Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 466 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116462265
přístupů od 17. 10. 2001

Tvorba: Existují i nevěrní zemřelí?
Vloženo Pátek, 02. listopad 2012 @ 09:23:41 CET Vložil: Olda

Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Modlitba za zemřelé patří již k nejstarší křesťanské tradici, zmínka o ní se nachází mj. v tzv. římském kánonu, nyní známém jako první eucharistická modlitba. Modlíme-li se tedy za zemřelé, prosíme vlastně o jejich vysvobození z očistce, tedy toho duševního stavu, který jim zatím zabraňuje v plném prožívání blaženosti, způsobené přítomností ve věčném Božím království. Očistec má vždy pouze jeden směr, a to směrem k Bohu, k věčnému životu, nikoli směrem k zatracení.

Právě to je totiž úděl těch zemřelých, kteří umřeli bez kajícnosti a ve stavu těžkého neboli smrtelného hříchu. Zažitá a opravdu letitá terminologie pojmenovává tyto zemřelé jako nevěrné: vychází z několika míst v evangeliu, kdy Ježíš sám dělí služebníky na dobré a věrné a na špatné a nevěrné.

Protože zatracení už nemají naději na záchranu, ani modlitba za ně nemůže způsobit jejich spásu. O nikom ovšem nemůžeme prohlásit, že je zatracen. Od raného křesťanství církev uctívala konkrétní svaté a blahoslavené, tedy ony „věrné“ zemřelé. Není však znám jediný případ, kdy by dogmaticky prohlásila opak, že někdo konkrétní je zavržen. Tato skutečnost má dopad i na náš každodenní duchovní život, protože modlit se lze opravdu za každého zemřelého. Nemá však jít pouze o odříkání nějakých slov či vět, nýbrž o projev lásky: právě láska totiž zachraňuje člověka. Především láska Boží, která se projevila v jeho vtělení a smrti za naše hříchy, a pak také naše vzájemná láska.

A co kdybychom se takto modlili za toho „nevěrného“? Naše modlitba, nebo přesněji láska projevená v modlitbě, určitě nebude zapomenuta. Dotyčnému to sice už nepomůže, nás však tato modlitba více uschopňuje připravit se na vlastní odchod do věčnosti.

Když tedy v názvu této liturgické památky nacházíme přídavné jméno „věrné“, nemyslíme tím nikoho konkrétního. Podle katolické víry však zároveň vyznáváme, že modlitbou a vzpomínkou pomáháme těm, kteří o tuto pomoc vlastně stáli i během svého života. Vzpomínání a modlitba je tedy naše role; soudit a určovat, kdo je věrný a kdo nevěrný, je jedině Boží záležitostí.www.katyd.cz


"Existují i nevěrní zemřelí?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 147 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Existují i nevěrní zemřelí? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pátek, 02. listopad 2012 @ 09:49:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím si že zásadním zlomovým bodem je II. Vatikánský koncil. Od té doby se maximálně modlíme i za nepřátele a snažíme se nejrůznějším způsobem pomáhat úplně všem. Bez vyjímky. Do té doby jsme se starali hlavně o vlastní stádo a pokrevní příbuzné. Modlitba za věrného zesnulého byla adresována praktikujícímu katolíkovi dobré vůle, který se musel očistit než bude moct a chtít předstoupit před Boží Tvář. Dneska se modlíme za všechny lidi a zvlášť za ty kteří nejvíce potřebují Božího milosrdenství. K tomu nás vede Bůh a celá Církev.



Re: Existují i nevěrní zemřelí? (Skóre: 1)
Vložil: svata_tradicia (svatatradicia@jesuits.tv) v Pátek, 02. listopad 2012 @ 10:18:55 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.jezuiti.sk/
Hezký článek. Zbývá jenom poopravit pár veršů z bible, šašku co na to rikáš ? 



Re: Existují i nevěrní zemřelí? (Skóre: 1)
Vložil: Legulda v Pátek, 02. listopad 2012 @ 10:51:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
A co kdybychom raději tento článek poměřili Slovem Božím?



Re: Existují i nevěrní zemřelí? (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pátek, 02. listopad 2012 @ 16:32:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
...pri všetkej úcte k RKC, modlitba k zosnulým a očitec je výmysel zpohanštenej cirkvi...nikto nikdy v písme ,,necelebroval,, omšu za zosnulých ale ide o komunikáciu z podsvetím...je dosť ťažko si predstaviť ap. Pavla ako hlavného celebranta zádušnej omše pri ktorej sa modlí k preblahoslavenej a brat Timotej je jeho miništrant...
...len ma tak napadlo či tí zosnulí v nebi vnímajú komplet dianie na zemi a o všetkom vedia (podobne ako Boh)...alebo sú v obraze až vtedy keď sa začnem modliť ku konkrétmenu zosnulému...rád sa dám poučiť, lebo takýto precedens v písme nie je a zatiaľ platí písmo:

Židom 9:27  A ako je ľuďom uložené raz umrieť a potom príde súd,...(bez očisca)

ivanp




Re: Existují i nevěrní zemřelí? (Skóre: 1)
Vložil: rastan (rastan@quick.cz) v Pátek, 02. listopad 2012 @ 17:26:58 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Větší "nerozumnost" (snažím se být zdvořilý) jsem dlouho nečetl. Když pominu fakt, že mrtvý o ničem neví a už nic nemůže zlepšit nebo zhoršit u Boha, tak je naprosto nesmyslné nějaké modlení za mrtvé!!! Katolický očistec zná jenom římský klér a "zpracované" ovečky, Bůh ho ovšem nikdy neviděl! Celé ty nesmyslné svátky mají kořen v pohanství jak mnoho dalších nesmyslů, které katolicismus přijal do svého lůna (vánoce např.). Hold, zvyk je železná košile a zabraňuje se svobodně nadechnout a uvolnit od nánosu pohanství. Přesto vám k tomu přeji hodně úspěchů.
rastan



Re: Existují i nevěrní zemřelí? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 05. listopad 2012 @ 09:46:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Možná by nebylo od věci kdybychom si všichni uvědomili fakt že odpustky vůbec nesouvisí s vinou ale pouze s prominutím trestu za viny již odpuštěné. V dnešní době to může znít nepochopitelně, když světské právo umožňuje obviněnému lhát a společnost předpokládá že se nikdy nepřizná a kdo tak učiní je považován za hlupáka a slabocha.
Podívejme se na to ale očima práva našich předků. Ti považovali lež před soudem za naprosto neomluvitelnou a pachatele který zapíral za symbol hanby, zbabělosti a bezbožnosti. Ve chvíli kdy se přiznal a vydal do rukou spravedlnosti byl opět považovám za čestného člověka, přestože ho čekal trest. Tělesný, odnětí svobody nebo dokonce hrdelní. Od té chvíle byl považován za hříšníka a zlého člověka ten kdo ho tupil, zlořečil mu nebo se mu posmíval. Stejně jako jeho rodině. Proto se také s odsouzencem na smrt který se smířil s Bohem a s lidmi zacházelo s maximálními ohledy a se ctí. Další věc potom byla jestli dostal milost neboli amnestii. Odpustky jsou právě takovou amnestií. Toho co odpustil Bůh, Církev a člověk kterému bylo ublíženo. Odpustky nemohou nahradit zpověď a modlitby za odpuštění viny. Za sebe ani za druhé.
Stav smířeného zločince se dá přirovnat k Očistci, nesmířeného k peklu.



Re: Existují i nevěrní zemřelí? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 07. listopad 2012 @ 08:50:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Úplný soupis toho jak můžeme získat odpustky najdeme v knize nazvané Enchiridion odpustků, která se dá koupit na netu. Případný zájemce nechť vyjme z měšce 90 Korun českých plus balné a poštovné. Ať už je sám hodlá využít a nebo je zvědavý kolik takový odpustek stojí. Kolik "mincí" musí zazvonit v pokladničce a jestli je možné si předplatit dopředu. Odpustkovou praxi jsme žel Bohu dost zanedbali, tak jako všechny Boží dary a dědictví svých zbožných otců a dědů. Právě je nejlepší čas k nápravě. To co jsme zatím podnikli je žalostně málo.




Stránka vygenerována za: 1.14 sekundy