Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 221, komentářů celkem: 429668, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 283 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116531499
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Když bůh spí…
Vloženo Sobota, 09. březen 2013 @ 22:59:40 CET Vložil: Stepan

Historie poslal Nepřihlášený

Když bůh spí… Minulý týden se na internetu objevilo „Ohlédnutí za pontifikátem Benedikta XVI. z protestantské perspektivy“, pod nímž je podepsán kazatel Církve bratrské, ThDr. Pavel Černý, Th.D., bývalý dlouholetý předseda a místopředseda Ekumenické rady církví v ČR. Černý, který je také předsedou studijního odboru výše zmíněné církve, předsedou Sdružení evangelikálních teologů a učitelem praktické teologie a misiologie na Evangelikálním teologickém semináři, v něm označuje odstupujícího římského biskupa za skvělého biblistu a teologa, začleňuje ho takřka do jedné řady s konzervativními evangelikálními teology a jakoby se snažil ve čtenáři vzbudit dojem, že římský biskup vlastně prosazoval reformační heslo Sola Scriptura (Jedině Písmo).Dobrou odpověď na tyto zvláštní názory nabídl sám římský biskup ve své řeči při poslední veřejné audienci. Tento „skvělý biblista“ svým téměř dvěma stům tisícům posluchačů sdělil, že během jeho pontikátu, to občas vypadalo, že bůh spí (viz článek na iDnes.cz). Škoda, že tento „obhájce konzervativních hodnot“ zrovna nepromlouval „ex cathedra“ – vždyť bychom tu jinak mohli mít nové neomylné dogma „spícího boha“. Každý musí posoudit sám, zda taková slova ukazují na vynikajícího biblistu, zda za nimi lze vidět kvalitní exegetickou práci. Nejednalo se, pravda, o kázání, ale o „emotivní řeč na rozloučenou“, ale nezapomínejme na slova Pána Ježíše, že ústa mluví, čím srdce přetéká (Mt 12,34).

Možná se vám ale vybaví slova Písma:

  • Volejte co nejhlasitěji, vždyť je to bůh! Třeba je zamyšlen nebo má nucení anebo odcestoval. Snad spí, ať se probudí! (1 Kr 18,27)
Že by? Ano, Bible mluví o spícím bohu. Problém asi nastane v okamžiku, kdy začneme zkoumat kontext tohoto sarkastického verše. Boží prorok Elijáš se v něm posmívá uctívačům model, baalovým prorokům a vyzývá je, aby probudili tohoto svého spícího boha.A tak najednou stojíme před otázkou, kam tedy máme zařadit odstupujícího římského biskupa, když jeho bůh čas od času spí (nebo se dle jeho slov nedívá)… Pavel Černý v tom má jasno. A díky reformačnímu principu Sola Scriptura v tom mohou mít jasno i obyčejní křesťané. Vždyť samotné Písmo nám říká: …nedříme a nespí ten, jenž chrání Izraele. Hospodin je tvůj ochránce… (Ž 121,4-5)A kdyby snad slova našeho tisku byla nevěrohodná, můžeme se podívat na jiné prohlášení tohoto „skoro evangelikálního“ římského teologa. Jeho výzvu najdeme snad na každé nástěnce v římskokatolickém kostele nebo na katolické faře. Jedná se to vyhlášení plnomocných odpustků, které římský biskup vyhlásil u příležitosti Roku víry. Co zde stojí? Mimo jiné zde najdeme (všechny podmínky pro získání plnomocných odpustků jsou na stránkách Radia Vatikana ):
…že plnomocné odpustky získá každý, kdo … s upřímnou lítostí vyzná své hříchy ve svátosti smíření, přistoupí k eucharistii a pomodlí se na úmysl Svatého otce,navštíví místo určené místním biskupem, kde se zúčastní mše svaté nebo se zde alespoň zdrží k rozjímání zakončeném modlitbou Otče náš, vyznáním víry a modlitbou k Panně Marii, apoštolům či patronům daného místa.
V tomto světle je skutečně smutné, že Pavel Černý vyhlašuje blízkost evangelikálního křesťanství s římskokatolickým modlářstvím, které je z obou výše uvedených prohlášení patrné. Evangelium Kristovo zjevené v neomylném slově Božím vede k naprosto odlišným věcem, než k jakým vede evangelium římského katolicismu, zastupovaného římským biskupem, který je rouhavě označován jako „svatý otec“.
  • Lidé sami vypravují, jak jste nás přijali a jak jste se obrátili od model k Bohu, abyste sloužili Bohu živému a skutečnému a očekávali z nebe jeho Syna, kterého vzkřísil z mrtvých, Ježíše, jenž násvysvobozuje od přicházejícího hněvu. (1 Te 1,9-10)
To je evangelium, slovo pravdy – pravdy, která osvobozuje od uctívání model a spoléhání se na člověka. To je evangelium, které dovedlo mnoho mučedníků na hranice podpalované římskokatolickou církví (čtěte Komenského Historii o těžkých protivenstvích církve české). Boží mužové z naší historie jako byli Jan Milíč z Kroměříže, Jan Hus, Jan Rokycana nebo Jan Amos Komenský (a mnoho dalších) rozpoznávali v úřadu římského biskupa postavu antikrista. A nemusíme zacházet ani tak daleko do historie – podívejme se na fotografii z doby poměrně nedávné (r. 1921) – jedná se o fotografii z archivu Církve bratrské a jsou na ní mladí muži z této církve na schodech sboru, kde je dnes Pavel Černý kazatelem. V rukou mají transparenty, na nichž můžeme zřetelně číst: Váš papež je antikrist, syn zatracení.Co se změnilo, za těch necelých sto let? Změnil se úřad římského biskupa? Už zde není neomylný mocnář, který si říká „svatý otec“ a jehož mnozí (včetně Černého) oslovují „vaše svatosti“ (nebo dokonce „vaše svátosti“, jak včera zaznělo z úst redaktorky Českého rozhlasu)? Změnila se dogmata římské církve? Byla snad odvolána prokletí vztažená na ty, kdo věří ve spasení pouhou vírou? Ne, nic takového.  Články Tridentského koncilu nerozlučně patří do tradice katolické církve, která touto tradicí měří Slovo pravdy. Katolická církev stále usiluje o moc a vliv, a v naší zemi to můžeme v posledních měsících vidět velmi zřetelně. Co se tedy změnilo? Jedno možné vysvětlení zní, že Bůh mnoha evangelikálů se změnil! Změnil se ve stejného boha, o jakém mluvil římský biskup – je to spící bůh falešného náboženství, spící bůh náboženského relativismu, spící bůh společenské a akademické přijatelnosti, spící bůh politické korektnosti. Proto evangelikálové mlčí. Jistě zde dobrou práci udělalo mnohamiliardové „držhubné“ – jak někteří hanlivě nazývají tzv. odškodnění církví, jímž si katolická církev za peníze daňových poplatníků koupila po penězích dychtící evangelikální církve (mimochodem, dle slov kardinála Duky to byl právě Pavel Černý, kdo se o to nejvíce zasloužil).
  • Ale oko Hospodinovo bdí nad těmi, kdo se ho bojí, nad těmi, kdo čekají na jeho milosrdenství. (Ž 33,18) 
Kéž nám Hospodin dá, abychom se probudili z této náboženské lhostejnosti, činili pokání a znovu začali hledat pravdu, milovat pravdu, kázat pravdu a žít pravdu. cirkevusti.cz

Podobná témata

Historie

"Když bůh spí…" | Přihlásit/Vytvořit účet | 12 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Když bůh spí… (Skóre: 1)
Vložil: svata_tradicia (svatatradicia@jesuits.tv) v Neděle, 10. březen 2013 @ 10:35:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.jezuiti.sk/
no, je vidět, hodně se v církvi bratrské změnilo :)) a Pavel je jistě jedním z nejschopnějších Infiltratoru. Škoda, že není takových jako on více, co milují Pannu a svaté Tovarišstvo z celého svého srdce.



Re: Když bůh spí… (Skóre: 1)
Vložil: informator v Neděle, 10. březen 2013 @ 16:22:43 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pro ty, kdo neznají historii Církve bratrské:

Tato církev vznikla v roce 1880 pod názvem Svobodná církev reformovaná, po vzniku Československa se v roce 1918 přejmenovala na Jednotu Českobratrskou. Až v roce 1967 přijala dnešní název Církev bratrská.



Re: Když bůh spí… (Skóre: 1)
Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Neděle, 10. březen 2013 @ 17:59:18 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/
Tuto kritiku osobně považuji za přehnanou. Br Černý ve svém textu nijak nezastírá, že existují rozdíli mezi evangelikálama a odcházejícím papežem a také  nemluví ani tak o plném souladu mezi těmito dvěma "proudy", názory, ale spíše hovoří o podobnostech. Něco jiného je soulad a něco jiného je podobnost. Všimněme si např. věty: ... Výsledné dokumenty ze synody jsou silným a povzbudivým projevem ukazujícím stejným směrem jako evangelická reformační zásada Sola scriptura.
Neříká tedy, že tyto dokumenty jsou o Sole Scriptuře, ale že ukazují stejným směrem.  Osobně v tom vidím drobný rozdíl. Jestliže jeden ukazatel na Prahu je vzdálen řekněme sto kilometrů a druhý třeba dvě stě, tak oba ukazovatelé ukazujjí stejným směrem, ale ten jeden je cíli blíže než ten druhý.

A je prostě pravdou, že třeba v etických otázkách máme k sobě blízko. Nelze odmítat názory katolíků ad hoc jenom proto, že je vyslovují zrovna katolící.

Také kritika papeže, že použil přirovnání ke "spícímu Kristu", je přehnaná, jednalo se pouze o aplikaci biblického příběhu do současné doby, podobné zosobnění sebe s nějakým biblickým příběhem (ten příběh je o mně) může být projevem práce Ducha Svatého...





Re: Když bůh spí… (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 11. březen 2013 @ 10:42:16 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."že během jeho pontikátu, to občas vypadalo, že bůh spí"...


V zoufalém úsilí to papeži ještě nějak "natřít" zde naopak  "Nepřihlášený" projevuje jen svoji politováníhodnou neznalost života s Bohem.

Zkušenosti všech křesťanů napříč denominacemi totiž hovoří o tom, že člověk své napojení na Boha vnímá během života s různou intenzitou.

Shodně popisují, že po svém obrácení se k Bohu jsou mocně povzbuzováni Duchem svatým k vytrvalosti ve víře a to často až nadpřirozenými projevy Ducha. Je to pro povzbuzení na cestu strmou a úzkou, kterou si tímto zvolili.


Když se pak utvrdí v životě s Bohem a zesílí patřičně ve víře - přicházejí zkoušky
.
Bůh mlčí, jako by jste se modlili do prázdna, jako by vaše modlitby neslyšel
. I tato zdánlivá "samota" je však jen tříbení zlata v ohni, zkouška věrnosti a vytrvalosti ve víře. O takových stavech "noci","temna bez Boha" svědčí hodně svatých, kteří dali své života k dispozici Bohu.

Sám Pán Ježíš na kříži prožíval právě takovou samotu (jako by pro něj Bůh spal).

"Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?"  (Mt 27,46).



Re: Když bůh spí… (Skóre: 1)
Vložil: Jan21 v Pondělí, 11. březen 2013 @ 14:43:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ohlédnutí P. Černého za papežem Ratzingerem zde bylo uveřejněno 22.2.t.r. a své stanovisko jsem k tomu vyjádřil zde.
Pravdomil Adlof, ten který nosil ten plakát, byl synem Aloise Adlofa, vzácného božího služebníka, který ač původem katolík, rozpoznal falešné učení Říma a nakonec se stal prvním představeným Svobodné reformované církve v r. 1880, církve hlásící se k odkazu Jednoty bratrské. Je divné, že po více než sto letech odhazujeme prapor reformace a snažíme se začlenit zpět do jediné pravé církve, ačkoliv její učení se od těch dob změnilo spíše k horšímu (další odklon od Písma a příklon k New Age) a postoj k nekatolickým křesťanům zůstává v podstatě stejný (nejsme uznáváni za církev), nicméně taktika se změnila z neskrývané agrese na blahosklonnou toleranci.



Re: Když bůh spí… (Skóre: 1)
Vložil: rastan (rastan@quick.cz) v Úterý, 12. březen 2013 @ 18:56:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak nevím, proč se tady ještě někdo diví nad postoji dnešních "ekumenických bratříčků". Jaká matka, takové dcery, které teď poslušně zpět kráčejí do náruče své "katolické matinky". Myslím, že se dočkáme ještě větších projevů "lásky" od protestantských "služebníčků" ke katolické vrchnosti.
rastan



Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy