Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 237, komentářů celkem: 429553, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 426 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116477403
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Církve nemají připravena řešení budoucího financování svého provozu
Vloženo Pondělí, 01. listopad 2010 @ 12:36:06 CET Vložil: Olda

Z hnízda poslal Nepřihlášený

Na sklonku roku 2007 se církve společně domluvily a vláda předložila zatím nejrozumnější plán na vyrovnání mezi státem a věřícími sdruženými v církvích a náboženských společnostech. Za povšimnutí stála ta vzájemná shoda účastníků domluvy.

Plán ale padl potupným způsobem až v Parlamentu, protože se ukázalo, že zákonná úprava není průchodná. Můžeme se domnívat, že to byl jen politický nezdar. Možná to tak mělo vypadat. Pravdou zřejmě bude, že takové vyrovnání by nebylo výhodné pro ty, kteří s majetkem dnes nakládají. Blokace zákonem se totiž dá obejít. Když dojde k dohodě, zablokovaný majetek se běžně prodává.


Stát nijak nespěchá s novou verzí, vlastně se začíná od začátku a sportovec, zubař a ministr kultury v jednom si dělá svůj obrázek o věci. Obecně zatím není prostor pro úplné osamostatnění církví a náboženských společností, protože veškerou pozornost vzala škrtforma, která postihla také rozpočtově závislé duchovní všech církví.

Ke koncepci je daleko. Nový římskokatolický arcibiskup smířlivě několikrát opakoval, že na vyrovnání církev nijak nespěchá a dal příklad tím, že ustoupil od sporů o katedrálu. Jaká je skutečnost přípravy ze strany státu, to teprve uvidíme. Jisté je, že ani církve a náboženské společnosti nezapracovaly na koncepci budoucnosti. Většinou odpovídají, že je to dělení krocana ještě před tím, než byl uloven a než se dostane na pekáč.

To může být pravda, ale když představa o budoucích poměrech zůstává na jakési spoluúčasti na platech duchovních, pak je to žalostně málo. Nejsou žádné varianty řešení, takže se nevede také žádná diskuse. Věřící si zatím nepřipouští, že by převzali celý provoz. Vše je v určité nejistotě. Kdyby vše v nejbližších měsících náhle spadlo, velice bychom se podivili, kdo přežil a kdo ne.

Co je tedy nutné udělat? Především zpracovat vlastní koncepci úplného financování náboženského provozu v několika verzích.

První by mohla být „apoštolská“, ve které by se nepočítalo se stavbou chrámů a samozřejmostí by byla laická služba duchovních, ve které by za svou budoucnost nesli odpovědnost oni sami. Takovou verzi je třeba domyslet a diskutovat, protože by počítala s jistotou, že stát nic nedá či že peníze od státu věřící odmítnou.

Jiná verze by mohla být „instituční“, kde by se počítalo s pokračováním trendu, který vládne dosud. Jak ve stavbě kostelů, tak v tabulkovém odměňování duchovních a minimální aktivizaci věřících. Tato verze by počítala s masivním přísunem peněz ze státu, které by navýšily nepříliš průhledný majetek a rozdělovaly se spíše neznámým způsobem.

A třetí verze dejme tomu „dynamická“, která by počítala s pokrytím strategických míst naší země, shromažďovacími místy by byly víceúčelové prostory, ve kterých by církev byla jen jednou z aktivit, duchovní by byli odměňováni podle skutečně odvedené práce. V této verzi by se nečekalo na to, jak se stát rozhodne nebo nerozhodne. Případné prostředky z vyrovnání by zapadly do příslušných kapitol a pouze by navyšovaly to, co by sama církev shromažďovala.

Daly by se najít ještě další alternativy, které by vycházely z charakteru církve či náboženské společnosti. Jisté však je, že diskuse o takové koncepci neprobíhá a už jenom rozhovor by věřícími silně zatřásl.

Ve vztazích církve a státu věřící čekají na vládní a parlamentní diskusi, jakési řešení shora, případně společný rozhovor. To je v Čechách typické.  Ale nijak nás to neosvobozuje od potřeby mít jasný přehled a připravená řešení.                       

Daniel Kvasnička

Zdroj: článek „Vztah církve a státu?“ v časopise Církve bratrské „Brána“ č. 10/2010


"Církve nemají připravena řešení budoucího financování svého provozu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Církve nemají připravena řešení budoucího financování svého provozu (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 01. listopad 2010 @ 12:51:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zajímalo by mne jak si autor tohoto článku představuje tu dynamickou verzi a zejména jaké měřítko by použil pro skutečně odvedenou práci duchovních.
Existuje přinejmenším ještě jedna možnost, na které by se zúčastněné strany mohly při dobré vůli dohodnout. Možnost posílat část daní své církvi. Zajímavé je že téhle možnosti se státní úředníci vyhýbají ze všech nejvíc a tváří se jako by neexistovala. Působí to dojmem že si spíš přejí uměle vyvolávat rozpory a kontrolovat chod církví za minimální cenu.



Re: Církve nemají připravena řešení budoucího financování svého provozu (Skóre: 1)
Vložil: Viking (racek@racek.cz) v Úterý, 02. listopad 2010 @ 10:25:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Že by se "stát" chtěl nejako rychle zbavit tak hezky zobajících "pastýřů" a loajálních "úředníků", tož to byl blbej, no ni????  :o))



Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy