, bude již rozvázáno v nebesích.

Tato slova ale nepatřila výhradně Petrovi. Stejnou pravomoc Ježíš udělil každému křesťanovi o 2 kapitoly dál. Mt 18:18 „Amen, pravím vám, cokoli svážete na zemi, bude již svázáno v nebi, a cokoli rozvážete na zemi, bude již rozvázáno v nebi.

Jan 21:15-18 Když posnídali, řekl Ježíš Šimonu Petrovi: „Šimone Janův, miluješ mne více než tito?“ Odpověděl mu: „Ano, Pane, ty víš, že tě mám rád.“ Řekl mu: „Pas mé beránky.“ 16Řekl mu opět podruhé: „Šimone Janův, miluješ mne?“ Odpověděl mu: „Ano, Pane, ty víš, že tě mám rád.“ Řekl mu: „Pas mé ovce.“ 17Řekl mu potřetí: „Šimone Janův, máš mě rád?“ Petr se zarmoutil, že mu potřetí řekl: ‚Máš mě rád?‘, a odpověděl mu: „Pane, ty víš všechno, ty víš, že tě mám rád.“ Ježíš mu řekl: „Pas mé ovce. 18Amen, amen, pravím tobě, když jsi byl mladší, sám ses opásával a chodil jsi, kam jsi chtěl; ale až zestárneš, vztáhneš své ruce a jiný tě opáše a povede, kam nechceš.“

Zde však Ježíš Petra nevyvyšuje nad ostatní. Ježíš zde reaguje na Petrovo trojnásobné zapření Ježíše, jak mu i prorokoval. Proto se ho ptá 3x. Příkaz pas mé ovce opět není výhradně pro Petra. Petr sám ve svém listu ukazuje, že tuto pravomoc mají všichni duchovně starší křesťané - 1P 5:1,4 1Starší mezi vámi vybízím, já spolustarší a svědek Kristových utrpení a také účastník budoucí slávy, která bude zjevena: 2Paste Boží stádo, které je u vás; dohlížejte na ně ne z donucení, ale dobrovolně, podle Boha, ne z nízké zištnosti, ale ochotně, 3ne jako páni nad svým podílem, ale jako ti, kteří se svému stádu stávají vzorem. 4A když se ukáže nejvyšší pastýř, dostanete nevadnoucí věnec slávy. Navíc zde jednoznačně stanovuje Krista jako Nejvyššího pastýře, ne sebe.

Skutky 15:7 Když došlo k velkému sporu, povstal Petr a řekl jim: „Muži bratři, víte, že si mě Bůh odedávna mezi vámi vyvolil, aby skrze má ústa pohané uslyšeli slovo evangelia a uvěřili. Zde sám Petr říká, že má být jeho ústy hlásáno evangelium pohanům proto se hlásí o slovo ohledně řešení sporu ohledně pohanů. Neříká zde, že je mezi nimi první. Evidentně spor řešili jako rovný s rovnými.

Věděli sami Apoštolové tedy kdo je mezi nimi první? ... Jistě, že ne. Matouš 18 začíná právě otázkou apoštolů 1V tu hodinu přistoupili učedníci k Ježíšovi a říkali: „Kdo je tedy v království Nebes největší?“ Lukáš  Apoštolové Matouš 20 - 26Mezi vámi tomu tak nebude; ale kdo by se chtěl mezi vámi stát velkým, bude vaším služebníkem; 27a kdo by chtěl být mezi vámi první, bude vaším otrokem. 

V 1.Kor Pavel kárá Korintskou církev, jelikož se jeden nad druhého povyšuje podle toho kým byl pokřtěn - 12Mluvím o tom, že každý z vás říká: ‚Já jsem Pavlův‘, ‚Já zase Apollův‘, ‚Já zase Kéfův ‘, ‚A já Kristův‘. 13Je Kristus rozdělen? Byl snad za vás ukřižován Pavel? Anebo jste byli pokřtěni v Pavlovo jméno?  14Děkuji Bohu, že jsem kromě Krispa a Gaia nikoho z vás nepokřtil,  15aby nikdo nemohl říci, že jste byli pokřtěni v mé jméno. 

Zde Pavel jednoznačně hovoří o tom, že žádný křesťan není nad druhého a dokonce Petra ani nezmínil.

Jistě nebudu popírat, že Petr byl významný apoštol a plný ducha. Veškeré pasáže, které vzdávají Petrovi úctu však patřili Petrovy. Apoštolská sukcese však byla uměle vytvořena bez jediného naznačení Písmem. Chápu, že se tím raná církev bránila herezi. Bohužel s opačným efektem. Vytvořila ten nejmocnější nástroj k herezi.

Na závěr jedna zásadní otázka : Mohla by církev existovat dále i bez papeže? - Ano. Papež tedy není to co brány pekelné nepřemohou. A mohla by existovat církev bez prozření, že Ježíš je Syn Boží, mesiáš? Ne.

Papežský primát je pro církev bezcenný dokonce přitěžující.
"Papežský primát - Biblický?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 87 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Papežský primát - Biblický? (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pondělí, 18. červen 2018 @ 07:48:23 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
papež slouží Antikristu o tom není pochyb. Ale na to si musí přijít sami ti, co se mu klaní.Re: Papežský primát - Biblický? (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Pondělí, 18. červen 2018 @ 09:43:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Slovní spojení - papežský primát, je rouháním se proti Bohu.

Papež, papá- otec
Primat, prim- první jeden.

Papežský primát= otcovský primát.

V rámci primátu otcovství lidského, lze označit za prvního lidského otce a otce všech- Adama.

Otcovský stvořitelský primát náleží výhradně Bohu Otci.

Papež má taky primát, a to v malém rohu.


Re: Papežský primát - Biblický? (Skóre: 1)
Vložil: martino v Pondělí, 18. červen 2018 @ 10:09:56 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pomo


Na závěr jedna zásadní otázka : Mohla by církev existovat dále i bez papeže? - Ano.


martino


Mohla by církev existovat dále i bez papeže? - NE! Pomo píšeš hned v úvodu:
Píchnu do vosího hnízda a do věčné otázky bez konce - Papežský primát. Mohu tě ujistit, že jsi do žádného vosího hnízda nepíchnul. Evidentně nevíš co plácáš a ve svém článku si sám sebe usvědčil, že nic nevíš, nic neznáš a jsi hlupák. Plaveš a ponořuješ se do svých náboženských a duchovních úchylek stejně jako Myslivec, Cizinec nebo wollek, kteří jako sektáři do dnešního dne nevědí co je „baptizó“, a že má toto sloveso tři významy - obmytí, namočení, ponoření. Stejně tak ty neznáš Bibli, natož co je primát "Petra". Až si něco více nastuduješ, přijď a oznam nám, že jsi se mýlil. Obhajovat neobhajitelné je přiznání rezignace na zdravý rozum.Re: Papežský primát - Biblický? (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pondělí, 18. červen 2018 @ 13:58:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Na závěr jedna zásadní otázka : Mohla by církev existovat dále i bez papeže?
Ano, existuje a je to Svatá církev a její hlavou je Kristus.Re: Papežský primát - Biblický? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 19. červen 2018 @ 13:11:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pomo
musím souhlasit s Martinem, že jsou to od tebe jen bláboly z neznalosti...."

Mt 16:18  A já ti pravím, že ty jsi Petr, a na té skále vybuduji svou církev a brány podsvětí ji nepřemohou.

Zde vidíme krásný příklad vytržení z kontextu. ..
"...

Ježíš zde Šimona přejmenoval novým jménem - na "Kéfas" - což je aramejsky "skála". Ty Šimone, jsi "Skála" - A hned pokračuje: A na té skále vybuduji svou církev.....

Takže zde laskavě vysvětli to své "vytržení z kontextu".  Není zde přece naprosto žádné vytržení z kontextu!Je docela častým jevem, že jedno místo v Písmu má více správných výkladů - v odlišných rovinách duchovního prostoru - a všechny mohou být správné (pokud totiž splňují pravidla "regula fidei".).
A tak je tomu i s tvým výkladem o "Skále" - Ježíši.
I tento výklad je pochopitelně výkladem správným - jen v jiné rovině duchovní skutečnosti - což však nijak neubírá na pravdivosti Petra coby skály církve. Nakonec si to srovnej do harmonie i s  Ef 2,20.

Kristus pověřil apoštola Petra zcela zvláštním druhem služby (prvního mezi rovnými - 1 Kor 15,3-5 ...a že se ukázal Kéfovi a potom dvanácti.)

- Petr se stal hned v počátku církve mluvčím apoštolů, uznávanou autoritou, zastupující církev.
Apoštol Pavel před zahájením své misijní činnosti odešel do Jeruzaléma, aby se zde setkal s Petrem (nikoli s Jakubem, nikoli s kterýmkoli jiným z apoštolů, ale potřeboval se setkat právě s Petrem - to aby konal apoštolskou činnost s jeho vědomím).

(Gal 1,15-18)
Když se však Bohu, který mne oddělil již v lůně mé matky a povolal svou milostí, zalíbilo  zjevit ve mně svého Syna, abych evangelium o něm hlásal mezi pohany, neporadil jsem se hned s tělem a krví,  ani jsem nevystoupil do Jeruzaléma k těm, kdo byli apoštoly dříve než já, nýbrž odešel jsem do Arábie a pak jsem se zase vrátil do Damašku.  Potom po třech letech jsem vystoupil do Jeruzaléma, abych se seznámil s Kéfou, a zůstal jsem u něho patnáct dní.

Na více místech Písma se osoba Petra výrazně odlišuje od všech ostatních apoštolů: (1 Kor 15 jsem už zmínil: Dále: Sk 15,7 - Sk 15,6-7 -
Apoštolové a starší se shromáždili, aby tu věc prozkoumali. Když došlo k velkému sporu, povstal Petr a řekl jim: „Muži bratři, víte, že si mě Bůh odedávna mezi vámi vyvolil, aby skrze má ústa pohané uslyšeli slovo evangelia a uvěřili.


Petr totiž u Kornelia pouze pod vlivem Ducha svatého - aniž by to konzultoval s kterýmkoli jiným z apoštolů - s naprostou autoritou jenom svojí osoby a Ducha svatého,  učinil věc do té doby neslýchanou - přijal pohany do církve.Re: Papežský primát - Biblický? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 19. červen 2018 @ 13:23:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Petr také jako jediný z apoštolů "procházel všechny církve" - tedy jako hlavní z apoštolů (první mezi rovnými) konal


(Sk 9,32)
A když Petr procházel (obcházel) všechny církve, stalo se, že přišel také ke svatým, kteří bydleli v Lyddě.....


I když totiž Petr působil už v Římě, vydával se na dlouhé cesty po jednotlivých místních církvích po celé Malé Asii, aby jako Kristem pověřený pastýř utužoval jednotu celého Kristova stáda. Zatímco ostatní apoštolové se věnovali vždycky jen určitému okruhu místních církví, ve kterých působili....Re: Papežský primát - Biblický? (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Středa, 20. červen 2018 @ 09:58:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zoznam rímskych pápežov:
  1. 33/42 – 67 sv. Peter (Petrus)
  2. 67 – 76/8 sv. Linus
  3. 76/8 – 88/91 sv. Kletus (Anaklét)
  4. 88/91 – 97/100 sv. Kliment I. (Klement I./Klemens Rímsky)
  5. 97/100 – 105/9 sv. Evarist
Fakt pôsobivé... Apoštol Ján a iste aj ďalší z apoštolov sa dožili vysokého veku... (Ján do 90-tich rokov 1. st.)
viem si živo predstaviť ako apoštol Ján si kľakne na kolená a pokloní sa ,,nástupcovi Krista,, ,,primasovi,, Liniusovi alebo Kletusovi, ktorý sedí na rímskom stolci... chudák apoštol Ján... na staré kolená musí poslúchať a byť podriadený Linusovi, a to ešte ani nenapísal knihu Zjavenie Jána... ktovie či ju právoplatný ,,svatý otec,, v Ríme uzná... Ján má možnosť stretnúť sa aj s ďalším ,,svatým otcom,, kletusom, na ktorého vložil ruky Linus a odovzdal mu ,,kľúče,,... Zomierajúci Ján na ostrove Patmos nemá ani ,,kľúče,, nie si je istý či ,,svatý otcovia,, odobria jeho novozákonné spisy... no raz darmo... línia pravdy a postupnosti ide od Petra z Ríma a Ján má smolu, keďže je apoštolom druhej kategórie a z princípu sa musí podriadiť nástupcom ,,svatého Petra,,... 

dôsledky ,,apoštolskej postupnosti,, v dnešnom svete:
protestantský misionár založí fungujúcu cirkev v amazonskej ďungli... zbor prekvitá, evangelium zachraňuje, misia napreduje... a tu zrazu prichádza katolícky kňaz a povie že toto tu je ,,fejk,, pretože chýba rímsky biskup, nemá kto premeniť chlieb na boha, chýba ,,plné spoločenstvo,, s Rímskou cirkvou... udivený kresťania z ďungle nikdy nič nepočuli o rímskej cirkvi, nevedia čo to znamená ,,pápež,, netušia o akú apoštolskú postupnosť by malo ísť... čo urobia pohano - kresťania z amazonskej ďungle:
1. stanú sa rímskymi katolíkmi a budú si užívať ,,plné spoločenstvo,, viery
2. budú svedčiť katolíckemu kňazovi o Kristovi a moci evangelia, na základe čoho katolícky kňaz vyzlečie sutanu a vystúpi z rímskeho katolicizmu a stane sa kresťanom...
3. nestane sa nič
p.s. zaškrtni správnu odpoveďStránka vygenerována za: 1.23 sekundy