Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 437 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116472014
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi
Vloženo Pátek, 04. listopad 2011 @ 20:36:01 CET Vložil: Olda

Křesťanská akademie mladých poslal Nepřihlášený

Žeň je veliká, dělníků málo

Na jaře 2011 iniciovala Křesťanská akademie mladých velký průzkum mezi středoškolskou mládeží, který oslovil 7121 respondentů ve 30 městech a 149 školách. 17. září 2011 v Praze proběhla konference nad výsledky průzkumu. Konference pořádaná Křesťanskou akademií mladých a Českou evangelikální aliancí byla prostorem pro reflexi toho, co si dnešní mladí lidé skutečně myslí o víře a křesťanství, ale i o otázkách štěstí, svobody, přijetí a svědomí.

Jako jeden z výstupů diskusí mezi zástupci církví, pracovníků s mládeží, křesťanských učitelů a sociologů předkládáme české církvi následující výzvu:

Vidět jasně skutečnou situaci

• Ve světle tohoto posledního výzkumu, výsledků sčítáni lidu i demografického vývoje církví je třeba nezpochybňovat a nepopírat realitu, vzít vážně i nepříjemná data.

• Je třeba vážně vnímat signály, které nám mladí dávají a zabývat se dlouhodobě sebereflexí naší schopnosti oslovovat mladou generaci evangeliem.

• Žijeme v post-postkomunistické době. Mladá generace současnosti je zcela jiná než v druhé polovině 90. let. Často nemá ani pozitivní ani negativní zkušenost z církví a křesťanstvím, které se spíše ztratilo z jejího „radaru“. Ve vztahu ke křesťanství převládá spíše neznalost a lhostejnost. Je třeba přehodnotit skeptickou představu mnoha vedoucích, že mladí lidé nejsou otevření duchovním věcem.

• Naše vnímání sebe sama může být klamné a pravý pohled na skutečnost nám může dát kromě jiného i pravidelný kontakt s lidmi mimo církev a související modlitební zápas.

• Máme mnohem více příležitostí ke sdílení evangelia, než ve skutečnosti využíváme. Zvláště markantní je otevřenost škol v ČR. Žeň je veliká, dělníků málo.

Vnímání a důvěryhodnost církví

• Obecně nevnímáme, jak jsme pro mladou generaci nedostupní a nesrozumitelní a zároveň jsme slepí k tomu, že jsou mladí duchovním věcem otevřenější, než si myslíme. Je třeba zhodnotit, zda jsme pro současnou mladou generaci srozumitelní a dostupní nebo zda nevěřícím klademe zbytečné překážky v jejich cestě k víře.

• V jistém smyslu je důležité se vždy ptát, jak jako církve působíme na své okolí a co jsme schopni nevěřícím lidem sdělit, jak to komunikujeme a jaký obraz Boha ve skutečnosti lidem zvěstujeme.

• Nemůžeme čekat, že lidé budou církev za každých okolností milovat, ale pokud ji odmítají, ať je to z důvodu pravdivosti evangelia a nikoli naší neschopnosti ji účinně komunikovat a vtělovat.

• Je třeba se vážně zabývat vnitřní kulturou církví a vytvářet otevřenější prostředí, které se nebojí diskuse, interakce, kritického myšlení, hodnocení ani tabuizovaných témat. Je třeba cíleně měnit vnímání církve jako instituce nepřístupné diskusi.

• Mladí lidé ve skutečnosti jsou ochotni přijímat naše hodnoty a postoje, pokud jsme je schopni hodnověrným způsobem vysvětlit a podpořit argumenty. Prosté zákazy nebo moralizování nejsou dostatečně přesvědčivé.

• Klíčovou roli hrají kompetentní křesťanští vedoucí, kteří se necítí ohrožení, dokážou být otevření, zranitelní a autentičtí a jsou schopni se vyrovnat s těžkými otázkami nevěřících.

• Vzhledem k tomu, že je církev vnímána jako sudičská a pokrytecká instituce, je třeba zvláště v mediální komunikaci církve zvážit, zda příliš „nemoralizujeme hříšníky“. Zda neděláme jen akce proti něčemu na úkor naší vlastní schopnosti zvát druhé k tomu, aby se s námi podíleli na skutcích dobra.

• Církev je vnímaná jako ta, která omezuje svobodu a autonomii mladých lidí, kteří jsou obecně stále méně ochotní se řídit vnějšími morálními pravidly. Je proto třeba vzít vážně důležitost svobody jako pozitivní hodnoty a naplnit ji křesťanským obsahem.

• Mediální obraz církve není nejpodstatnější, ale má vliv. Zvláštní odpovědnost v této oblasti nese Římsko-katolická církev, jejíž obraz definuje většinové mínění české mládeže o církvi a jejím životě.

• Dlouhodobě budou důležité výrazné pozitivní příklady (zvláště konkrétních sborů a organizací), které mohou ovlivnit vnímání církve ze strany mladých lidí.

Být pozorný k potřebám mladých lidí


• Většina mladých lidí hledá naplnění svých klíčových potřeb v rodině a ve vztazích. U Boha ani církve ale vztahy primárně nehledají.

• Vzhledem ke stavu rodiny a počtu rozvodů je mnoho mladých lidí hladových po stabilních vztazích a zdravých rodinách, které jim církev může nabídnout.

• Důraz na rodinu, vztahy, sexualitu, přátelství, modely funkčních rodin může být mostem ke dnešní generaci studentů.

• Ve službě mládeží je důležitá přítomnost „významných dospělých“.

• Je třeba vytvářet relevantní vztahové prostředí nejen v rámci paralelního světa mládežnických aktivit a organizací, ale také v samotných sborech a církevních společenstvích. Mnozí mladí obrácení přicházejí do církve mnohem později, až když je jejich víra silnější, než skepse vůči církvi a přizpůsobují se církevní kultuře, než aby se ona přizpůsobovala jim.

Zájem o Bibli

• Zájem trvá a je velkou příležitostí. Bible je kromě Ježíše tím, o co mají studenti v ČR relativně vyšší zájem. Mnozí ji vnímají jako součást obecné vzdělanosti a mudroslovné literatury.

• Rozdávání Biblí, kurzy o Bibli na školách, atd. jsou vhodnou formou jak obnovit povědomí o Bohu a evangeliu.

Školy otevřené křesťanům

• Prostředí škol je stále velmi otevřené spolupráci s křesťanskými organizacemi nebo církvemi. Zvláště v oblasti primární prevence (rasismus, drogy, pornografie, rodina…) může církev mnoho nabídnout a přinášet křesťanské hodnoty a skutečná řešení soudobých problémů. Pokud jsou se školami navázány dlouhodobě dobré lokální vztahy, je možné školské prostředí oslovit projektovými dny nebo dalšími dlouhodobými aktivitami.

• Církev by měla registrovat jak velký vliv a dopad má práce křesťanských učitelů, kteří každý denně oslovují desítky mladých lidí, na něž mají vliv. Modlitebně je podporovat a vytvářet vhodné prostředí, kam mohou být mladí lidé ze škol pozváni.

• „Interní křesťanští“ učitelé na školách, i když jsou především profesionální pedagogové, mají možnost se ke své víře přiznat před studenty i vedením školy. Jejich osobnost křesťanského učitele má větší vliv na žáky než jen obsah toho, co je v předmětech učí. Významným faktorem je dlouhodobý vztah, kdy jako třídní je doprovází i řadu let. Otevřenou možností je vést křesťanský kroužek v rámci školních volnočasových aktivit.

• Externí křesťanští učitelé a lektoři – mohou být interními učiteli přizváni do různých preventivních programů, dějepisu apod. Mají ještě větší pole působení, protože už jako křesťané přichází a tak se od nich presentace jejich křesťanského postoje očekává. (Etické dílny, lektoři NMP, ACET …)

• Vliv Spolužáků – mnohdy větší autoritu pro mladé lidi má jejich spolužák než jiný dospělý. Rodiče a církev by tak měli mladé lidi připravovat na účinné svědectví a současně by je měli upozornit na možné nebezpečí šikany, jíž mohou být v důsledku své víry vystaveni. Zároveň je dobré podporovat iniciativy samotných věřících žáků na školách.

Připojte se k nám v modlitbách za mladou generaci v naší zemi.

Jiří Unger, EA, Dušan Drabina a Jan Kuklínek, KAM

Česká evangelikální aliance a Křesťanská akademie mladých, o.s.


http://www.ea.cz

http://www.kam.cz/pruzkum-religiozity-mezi-studenty.html 

"Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Pátek, 04. listopad 2011 @ 21:15:23 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je mi trochu divné, že KAM udělá jakýsi průzkum a co je kolem toho mediálního rozruchu. Zdá se mi to jako uměle vytvořená bublina. Zajímalo by mne, jestli KAM začne zvát vedoucí a představitele církví a bude jim tyto výsledky pak prezentovat a zda to využije k prezentaci sebe sama. Možná by pak mohl nabízet i různá školení, jak oslovit školní mládež. Mohly by se pak třeba tvořit trenérské sítě napříč denominacemi, jak školit pracovníky pro práci s necírkevní mládeží. Možná by pak někdo mohl vytvořit i mezidenominační manuál. Myslím, že se by se to mohlo líbit i zde diskutujícím katolíkům :-)



Re: Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Pondělí, 07. listopad 2011 @ 07:51:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Našel jsem ještě zajímavý odkaz pro pamětníky: http://czkoucink.cz/predstaveni-firmy.html 



Stránka vygenerována za: 0.25 sekundy