Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 555 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116486633
přístupů od 17. 10. 2001

Mladým: Rozum a srdce
Vloženo Úterý, 22. prosinec 2009 @ 10:52:25 CET Vložil: Stepan

Historie poslal poutnick

nejsou dva protiklady ale dva prostředky které nám ukazují Boha v jeho slávě. Stejně tak nestojí v protikladu ani věda a víra. Krásným příkladem nám může být například archeologie a zároveň ukázkou že i zlá myšlenka a záměr může posloužit pravdivému poznání.


Archeologie zažívala obrovský boom v 19. století. V době kdy se někteří lidé pokoušeli zneužít vědu proti Bohu a věřícím. Tohle jim připadalo jako nejsnazší cesta jak toho dosáhnout. Jejich světovému názoru odpovídala představa hmatatelných důkazů které snadno každého přesvědčí. Díky tomu investovali do archeologických výprav strašlivé peníze a věhlasní profesoři byli podporováni i slaveni. V očekávání že najdou na Biblí popisovaných místech něco úplně jiného a vystaví to v museu aby každý viděl. Tehdy prožívala archeologie svůj zlatý věk a prestiž měla takovou že když vědci něco našli tak o tom jiní napsali celé knihovny. 


Výsledkem bylo dokonalé potvrzení Bible jako historického pramene. Našla se města, civilizace, národy i jména vládců. Předměty každodenního života. Znalost Bible ušetřila spoustu času při hledání souvislostí a nenašlo se nic co by jí odporovalo. Našly se třeba i slonovinové střepy které orvali rabující Asyřani z Achabova trůnu když narychlo louskali drahokamy s pomocí dýk, Goliášovo jméno na keramice z domu s podivnými rozměry v Gatu, sloupy krále Šalamouna na hranicích jeho říše, zlomky popsané výzdoby z jeho původního chrámu, pozůstatky egyptské armády v moři i Noemova archa. Značná část z toho za peníze militantních ateistů. Jejich nadšení brzo opadlo a s ním i zájem o archeologii. Dneska se sice vykopávky dělají ale výsledky jdou do depozitářů a nijak zvlášť se o nich nemluví mimo odborné kruhy, což platí zejména u nás. Tradičně strkáme hlavu do písku a ignorujeme zbytek světa. Nikdo nestaví honosná muzea která měla propagovat nacionalismus a pýchu člověka na úkor víry v Boha. V posledních letech se našly tisíce krásných a dokonale zachovalých řeckých i římských soch, města, lodě i kultury z celého světa ale málokdy se někdo namáhá aby aktualizoval nebo přepsal staré učebnice. Ty se často psaly na základě jediného nálezu.

O nálezech které se bezprostředně týkaly Bible se pochopitelně mlčelo. V prvním období je někteří „badatelé“ dokonce rozbíjeli. Stejně jako první zkamenělé stopy bosých i obutých lidí smíchaných se stopami dinosaurů v USA kterých se potom našly stovky a možná i tisíce a každý si je může prohlédnout. V USA si díky evangelické tradici potrpí na pravdu a krom toho měly dotčené výzkumy státní grant. Podvodníci kteří ničili výsledky stanuli před soudem nejen za klamání veřejnosti ale i za zpronevěru státních peněz. Naše církev v tomhle ohledu dává věřícím svobodu a neřeší jestli Bůh stvořil svět v šesti astronomických dnech nebo jestli jeho dny trvaly déle a do jaké míry se tvorové přizpůsobovali podmínkám. Jestli jen v rámci stvořených druhů nebo jestli se velryby vyvinuly ze stromových rejsků nebo ze psa který lovil na břehu pramoře ryby. Tyhle dvě teorie jsem slyšel ve dvou vědeckých pořadech o evoluci (velice agresivních) a nejsou výplodem mého zlomyslného a škodolibého humoru. Ať už to bylo jakkoliv tak Bůh měl a má svět pevně v rukách a bez jeho vědomí nám nespadne vlas z hlavy. Bylo by smutné kdyby se věda oklikou vrátila k doslovné biblické pravdě a křesťani  by proti tomu bojovali a popírali jí. Měli bychom počítat s oběma variantami a nelpět tvrdošíjně na žádné z nich. Myslím si že i Kristus nás v mnohém překvapí až přijde ve slávě soudit živé a mrtvé, stejně jako překvapil Vyvolený národ. Snažme se aby to byla jen samá příjemná překvapení.

Podobná témata

Historie

"Rozum a srdce" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Rozum a srdce (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Úterý, 22. prosinec 2009 @ 13:18:46 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
poutnick
Přesně tak. Bůh nás má pevně v rukách a bez jeho vědomí nám nespadne ani vlas z hlavy. Bible není učebnice zeměpisu, historie, vědy a techniky atd., ale Slovo Živého Boha - jsou to dějiny naší spásy.



Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy