Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 15949, komentáře < 7 dní: 299, komentářů celkem: 380006, adminů: 60, uživatelů: 4956  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 136 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

theonomista
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Prezident Jižních baptistù zveøejnil na Facebooku fotografii ze svého oèkování
·Beth Moore se omluvila za podporu teologie komplementarismu
·Nový zákon s poznámkami - pøeložil Petr Pavlíèek
·Poprvé v historii se hlásí k náboženské pøíslušnosti ménì než polovina Amerièann
·Kvùli pandemii se loni v katolické církvi konalo o ètvrtinu ménì køtù
·Velikonoèní sèítání lidu
·Informace z jednání Výkonné výboru BJB dne 17. bøezna 2021
·Prosba Sboru BJB v Praze - Církev XXI. století
·Televizní bohoslužba Bratrské jednoty baptistù 18.4.2021 na ÈT2
·Diáø za èasù korony

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
104428478
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Zpochybňovaná svoboda v ráji
Vloženo Pátek, 04. červenec 2014 @ 22:04:36 CEST Vložil: Olda

Zamyšlení poslal Frantisek100

Svoboda je možná nejpoužívanější slovo. Lidé jsou schopní kvůli ní i umírat a neskonale trpět. Touží po ní  a když nastane, jsou nějak rozčarováni a i zklamáni. Co je to vůbec svoboda ? Existovala pro první lidi v ráji ?

Adam s Evou po stvoření dostali pro svůj život nádherný prostor s různými živočichy a rostlinami. Měli ho poznávat, pojmenovávat, pečovat o něj  a těšit se z toho všeho.  Na obloze ani mráčku, neznali blesky a bouře, neznali vichřici. Vše žilo a nic neumíralo.Měli volnost a nic je netrápilo. Neznali bolest ani smrt. Znali však pojem vděčnost??? Jejich volnost a svoboda byla omezena jen jedním příkazem. Existoval jen jeden strom, na který se směli jen dívat.  Kdyby z něho pojedli, poznali by dobré a zlé a propadli smrti.
Věděli, co je to smrt? Stačí jeden zákaz a člověk není úplně svobodný Byli tedy úplně svobodní? A vadilo jim to? Vadí naší svobodě to, že nedokážeme změnit přírodní zákony? Musíme se s tím prostě smířit. Asi jim tento zákaz vůbec nevadil. Pravděpodobně se s ním smířili stejně jako my jsme smíření s určitými jevy kolem nás, které nemůžeme změnit. Vždyť plody tohoto stromu nakonec nepotřebovali. Nevěděli, co to je dobré a zlé. Znali jen to dobré anebo vůbec takto neuvažovali. Prostě pojem dobrý a zlý pro ně neexistoval. Neměli tak důvod toužit po těchto plodech. Plody stromu života jim však umožňovali existenci bez bolesti a smrti. To byly ty nejdůležitější plody.

A jednoho dne se tu objeví Satan převtělený za hada. Všimněme si, že je převtělený. Je to nepřítel Boží a stojí za ním třetina padlých  andělů. A  maskuje se. Jak to, že se dostal do ráje? Byl ráj střežen? Pokud nebyl, proč nebyl střežen? Jeho plán je jasný. Svede člověka proti Bohu a získá tak další společníky. A vyčká na chvíli, kdy je zrovna Eva sama. Jak je mazaný. Sama bez Adama. Způsob jeho jednání dokazuje, jak je záludný. Ví, že člověk nemá ponětí o dobru a zlu, je důvěřivý a snadno zranitelný.

"Jakže, Bůh vám zakázal jíst ze všech stromů?"

Začíná s Evou komunikaci tím, že v položené otázce už zpochybňuje Boha. Jakže ??

Eva nemá zkušenosti  s komunikací. Opakuje upřímně, co jim Bůh nařídil. Jistě by se stalo něco jiného, kdyby Eva ihned zavolala Adama anebo od Satana odešla a přerušila komunikaci. Komunikace však běží dál.
Satan zpochybňuje smrt, kterou Bůh hrozil, ale jde ještě dál. Bůh nechce, abyste poznali dobré a zlé, protože byste znali to, co on. Zabere to ? Satan ví jak na to. V nebi svedl třetinu andělů. Proč by si neporadil s jednou ženou?

Je nám to líto. Eva podlehla a překročila Boží zákaz. Nejen utrhla, ale hlavně pojedla. Nevíme, co vše se odehrávalo v její mysli. Když utrhla, měla ještě šanci plod zahodit. Nestalo se !! Satan se zaradoval. Věděl, že tato nákaza se šíří dál a Adam také podlehne.

Co následovalo po tomto hříchu? Narušil se vztah s Bohem. Začínají se ho bát, skrývají, lžou Bohu a vymlouvají se. První vlastnosti hříchu.

Jak to Bůh vyřeší? Jeho jednání sleduje celé nebe.

Člověk je vyhnán z ráje a poslán do divočiny, kde vládne smrt.  Stane smrtelný, protože nemá přístup ke stromu života. Pozná i bolest, hlavně Eva, která bude pod vládou muže. Člověk se bude oblékat do kožešin zvířat, které musí zabít. Jakou má vlastně svobodu? Jak žije? Přizpůsobí se životu v divočině, vzpomíná na ráj, uvědomuje si hřích a to, že zklamal Boha? Určitě vzpomíná a  z pokolení na pokolení se sdělují zážitky z ráje a zkušenosti s Bohem i se Satanem.

Bůh však lidi neopustil. Ustanovil obřad obětování zvířat, protože  při jejich obětování teče krev, symbol života a je to způsob k udobřování se s Bohem. Za toto udobřování však netrpí člověk, ale nevinné zvířátko jako zástupce.  A pak někdy přijde to,co slíbil v ráji. Mesiáš se narodí ze ženy a zničí nepřítele Božího. Evou to začalo a další ženou se naplní záchrana v Mesiáši. V některých náboženstvích a civilizacích probíhalo toto udobřování lidskými oběťmi, dokonce i oběťmi dětí. To Bůh nikdy chtěl, protože tady není zástupnictví. Člověk je hříšný a nemůže být obětí pro udobřování Boha. Je to tak úžasně logické!!!

Bůh  dobře sleduje, jak člověk žije, a skrze ty, kteří mu jsou nejvěrnější, hovoří k lidem. Komunikuje  s nimi dál. Změní se někdy tento stav rození  a umírání ?   

Ještě čeká lidstvo dlouhá cesta? A my žijeme skoro ke konci této cesty.

A co s tou svobodou ??? Nebyl to Satan, kdo zpochybnil svobodu v ráji? A jak se zachoval člověk!!! Važme si svobodu Boží !!!!
"Zpochybňovaná svoboda v ráji" | Přihlásit/Vytvořit účet | 219 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Zpochybňovaná svoboda v ráji (Skóre: 1)
Vložil: unshaken v Sobota, 05. červenec 2014 @ 13:29:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kdyby Adam s Evou v ráji nevěděli co je dobro a zlo a neznali by smrt a přitom dostali od Boha zákaz jedení ze stromu poznání dobrého a zlého aby nezemřeli, tak takový Bůh by po nich žádal něco, co nebyli schopní pochopit. Kdyby porušili zákaz, jehož významu nerozumí, byli by od rozsudku osvobozeni. Před Bohem i před všemi světskými soudy. A takový Bůh by se pasoval do vychytralého bůžka, který je chtěl svou chytrostí přelstít, aby je mohl odsoudit.

Je to stejné, jako by jsi tříletému děcku vydal zákaz počůrat se do plenek pod trestem smrti, když by jsi ho předem nenaučil chodit na nočník a nepoučil co je smrt. A i kdyby jsi to udělal, tak vzhledem k duševní vyspělosti dítěte by jednání dítěte nemohlo být v žádném případě trestné a dítě za něj odpovědné. To samé platí i o tebou zmíněné komunikaci Evy s hadem.

Než něco napíšeš tak o tom nejprve přemýšlej.

Věřím, že tohle nemáš na mysli. Ale mohl se poučit i zde na GS.Re: Zpochybňovaná svoboda v ráji (Skóre: 1)
Vložil: Momonka (Tinidril@seznam.cz) v Sobota, 05. červenec 2014 @ 20:39:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Už velkou chybou prvních lidí bylo, že si toho hada vůbec do Ráje vpustili. Adam měl zahradu obdělávat a střežit. Had coby zvíře polní, tam neměl co pohledávat. Více o tom tady.Re: Zpochybňovaná svoboda v ráji (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Pondělí, 07. červenec 2014 @ 11:01:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Varování všem, kteří uvěřit by chtěli slovům těm.

Nevěřte autorovi článku ani slovo,
na jiném místě popírá Hospodina toho,
Boha Otce kterého otevřeně špiní,
v diskusích alias Zátoka sviní.

Bohorovně o morálce káže,
špínu na Boha a lidi háže.
Nyní zaměřil se na svobodu,
způsobuje velkou vodu,
která silně páchne,
všechno pěkné spláchne.

Jestli Grano rajský sad,
pak František sám vine se kol stromu jako had.

Re: Zpochybňovaná svoboda v ráji (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Pondělí, 07. červenec 2014 @ 20:08:21 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Františku, já u tebe nějak nerozumím dvěma věcem.

1) Odkud čerpáš své vědomosti o tom, co Ježíš říkal a dělal? Kanonická evangelia (Mt, Mk, L, J) jsou pro tebe pochopitelně nedůvěryhodná. Tak odkud víš, jak to bylo s Ježíšem?

2) Pokud věříš v božství Ježíše a současně celkem jasně odmítáš Boha SZ, proč vůbec řešíš SZ? Vždyť pak je přece SZ naprosto nedůvěryhodnou zprávou o jakémsi satanském krvežíznivém bohu. Rozebíráš tu první kapitoly GN, ale ten Hospodin tam je přesně tentýž Hospodin z Numeri a Davidův. Já mám např. k bohu Koránu podobně odmítavý postoj jako ty k bohu SZ (důvody mám jiné). A vůbec by mě nenapadlo řešit takto nějakou kapitolu z Koránu a ještě budit zdání, že tomu snad věřím.Re: Zpochybňovaná svoboda v ráji (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 08. červenec 2014 @ 08:43:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ještě bych dodal, že i Midjánci sklidili jen spravedlivé ovoce toho, co zaseli:
(Jk 1,13-15)
Nikdo, kdo je pokoušen, ať neříká: "Jsem pokoušen od Boha." Bůh přece nemůže být pokoušen zlem a sám také nikoho nepokouší.
Každý, kdo je pokoušen, je vlečen a váben svou vlastní žádostivostí.
Potom, když žádostivost počne, porodí hřích a hřích, když dospěje, plodí smrt.


Nevyčítejme tedy Bohu, že Midjánci byli jako společenství zničeni. Mohli si vybrat život, zvolili si záhubu.

Vždycky zde máme dvě roviny.
1.) Zničení určitého prohnilého přirozeného společenství.
2.) Individuální přístup v hodnocení každého jednotlivce tohoto společenství Bohem, který nalomenou třtinu nedolomí a doutnající knot neuhasne.
Re: Zpochybňovaná svoboda v ráji (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Středa, 09. červenec 2014 @ 16:43:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Říká se, "Satan převtělený za hada". Ale soudobí teologové se shodují, že had nebyl satan. Had byl jiná bytost. A ne z ráje, ale "zvíře polní", tedy "mimorajský".Re: Zpochybňovaná svoboda v ráji (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 10. červenec 2014 @ 08:47:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ahoj Františku.

  Ty přece nenávidíš západní společnosti, 
ve kterých je svoboda a obdivuješ komunismus. 
Jak to, že najednou píšeš o svobodě?

  Jak si vlastně ty, pro kterého je "správné" 
ukradnout někomu majetek, který léta budovaly 
pokolení lidí a pro kterého je například amerika vzorem zla 
a nepřátelství, představuješ takový pojem "svoboda"?
Co pro tebe ten pojem "svoboda" znamená?Stránka vygenerována za: 2.53 sekundy