Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 432 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116472606
přístupů od 17. 10. 2001

Historie: Kořeny nenávisti vůči odlišnému
Vloženo Středa, 06. leden 2016 @ 10:46:36 CET Vložil: Tomas

Historie poslal karels

Židé přišli s tvrzením, že „Co člověk nezná, toho se bojí, a čeho se člověk bojí, to nenávidí“. Tohle konstatování mělo být podle Židů i vysvětlením, proč jsou nenáviděním národem. S tvrzením jsem víceméně vždy souhlasil, přesto mi v tomto moudru něco nesedělo.


Je to jako s rovnicí, která je správná, jenom do ní zadáte špatné vstupní hodnoty. Myšlenka, „Co člověk nezná, toho se bojí, a čeho se člověk bojí, to nenávidí.“, je správná, ale výchozí hodnota je malinko nepřesná. „Vstupní hodnota“, která je v onom mudru uvedena, je: „co člověk nezná“. V případě Izraele má „velká neznámá“ vést v konečném důsledku až k nenávisti.

Cosi mi v této řečené moudrosti nesedělo. Nesedělo mi v tomto případě to, že v současné době máme přemíru informací a nikdo nemůže tvrdit, že nemá přístup k informacím, přesto nenávist vůči Izraeli stále přetrvává. Tohle se mi zdálo více než podivné. „Vstupní hodnota“, pokud to chceme tak pojmenovat“, není zcela přesná.

Jde sice o neznalost, ale nikoliv neznalost pochopenou jako něco neuchopitelného, neurčitého. Neznalost ne nepodobnou kaňce inkoustu rozlité na dopisním papíru. Neznalost, o které budeme dál uvažovat, je neznalostí jednání, potenciálu, obdarování Židů a jejich vztahu vůči nám, vůči národům.  

Pokud tedy vyjdeme z trošku jiných „vstupních hodnot“, moudro výše uvedené, by vypadalo takto: „pokud člověk nezná, jak se Židé zachovají, bojí se, a čeho se člověk bojí, to pak nenávidí“. Nenávist nachází tedy svůj pramen v neznalosti, ale nikoliv v abstraktní neznalosti židovského národa, nýbrž v neznalosti toho, jak Židé naloží se svým potenciálem, se svým obdarováním.

Ilustrativním příkladem výše řečeného může být atomová bomba v držení státu Izrael. Existují dohady, že Izrael vlastní atomovou bombu. Nejistota toho, zda by v případě potřeby Izrael atomovou bombu použil, vede potom k obavě a strachu z Izraele, což pochopitelně může a také vede až k nenávisti vůči Izraeli. Na začátku tedy není „velká neznámá“, ale neznámá v tom - jak se Židé zachovají v konkrétní situaci.

Tenhle mechanismus nepřátelství vůči Židům je naznačený už i v Bibli:

V Egyptě však nastoupil nový král... Ten řekl svému lidu: Hle, izraelský lid je početnější a zdatnější než my. Musíme s ním nakládat moudře, aby se nerozmnožil. Kdyby došlo k válce, jistě by se připojil k těm, kdo nás nenávidí, bojoval by proti nám a odtáhl by ze země.“ Exodus 1,8-10

Můj výklad tohoto biblického textu snad bude srozumitelný. Kořeny jednání Egypťanů s Izraelem tedy nespočívají v neznalosti mající podobu čehosi abstraktního, ale v konkrétní neznalosti toho, jak se Izrael zachová v případě napadení Egypta. Izraelský lid by se podle slov faraona mohl spojit s nepřítelem a bojovat proti Egypťanům. Neznalost možného chování izraelského národa → následný strach, obava → výsledkem pak bude nenávist vůči izraelskému národu ze strany Egypťanů.

Nejinak tomu bude s muslimy v Evropě. Možná mnozí ze čtenářů, ale jistě i samotní muslimové uvažují o tom, kde se bere nenávist vůči nim samotným. Nenávist má svůj pramen v neznalosti toho, jak se muslimové zachovají v rozhodujících okamžicích. Pomiňme muslimské extrémisty, v tomto případě je jasné, proč jimi opovrhujeme. Jde mi o řadové muslimy, s kterými sdílíme naše životy v každodenním shonu, kterému čelíme všichni bez rozdílu.

Jak se tito lidé, kteří se modlí pětkrát denně, zachovají, budou-li postaveni před volbu - islám nebo my? Islám nebo demokracie, islám nebo tradiční hodnoty evropské civilizace? Jsou evropští muslimové oním pověstným trojským koněm, díky kterému v Evropě budeme muset v budoucnu čelit všem muslimům ve svaté válce? Na začátku nenávisti stojí tedy nejistota z možného chování muslimů – ona základní neznámá.

Závěr: v článku jsem si vzal za cíl porozumět mechanismu, proč byli Židé nenáviděným národem mezi ostatními národy v průběhu historie. Je více než jisté, že důvodů by se našla celá řada. Já jsem se pokusil zodpovědět alespoň jeden z nich – nenávist má své kořeny v nejistotě, v tom, jak se židovský národ může zachovat.


"Kořeny nenávisti vůči odlišnému" | Přihlásit/Vytvořit účet | 11 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kořeny nenávisti vůči odlišnému (Skóre: 1)
Vložil: Karels v Středa, 06. leden 2016 @ 11:09:34 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Článek jsem napsal pro svůj blog v roce 2012, tedy ještě dříve před vypuknutím uprchlické krize.



Re: Kořeny nenávisti vůči odlišnému (Skóre: 1)
Vložil: Ingmar v Středa, 06. leden 2016 @ 16:31:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já neříkám, že nemáš pravdu, ale je tu ještě další parametr, totiž ten, že ta odlišnost nemůže být moc velká. Všimni si, že se nejčastěji nenávidí ti, kteří mají většinu společnou a jen v maličkostech se liší.
Třeba v Severním Irsku katolíkům a protestantům vadí ti druzí a ne třeba přistěhovalí muslimové, hinduisté nebo sikhové. Najčastěji se nesnášejí národy, které si jsou nejpodobnější - zřejmě proto, že zároveň sousedí. Neznám v Evropě podobnější národy než Slováci a Maďaři. Nebo prý Švédové a Norové, pokud už mají potřebu si z někoho utahovat, tak ze sebe navzájem.
I tady se nejčastěji napadají (nominálně vzato) křesťané navzájem a už mnohem míň třeba křesťané napadají dejme tomu novopohany nebo buddhisty. Mají k sobě zkrátka moc daleko a nemají si moc co říct.
Aniž bych tvrdil, že šlo o nenávist, ale všimni si, že i Ježíš se opíral do těch, kteří mu stáli názorově relativně blízko, tedy do farizeů. Do saduceů už míň a do římských nebo řeckých pohanů vůbec. Byli si zkrátka ideově příliš vzdálení.
Já bych si dovolil položit otázku, proč lidé potřebují v životě nepřítele? On pokud není, tak si ho vytvoří.



Re: Kořeny nenávisti vůči odlišnému (Skóre: 1)
Vložil: Bylina (k.bylina@seznam.cz) v Středa, 06. leden 2016 @ 17:53:26 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Závěr: v článku jsem si vzal za cíl porozumět mechanismu, proč byli Židé nenáviděným národem mezi ostatními národy v průběhu historie. Je více než jisté, že důvodů by se našla celá řada. Já jsem se pokusil zodpovědět alespoň jeden z nich – nenávist má své kořeny v nejistotě, v tom, jak se židovský národ může zachovat. 

Ano, Karelsi, je to asi jeden z důvodů. Člověk se bojí neznáma. Ale třeba takové cikány známe a víme jak se zachovají a právě proto je většina lidí nemá ráda. A v takovém středověku neměli židé ani stát, ani atomovku, byli rozptýleni a přesto je lidé nenáviděli. Tam zas asi byl vlivem negativní postoj církve. Ale stejně si myslím, že hlavním důvodem je to, že je Bůh, pro jejich vzporu, vydal do rukou pohanů. Čili duchovní důvod, který se pak skrze lidi "převléká"do různých, podružných důvodů, o kterých už byla řeč.



Re: Kořeny nenávisti vůči odlišnému (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Čtvrtek, 07. leden 2016 @ 17:29:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Španělé měli zkušenost s Židy při rekonquistě a proto Židy vyhnali. Kdo z křesťanů by si nechal otvírat brány opevněných měst, aby tam mohli vniknout muslimští dobyvatelé?



Re: Kořeny nenávisti vůči odlišnému (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Čtvrtek, 14. leden 2016 @ 09:39:33 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Karels píše:

Jak se tito lidé, kteří se modlí pětkrát denně, zachovají, budou-li postaveni před volbu - islám nebo my?


Jak se zachovají? To je snad úplně jasné, ne? Kompletně všichni tzv. "umírnění" muslimové do puntíku souhlasí s kamenováním, řezaním rukou apod. Je to stejné, jako s nacismem. 20-25% radikálních nakonec získá téměř 100% těch umírněných, zvláště, když uvidí, že okupace Evropy bude úspěšná... V podstatě tyto dvě ideologie jsou totožné - i co do způsobů likvidace protivníků. Vždyť Hitler se od Arabů učil...

Ještě vyjasnění terminologie. Dnes tu z 85% nemáme žádné "uprchlíky", "běžence", "utečence".... Je to prostě invazní síla. Zprvu ekonomická a posléze politicko-náboženská. 

Tento rok má přijít 3 x tolik nájezdníků. Pokud to Němci nezačnou deportovat pryč, bude to jedna velká katastrofa. A pokud to deportují pouze k našim českým hranicím, pak s naším pohraničím bude Amen. 






Re: Kořeny nenávisti vůči odlišnému (Skóre: 1)
Vložil: rastan (rastander@seznam.cz) v Pátek, 15. leden 2016 @ 18:36:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dobrý článek byl v posledním ZoDu (Zápas o duši) ohledně nepřátel muslimů. V jejich případě jde o to, že jejich náboženství NEZNÁ  slovo tolerance a svoboda vyznání. Kdo se chce muslimů zastávat, ať se rozjede do nějaké muslimské země a zkusí veřejně projevit svou křesťanskou víru. Pokud Evropa bude ustupovat požadavkům muslimů, možná se dožijeme dne, kdy budeme se zase scházet v katakombách, jako prvotní křesťané. Ježíš Kristus mě učí "miluj bližního svého jako sám sebe", On mě neříká, že ostatní mám milovat víc jak sebe. Všichni zastánci muslimů jsou naivní optimisté. Korán učí vždy a všude prosazovat islám, jako JEDINÉ náboženství. Takže nejde o "neznámou". Když jsou v menšině, mluví o toleranci vůči sobě a islámu. Když dosáhnou většiny, je konec s tolerancí. Stačí se podívat do Francie, Británie a jiných zemí, kde jejich komunita se rozrostla. Nepíši to proto, abych rozdmychával nenávist a vášně, poslední události beru jako fakt a nejsem tak naivní, abych nevěděl, že za vším je vůle Nejvyššího. Možná Evropa tím, že většinou opustila křesťanskou ideologii, ponese následky.
rastan 



Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy