Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jan.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16684, komentáře < 7 dní: 501, komentářů celkem: 432797, adminů: 60, uživatelů: 5256  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 406 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

oko
mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
118978658
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Veřejný dopis Pastýři
Vloženo Čtvrtek, 01. prosinec 2011 @ 14:29:48 CET Vložil: Olda

Dotazy čtenářů poslal kabrtdaniel

Pastýřův dotaz:

Danieli,

jestli se mýlím, tak mne oprav. Udivuje mne jedna věc. Podle té Vaší knihy je téměř kořenem všeho zla Řím, který má učinit koalici s USA, ustanovit neděli apod. Pak ovšem nechápu jednu věc. Vaše církev zřejmě nemá žádný problém podpořit církevní restituce směrem k navrácení majetku katolické církvi, a poté z něho i profitovat. Pak bude následovat Konkordát, který privileguje římské katolíky na mezistátní úrovni. Přitom by stačilo, kdyby představitelé jediné církve řekli, že nemohou podpořit takové úpravy, které vytvoří právní nerovnost mezi církvemi v ČR. Pokud se nemýlím, pak být proti katolíkům, považovat papeže za antikrista ad., je sice historicky protestantské, ale katolické peníze Vaší církvi, a spolu  tím podmíněná podpora konkordátu Vám zřejmě nevadí.

Cituji z Christnetu: „CASD jako pozorovatel Ekumenické rady církví na poslední chvíli žádala změnu návrhu zákona o majetkovém narovnání s církvemi a dosáhla toho, že zejména z restitucí katolické církve bude podle návrhu zákona dostávat po 60 let 32 milionů korun ročně. Jak známo, adventisté zastávají ostře kritické stanovisko vůči katolické církvi, čímž se odlišují prakticky ode všech ostatních protestantských církví.


Pokud by CASD vystoupila proti této věci, odřekla se podílu na katolickém majetku (který má navíc často poněkud nejasný původ a jeho navrácení dle zákonů ČR není zcela košer) a vystoupila proti katolické hegemonii nejen slovy, ale i činy, měla by můj velký obdiv. Nesouhlasil bych sice věroučně, ale smeknul bych před tím, že to, co veřejně hlásá, také svými činy plní. Mám tedy na základě výše uvedeného pocit, že i CASD sama tak Whiteové moc nevěří, protože nebezpečí politického i duchovního nástupu katolicismu zřejmě nejen, že nevidí, ale dokonce podporuje. Vidí jen sobotu a nic víc. Dříve například adventisté – podle mých informací až okázale mluvili proti státním dotacím – (ještě v roce 2006) ale nyní je sami přijímají. Takže se obávám, že svými činy CASD sama dokazuje, že spisy této popletené paní netřeba brát vážně.

Přitom byste mohli docela účelně tento proces zabrzdit. Vsaď se, že to neuděláte :-)

Pastýř 

Odpověď vedoucího oddělení komunikace církve adventistů Tomáše Kábrta:

Milý "Pastýři", skutečně se mýlíš. Už dlouho jsem nečetl text tak pravdu zkreslující a "popletený", mám-li použít Tvého rázného výraziva. Připomněl mi slavnou první větu románu Borise Viana Pěna dní: Hlavní věcí v životě je vynášet o všem apriorní soudy.

Církev adventistů v České republice usiluje od demokratického převratu v roce 1989 o navrácení majetku, který církvi adventistů v ČR násilím (to je protiprávně) ukradl stát v době komunistického režimu. Jde o modlitebny, školy, vydavatelství nebo zdravotnická zařízení, které adventisté v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vybudovali na začátku minulého století absolutně a zcela prokazatelně ze svého, z prostředků a nemalým úsilím a oběťmi svých vlastních členů.

Komunisté dokonce v roce 1952 církev úplně zakázali, duchovní i řadu členů pozavírali do věznic a pracovních koncentračních táborů a veškerý soukromý majetek církve včetně veškerého vybavení násilím zabavili. Když komunisté zjistili, že represe nepomáhá, adventisté se scházejí tajně dál po domech a církev roste o to více, na konci roku 1955 církev opět povolili, ale nic jí nevrátili.

Adventisté začali s budováním všech svých objektů a zařízení znovu, opět výhradně ze svého. Nic z toho nijak nesouvisí s katolickou církví a jejím majetkem (který má podle tebe nejasný původ). Po celou dobu komunismu až do roku 2006 navíc adventisté odmítali peníze od státu na platy duchovních. Platí si je ze svých desátků a naopak z mezd svých duchovních platí celou dobu státu daně (ze kterých jsou placeni i duchovní jiných církví).

V roce 2006 přistoupili představitelé církve na dočasné přijímání peněz od státu na platy duchovních, protože byly státem nabídnuty jako jediné možné vypořádání za státem ukradený majetek církve. Jak o tom referoval "nezávislý" Christnet, který cituješ, je druhá věc. V tomto roce se církev zúčastnila jednání se státem o chystaném zákoně o majetkovém vypořádání církví, které vyjednala katolická církev a Ekumenická rada církví. Tento zákon církev adventistů vítá, protože jeho cílem je definitivní odluka církve od státu, kterou adventisté na základě Bible vyznávají, mimo jiné podle jasného Ježíšova Co je císařovo, císaři, co je Božího, Bohu (Mat 22:21, Mar 12:17, Luk 20:25).

Je zcela absurdní tvrdit, že kdyby se adventisté proti tomuto zákonu postavili, nebyl by přijat. Kdyby se adventisté proti tomuto zákonu postavili, jediné, čeho by tím "dosáhli", by bylo, že vypořádání za majetek ukradený adventistům by bylo rozděleno ostatním církvím. Včetně těch, které budou v rámci tohoto zákona "odškodněny", i když jim komunisté nikdy nic neukradli, protože v době komunismu v ČR tyto církve neexistovaly. Nic by tedy neušetřil ani daňový poplatník.

Pokud jde o Ellen Whiteovou a Řím, její kritický pohled na papežství odpovídá tomu, že papežství symbolizuje vertikální lidské hierarchické uspořádání církve, které je nebiblické (Luk 22:25-26), a právě nesmírně tragické tisícileté spojení církve a násilí státu (představované hloupě pyšnou okázalostí totalitně autoritářského úřadu římského biskupa s jeho paláci, trůny, gardou atd.), Její pohled na papežství je stejný jako všech klíčových reformačních myslitelů v dějinách včetně Valda, Viklefa, Husa nebo Luthera, kteří také nebyli bez chyb, ale byli Božími nástroji záchrany Kristovy církve a Božího jména v očích lidí.

Tomáš Kábrt

"Veřejný dopis Pastýři" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Veřejný dopis Pastýři (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Čtvrtek, 01. prosinec 2011 @ 15:19:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dovoluji si upozornit že neděli veřejně ustanovil již svatý Konstantin Veliký a že máme v dnešní době státem uznávané volno v sobotu i v neděli. Podle našich světských zákonů může každý člověk odpočívat nebo pracovat po oba dny nebo si vybrat jako den odpočinku kterýkoliv z nich. Tudíž si neumím dost dobře představit co bychom s tím byť jen teoreticky mohli dělat my. Když už se to stalo cca před 16 stoletími. Jestliže Pastýř považuje některého z historických papežů nebo kteroukoliv jinou osobu která již odešla z tohoto světa za antikrista tak by mohl vysvětlit jak se podle něho naplnila celá Apokalypsa svatého Jana, aniž by si toho někdo všimnul. Nevidím důvod proč by to měl svádět na protestanty. Přechod od restitucí k Ellen Whiteové je opravdu podivuhodný Co se týče konkordátu tak pochybuji že by náš stát kvůli němu utlačoval nekatolíky, pokud na něj vůbec přistoupí. Spíš se k nim bude chovat stejně jako k nám nebo ještě lépe, v bláhové naději že nás tím naštve a popudí jednoho proti druhému. Podobné je to i v práci. Pokud dostane nový zaměstnanec víc než ten původní tak je to pro něho paradoxně lepší než kdyby dostal naopak třeba polovinu. Pak by mohl čekat vyhazov nebo snížení platu, kdežto takhle má téměř jistotu že nepřijde o místo a naději že to časem bude dorovnáno. Jestli nezvítězí závist nad zdravým rozumem.
Momentálně je velice zajímavé a poučné pozorovat jak se kdo staví u nás k církevním restitucím a co přitom říká, otevřeně i mezi řádky. O křesťanech a někdy i o samotném Bohu. Jaké argumenty používají právníci kteří by měli být zárukou práva a spravedlnosti, politici i nejrůznější zájmové skupiny.
Bůh žehnej adventistům sedmého dne a všem lidem dobré vůle.
Re: Veřejný dopis Pastýři (Skóre: 1)
Vložil: Momonka (Tinidril@seznam.cz) v Čtvrtek, 01. prosinec 2011 @ 19:09:43 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Adventisté, hlavu vzhůru a
32 Připomínejte si tedy dřívější dny, v nichž jste byli osvíceni a podstoupili jste mnohý zápas s utrpením,
33 ať už jste byli veřejně vystavováni potupám a soužením, nebo jste se stali společníky těch, s nimiž bylo takto nakládáno.
34 Zakusili jste přece spolu se mnou i vězení a s radostí jste přijali uloupení svého majetku s vědomím, že máte pro sebe lepší a trvalé vlastnictví v nebesích.
Re: Veřejný dopis Pastýři (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Čtvrtek, 01. prosinec 2011 @ 21:52:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vážený pane Kábrte,

dovolte mi poděkovat Vám za Vaši odpověď i za to, že jste mému krátkému komentáři přisoudil takovou míru závažnosti, že jste se rozhodl zaslat jako reakci svůj samostatný článek. Toho si nesmírně cením a zavazuje mne to taktéž k obsáhlejší odpovědi, na kterou se můžete těšit v dohledné době - rovněž ve formě samostatného článku.

Ještě jednou Vám proto děkuji a přeji Vám vše dobré.

Zatím s pozdravem,

PastýřRe: Veřejný dopis Pastýři (Skóre: 1)
Vložil: rastan (rastan@quick.cz) v Pátek, 02. prosinec 2011 @ 17:26:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Drazí adventisté

Viděl jsem pěkný obrázek, který vydala CASD (tuším) před válkou a na tom obrázku byl voják (stát) a žena (církev), která se opírá o vojáka a pod obrázkem byl text:" Zda-liž se tito dva někdy rozejdou". Celá tato malůvka měla ukázat na spolčení katolíků se státem. Už během protektorátu CASD ukázala jak věrná je církev, věrná ovšem mocipánům, tehdy fašistickým, a do úkolku si dala fotku Reinharda Heydricha. Po válce a únoru 1948 opravdu přišly těžké časy, ale netrvalo dlouho a vedení CASD se s komoušama domluvilo na spolupráci, hold "money is money" a ovečky je třeba stříhat z desátků. Fixlovalo se účetníctví, takže komouši neměli ani páru kolik peněz se u CASD vybere od oveček. Kazatelé měli státní plat a k tomu do kapsičky penízky za kázání od pokladníka sboru. Komouši ne komouši nebyly to nejhorší časy. Pak přišla revoluce a úplná svoboda ohledně financí a od roku 2006 znova jsem nucen ze svých daní platit CASD, což mě docela štve. Bohužel nejen CASD.
rastanRe: Veřejný dopis Pastýři (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Pátek, 02. prosinec 2011 @ 22:12:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dane, to je jen shoda jmen, nebo jsi příbuzný s tím Tomášem?;-) Ten poslední odstavec by chtěl trochu rozvést, protože reformátoři obecně neprotestovali proti hierarchickému uspořádání církve.Re: Veřejný dopis Pastýři (Skóre: 1)
Vložil: joker (www.klicnik.eu) v Sobota, 03. prosinec 2011 @ 14:24:08 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Protože nejsem odborník na adventisty, chtěl bych se zeptat zkušenějších. Tiskový mluvčí CASD uvádí, že kritický pohled EW na ŘKC vychází z toho, že ŘKC má vertikální uspořádání církve. Chci se zeptat, jaké hierarchické uspořádání má CASD?
Děkuji za odpověďRe: Veřejný dopis Pastýři (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Úterý, 17. leden 2012 @ 07:51:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zde si dovoluji umístit odkaz na svoji odpověď:
Stránka vygenerována za: 0.28 sekundy