Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 244, komentářů celkem: 429560, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 550 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116482741
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Česká Armáda spásy se stala registrovanou církví
Vloženo Pátek, 27. září 2013 @ 20:44:29 CEST Vložil: Olda

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

K dnešnímu dni (25.9.2013) se Armáda spásy stává oficiální registrovanou církví. Od roku 1990, kdy obnovila svou činnost v České republice, byla registrována jako občanské sdružení. Touha stát se církví byla od samého počátku jejích aktivit na území České republiky, ale teprve nyní splnila všechny zákonem stanovené povinnosti. Armáda spásy působí ve 126 zemích světa a v mnoha z nich je registrovanou církví.

„U nás jsme k této registraci přistoupili až ve chvíli, kdy jsme mohli splnit všechny zákonem stanovené požadavky, a to obzvláště v počtu členů hlásících se k církvi Armáda spásy. Těch bylo k 31. 12. 2012 celkem 317,“ vysvětluje Pavla Vopeláková, tajemnice Národního velitele Armády spásy a dodává:

Nyní, poté co jsme se registrovali jako církev, tak se z určitého ohledu na poslání a službě Armáda spásy nic nezmění. I nadále budeme pokračovat v důrazu na obě stránky naši misie a služby, tzn. na praktickou pomoc bližnímu, ale také na křesťanskou víru. Skutečnost, že jsme registrovanou církví, více odráží pravou přirozenost a charakter Armády spásy a dává nám možnost i v této době se zřetelně hlásit k tomu, že církve je potřebná, ale musí pružně reagovat na potřeby lidí – jak fyzické, tak duchovní. Své sociální aktivity budeme i nadále poskytovat pod hlavičkou občanského sdružení, ale v následujících měsících podnikneme kroky k evidenci účelového zařízení církve. "

V tuto chvíli má Armáda spásy celkem 23 duchovních, 9 sborů, 3 stanice a pravidelně se nedělních bohoslužeb účastní téměř 300 osob. Statutárním orgánem zůstává major Michael R. Stannett.

Armáda spásy je součástí všeobecné křesťanské církve a navazuje na evangelikální tradici. Její počátky spadají do roku 1865, kdy tehdy metodistický kazatel, William Booth, založil “Křesťanskou misii”, kterou v roce 1878 přejmenoval na Armádu spásy (The Salvation Army). V roce 1919 se rozšířila práce a misie Armády spásy také do tehdejšího Československa a zde působila až do roku 1950, kdy byla komunistickým režimem násilně ukončena. Po sametové revoluci mohla Armáda spásy obnovit svou činnost, ale v té době neměla dostatek členů, aby se mohla registrovat jako církev, proto byla zaregistrována jako občanské sdružení.

Armádě spásy je téměř 150 let a působí dnes po celém světě

- Jednu z největších sociálně charitativních organizací současnosti založil v červenci 1865 v Londýně anglický metodistický kazatel William Booth (1829-1912). Církevní organizace, kterou Booth vedl spolu s manželkou Catherine, se původně jmenovala Křesťanská misie východního Londýna, název Armáda spásy (The Salvation Army) nese od roku 1878.

- Aby Boothova charita dosáhla při potírání chudoby a náboženské vlažnosti maximální efektivity, byla organizována po vzoru britského vojska. A to do takových detailů, jako jsou hodnosti, uniformy nebo armádní kapely. Na svou dobu jedinečné byly mimo jiné její nonstop služby a také úplné zrovnoprávnění žen a mužů v rámci organizace.

- Armáda spásy začala s jednoduchými vývařovnami polévky pro londýnskou chudinu. Boothovým mottem bylo "Hladový žaludek nemá uši," a proto se snažil chudákům nejprve naplnit žaludek, umožnit jim, aby se umyli, a pak teprve uvažoval o možnosti jejich spasení hlásáním evangelia (známá 3 S - soup, soap, salvation). Na Boothových principech Armáda spásy funguje dodnes.

- Ze skromných začátků se Armáda spásy vypracovala v jednu z největších sociálně charitativních organizací na světě. Už poměrně brzy se jí podařilo překonat odpor anglikánské církve i politiků, kteří o Boothovi hovořili dokonce jako o antikristovi.

- Dnešní Armáda spásy je mezinárodním křesťanským hnutím, které působí ve 126 zemích světa, má téměř půldruhého milionu členů a provozuje desítky tisíc zařízení od azylových domů, nocleháren až po nemocnice.

- Do České republiky, přesněji řečeno do Československa přišla Armáda spásy po první světové válce, v roce 1919. Zaregistrována byla o dva roky později. Její činnost ukončil rok 1950, kdy byla tehdejším komunistickým režimem zcela zakázána a mnozí její členové byli dlouhodobě vězněni. Vrátila se až v roce 1990, kdy o její zkušenosti, zejména s prací s lidmi bez domova, projevil zájem i prezident Václav Havel. Mezi známé osobnosti předválečné Armády spásy patřili například Bohuslav Bureš, po němž je pojmenován azylový dům v Praze, či Josef Korbel, po němž se jmenuje azylový dům v Brně. Není bez zajímavosti, že jeho syn se v devadesátých letech stal majitelem fotbalové Slavie.

- V ČR dosud působila Armáda spásy jako občanské sdružení a pobočky měla v devíti městech (Praze, Brně, Ostravě, Havířově, Karlových Varech, Krnově, Opavě, Přerově a Šumperku). Česká pobočka má zhruba tři stovky členů, celkem 23 duchovních, devět sborů a tři stanice. Armáda spásy uvádí, že jejích nedělních bohoslužeb se účastní asi 300 osob.

- Amáda spásy plně přijímá službu žen (podobně jako metodisté), v jejím čele například stála do srpna tohoto roku žena, generál Linda Bond.

Zdroje:
www.armadaspasy.cz
www.christnet.cz


"Česká Armáda spásy se stala registrovanou církví" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Česká Armáda spásy se stala registrovanou církví (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 30. září 2013 @ 08:51:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Gratuluji a pomáhej Pánbůh. Přeji hodně nasycených hladových, napojených žíznivých, uzdravených nemocných a oblečených nahých. Ještě víc než dosud. Bohatou žeň na vinici Páně a rozmnožené poklady v Nebi.




Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy