Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jiří.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16654, komentáře < 7 dní: 181, komentářů celkem: 429682, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 286 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116557036
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: První setkání Svatého otce s primasem anglikánské církve
Vloženo Středa, 19. červen 2013 @ 12:46:54 CEST Vložil: Olda

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Dnes dopoledne se uskutečnilo první setkání papeže Františka s primasem anglikánské církve Justinem Welbym. Arcibiskup Welby se nemohl účastnit mše svaté, zahajující 19. března nový pontifikát, neboť pouhé dva dny poté se sám ujal úřadu v canterburské katedrále. Při jeho dnešní návštěvě u Svatého stolce jej doprovázela manželka Caroline, katolický primas Anglie a Walesu arcibiskup Vincent Nichols a arcibiskup David Moxon, ředitel římského Anglikánského centra.

Primas anglikánského společenství zahájil svůj jednodenní program návštěvou baziliky sv. Petra a na své výslovné přání se zastavil v modlitbě u hrobu bl. papeže Jana Pavla II. Poté se setkal s kard. Kurtem Kochem, předsedou Papežské rady pro jednotu křesťanů, a jeho spolupracovníky, včetně biskupa Marka Langhama, který jako sekretář zmíněné rady sleduje oblast dialogu s anglikány a metodisty.

Vlastní audience u Svatého otce zahrnovala soukromý rozhovor, oficiální promluvy hlavy katolické a anglikánské církve a závěrečnou modlitbu v kapli Redemptoris Mater. K té byla pozvána asi desítka katolíků a anglikánů. Jednodenní návštěvu anglikánského primase u Svatého stolce zakončil společný oběd s papežem Františkem ve vatikánském Domě sv. Marty.

“Je naší radostí a ctí, že vás můžeme přijmout nikoliv jako „cizince a přistěhovalce, nýbrž jako spoluobčana ostatních křesťanů a člena Boží rodiny“ (srov. Ef 2, 19-20)“.

Těmito slovy se obrátil roku 1966 Pavel VI. k anglikánskému arcibiskupovi Michaelovi Ramseyemu. Tentýž pozdrav zopakoval papež František v úvodu své včerejší promluvy k delegaci anglikánské církve, vedené jejím primasem Justinem Welbym. Petrův nástupce i canterburský arcibiskup se ujali svého úřadu přibližně ve stejné době.

Vím, že jste při nástupu na stolec canterburské katedrály ve své modlitbě připomněl také římského biskupa. Jsem vám za to hluboce vděčen. Myslím, že okolnost téměř souběžného zahájení našich úřadů bude stále zvláštním důvodem k tomu, abychom se podpořili vzájemnou modlitbou.

Svatý otec nezastíral, že „dějiny vztahů mezi anglikánskou a římskou církví jsou dlouhé a složité a že nepostrádají bolestné okamžiky.“ Navzdory tomu se poslední desetiletí vyznačují postupným přibližováním, každodenním soužitím, vzájemnou úctou a upřímnou spoluprácí, poznamenal papež.

A tyto vztahy jsou natolik pevné, že nám dovolují, abychom se neodchýlili od kurzu. Přestože v teologickém dialogu vyvstaly větší obtíže, než jaké jsme si na počátku cesty mohli představovat.

Svatý otec vyjádřil vděčnost za úsilí, s kterým se anglikánská církev snaží pochopit založení personálního ordinariátu pro bývalé anglikány, kteří chtějí vstoupit do plného společenství s katolickou církví. „Jsem si jist, že tato kanonická struktura katolickému světu pomůže, aby lépe poznal a ocenil duchovní, liturgické a pastorační tradice z bohatství anglikánské církve“, zdůraznil papež František.

Úsilí o jednotu křesťanů nemá „praktické důvody“, nýbrž vyplývá z Ježíšovy vůle, pokračoval Svatý otec. Zásadní je dosvědčovat Boha v dnešní společnosti,:

která, jak se zdá, zpochybňuje samotné základy soužití, jakými jsou úcta k posvátnosti lidského života nebo pevnost rodiny, založené na manželství. Vy sám jste na tyto hodnoty v nedávné době poukázal.

Primas Welby se rozhodně, byť nakonec neúspěšně postavil na odpor britskému premiérovi Cameronovi v otázce návrhu zákona redefinujícího manželství. Dalším společným tématem papeže Františka a canterburského arcibiskupa je úsilí o sociální spravedlnost a ekonomický systém ve službě člověka.

Naším úkolem při dosvědčování Kristovy lásky je stát se hlasem chudých, aby nebyli vydáni napospas ekonomickým zákonům, které člověka považují pouze za spotřebitele.

Papež kladně hodnotil také společnou intervenci katolického primase Anglie a Wallesu a primase anglikánské církve ve prospěch mírového řešení syrského konfliktu. “Kráčejme cestou k jednotě, zůstaňme spojeni v bratrské lásce a považujme stále za svůj opěrný bod Ježíše Krista, našeho staršího bratra”, loučil se Svatý otec s delegací anglikánské církve na páteční audienci.

"První setkání Svatého otce s primasem anglikánské církve" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy